/ БТА

Русе посрещна днес 65-годишния френски велосипедист Жан-Мишел Льолини, който живее с трансплантирано сърце от 35 години. Крайдунавският град е част от неговото пътешествие из Европа, а целта му е да повиши осведомеността за значението на донорството на органи.

Пред Паметника на свободата в центъра на града той бе посрещнат от представители на Изпълнителната агенция "Медицински надзор", местната организация на Българския Червен кръст и Регионалната здравна инспекция, които подкрепят неговата мисия за популяризиране на донорството на органи.

"Невероятно посрещане. Никога не съм бил посрещан така и много благодаря. Дълбоко съм развълнуван. Предприех това пътуване, защото съм сърдечно трансплантиран, защото има проблем с органното донорство в Европа. Исках да покажа, че сърдечно трансплантиран човек може да бъде нормален човек, да работи, да спортува и да има нормален и хубав живот - дори повече от това", каза Жан-Мишел. 

Началото на своето пътуване той поставя на 12 април във Франция. Досега е изминал около 4000 км с колело. "Понякога къмпингувам, понякога отсядам на хотел, като изминавам по 100 км на ден. Преминах през Франция, Швейцария, Германия, Австрия, Словакия, Унгария, Румъния и сега съм тук", каза още французинът. 

По време на пътуването му най-трудно било да се справи с метеорологичните условия - с вятъра, дъжда, температурата на въздуха. "Всяка сутрин трябва да ставам рано и да започвам. Физически съм добре, но понякога ментално се чувствам изморен. Понякога си казвам, че това е лудост, но го правя и се радвам", посочи Жан-Мишел. 

Той обясни, че във Франция годишно се извършват хиляди трансплантации, като сърдечните са около 600-700. 

"Мисля, че трансплантацията е солидарност между хората. Солидарността е да се построи добро общество и по този начин да се спасят много хора. Ако не бях трансплантиран, щях да умра на 30 години. Сега съм на 65 години. От 35 години имам нов живот, работя, имам син, бях фотограф-журналист", допълни мъжът. 

А на хората, които чакат своето сърце, Жан-Мишел казва да вярват в своя шанс

"Когато живееш със сърце на починал човек, това е твоя отговорност. Трябва да бъдеш по-добър. Трябва да надграждаш, да правиш неща за това, което си всъщност. Починалият човек е с мен, когато съм с колелото. Понякога разговарям с него, което е леко налудничаво", обясни Жан-Мишел.

Той ще продължи своето пътуване утре към Тутракан и Силистра, като ще завърши маршрута си от над 4500 км в румънския град Констанца

Мъжът има и други акции през годините. Той прекосява през миналата година Португалия с велосипед за "Европейските игри за трансплантирани" в Лисабон, през 2023 г. извървява 1200 км в Япония, а през 2018 г. преминава самостоятелно Пиренеите. Заедно с четирима други трансплантирани със сърце през 1997 г. изкачва връх Монблан.

Връзката с Жан-Мишел Льолини е осъществена благодарение на двама българи с трансплантирани органи – Георги Пеев, трансплантиран със сърце и бъбрек, който подкрепя мисията за популяризиране на донорството, и Борислав Игнатов, който живее във Франция. 

Мартин Пенев/БТА