Българската страна ще финансира издръжката на афганистанските сили за сигурност с 500 000 долара годишно, обяви президентът Росен Плевнелиев в Чикаго.
Обявената сума е минимумът, с който могат да участват членовете на държавите членки на международната военна коалиция в Афганистан. Общият размер на фонда за издръжка на афганистанските сили за сигурност е 4,1 милиарда долара. 2,8 милиарда долара от тази сума се поема от Съединените щати, като останалите 1,3 милиарда долара се разпределят между другите членове на коалицията. Афганистан поема на реципрочна основа да предоставя годишно по 500 милиона долара за периода 2015-2018 г.
Ангажиментът на международната общност към сигурността на Афганистан и издръжката на афганистанските сили за сигурност ще бъде потвърден на среща на външните министри на страните от ИСАФ през юли в Токио. Япония е сред страните партньори на Алианса.
Предварителните данни за финансовите ангажименти на страните от ИСАФ бяха обявени на официална вечеря на 20 май, дадена от американския президент Барак Обама и генералния секретар на НАТО Андерс Фог Расмусен за държавните и правителствените ръководители на страните, участвали в срещата на върха на Алианса.
„Излязохме с много силни и ясни послания. Над 50 държави участват в Афганистан и след 2014 г. ще се промени мисията. Тя ще бъде мисия в подкрепа, мисия за обучение и мисия за трениране на афганистанските сили за сигурност. Сигурността на Афганистан е от стратегическо значение за България, за региона, за Европа, за света и няма да изоставим правителството на Афганистан. Ще бъдем заедно с него", коментира Росен Плевнелиев.
Срещу сумата, обявена от България, страната ни очаква от Афганистан да положи усилия за подобряване на управленските структури на страната, утвърждаването на върховенството на закона и спазването на човешките права. Страната ни поставя акцент върху изискването да се спазват правата на жените в Афганистан. Освен това България се присъедини към т. нар. коалиция на ангажираните, създадена по инициатива на Дания, чиято задача е да координира и насърчава финансовия принос на страните участнички в коалицията в Афганистан.
От своя страна Афганистан поема ангажимента до края на 2013 г. 75 на сто територията на страната да премине изцяло под контрола на афганистанските сили за сигурност. Към края на 2014 г. цялата територия на Афганистан трябва да премине под контрола на афганистанските сили за сигурност. Решението Афганистан също да участва със собствена вноска, Плевнелиев определи като „много правилно и мъдро": „За да сме сигурни, че те ще се грижат по-добре и ще бъдат по-ефективни".
„Операцията е финансово и технически обезпечена. Важното е в следващите 20 месеца да продължат реформите в афганистанските сили за сигурност, а нашите войници на място ще бъдат в подкрепа. Лисабонската стратегия е валидна. Планът, който беше приет, се движи абсолютно в график и ние сме категорично по план до 2014 г. да приключим с една форма на ангажимент и да започнем с нова форма на подкрепа за Афганистан", каза още президентът.
Попитан дали извън военните съветници и финансирането ще има друга форма, под която България ще участва в Афганистан, Росен Плевнелиев отговори: „Всички държави членки на НАТО още снощи на вечерята излязоха с много силното послание: заедно влязохме в Афганистан, заедно ще излезем. Това е много ясно послание към целия свят".
Срещата бе организирана във формат "ИСАФ плюс". На нея бяха поканени Русия и държавите от Централна Азия, оказващи логистична и транспортна подкрепа за транзита на военни и невоенни стоки и материали към и от Афганистан.