Иракската армия се опитва да изтласка джихадистите от северните територии
Иракската армия се опитва да изтласка джихадистите от северните територии / снимка: БГНЕС, архив

Въоръжените сили на Ирак контролират 95% от територията на провинция Диала, съобщи официален представител на провинцията, цитиран от ИТАР-ТАСС. Според него „положението там остава стабилно и сигурно”. Той добави, че правителствените войски се готвят да прочистят Ас Саадия - населен пункт на 50 км североизточно от административния център на провинцията - град Баакуба. Там терористични групи контролират всички правителствени учреждения, като държат в тях държавни служители за заложници.

За последното денонощие в хода на антитерористичната операция в северната част на страната са ликвидирани 65 джихадисти от групировката „Ислямска държава”, чието ръководство преди седмица обяви създаването на „халифат” на завладените иракски и сирийски територии. Военните са успели да унищожат десетки единици бойна техника на джихадистите, да конфискуват техни оръжейни складове, включително експлозиви, които ислямистите използват за направа на самоделни бомби.

Тв каналът „Ал Арабия” съобщи, че в административния център на провинция Ниневия - град Мосул, 11 000 джихадисти са получили задгранични паспорти от нов образец със символите на провъзгласения „халифат”. Тази мярка имала за цел да гарантира безопасност при пресичането на иракско-сирийската граница.

Иракски медии публикуваха днес снимки, които показват масовите разрушения на шиитски и християнски светини в завладените от „Ислямска държава” територии. В Мосул например са взривени шест шиитски джамии, а джихадистите са заменили кръстовете над куполите на църквите с черното знаме на „ислямския халифат”.

Междувременно в иракското правителство се засилват вътрешните противоречия. Все още не са номинирани политици за трите най-високи поста в страната - президент, премиер и спикер на парламента, от новоизбраните депутати. Вчера действащият премиер шиит Нури ал Малики заяви, че никога няма да се откаже от намерението си да оглави новото правителство и ще продължи борбата с бунтовниците, информира БТА.

Представители на международната общност и опоненти на Малики твърдят, че за изход от кризата е необходимо да бъде създадено правителство на националното единство, в което широко да бъдат представени не само мюсюлманите шиити, но и сунитите, а също така кюрдите и други национални малцинства. Премиерът обаче категорично отказва да предприеме подобни стъпки.

Военен говорител в Багдад обяви днес, че Малики е пенсионирал командващия сухопътните сили ген. Али Гайдан и шефа на националната полиция ген. Мохсен ал Кааби. Засега няма назовани техни заместници, съобщи Ройтерс. Тези уволнения са част от чистката на премиера Малики сред силите за сигурност, които почти се разпаднаха в резултат на мълниеносната офанзива на джихадистите, добавя агенцията.