Европейският комисар за правосъдието, свободата и сигурността Франко Фратини ще посети София на 31 юли, съобщи сайтът European Voice в статия, озаглавена "България има напредък в правосъдието".
Позицията на Фратини е, че България има напредък в решаването на пропуските в областта на правосъдието. Становището на Фратини доколко България е напреднала в реформата на съдебната система и в борбата с организираната престъпност и
корупцията ще е важен фактор при вземането на решение дали България да се присъедини към ЕС през януари догодина или не, отбелязва авторката Джудит Кросби.
Фратини разговаря в Брюксел с главния прокурор на България Борис Велчев и с българския министър по европейските въпроси Меглена Кунева, припомня сайтът.
В доклад на Европейската комисия /ЕК/ от май бе изтъкнато, че България изостава в прилагането на законите за борба с прането на пари и с корупцията, както и в съдебното преследване на престъпни групировки. За разлика от нея Румъния, която Франко
Фратини ще посети след България, бе похвалена за напредъка в тези области. Това породи спекулации, че Румъния ще изпревари България и ще се присъедини към ЕС през януари. Окончателната оценка на ЕК за готовността на двете страни да влязат в ЕС ще бъде обявена на 26 септември, посочва European Voice.
В София Франко Фратини ще се срещне с президента Георги Първанов, премиера Сергей Станишев и министрите на вътрешните работи Румен Петков и на правосъдието Георги Петканов, които ще го запознаят с постигнатия от България напредък. "Той ще
разговаря с най-високопоставените ни държавници и това, което ще каже в България, ще е важно", посочва български дипломат.
Преди две седмици България изпрати на ЕК доклад, в който описва последните си постижения, включително осем осъждания и 31 повдигнати обвинения срещу замесени в корупция високопоставени лица, в това число магистрати. Водят се разследвания по над 200 случая на корупция и злоупотреба със служебно положение. По
отношение на организираната престъпност в българския доклад е посочено, че са разбити 44 престъпни групировки и са повдигнати 20 обвинения срещу 80 души. Към 30 юни са повдигнати 10 обвинения в пране на пари срещу 16 души и се водят 44 досъдебни производства.
Направени са и законодателни промени, включващи закон, който слага край на разделението на разследванията на едри и дребни престъпления, които досега се извършваха от различни органи и поставянето на всички тях под егидата на МВР. Лансирана е публична кампания, включваща телевизионни клипове с гореща линия за сигнализиране на случаи на корупция, се казва в българския доклад.
Тази седмица ЕК заяви, че ще търси и доказателства, че се правят промени в конституцията на България, за да се гарантира независимостта на съдебната система.