ЕС възобнови преговорите с Турция
ЕС възобнови преговорите с Турция / netinfo

Европейският съюз възобнови преговорите за присъединяване на Турция, намиращи се в мъртва точка от юни миналата година, като даде зелена светлина за откриването на втора глава от общо 35-те преговорни глави, предаде агенция Франс прес, която цитира германското председателство.

Посланиците на 27-те дадоха зелена светлина за отварянето на глава Индустриална политика и предприемачество. Германското председателство уточни, че тази глава ще бъде формално открита утре в Брюксел на заседанието ЕС-Турция на техническо равнище.

За първи път от юни 2006 година, когато бе отворена първата глава – „Наука и изследвания”, ЕС решава да бъде отворена нова преговорна глава. Преговорите останаха в мъртва точка месеци наред заради ветото на кипърските гърци, свързано с отказа на Анкара да приложи протокола, който разширява митническия й съюз с ЕС с десетте страни, станали членки на ЕС през 2004 година, сред които е и Кипър, отбелязва АФП.

Този отказ на Анкара, който се свежда до недопускането на кипърски гръцки кораби и самолети до турските пристанища и летища, доведе до замразяването от ЕС през декември на осем от 35-те преговорни глави.

Но частичното суспендиране пародксално позволи да бъдат възобновени преговорите по главите, които не са замразени, допълва агенцията.

И Европейската комисия, и Турция се надяват още три глави – „Статистика”, „Икономическа и монетарна политика” и „Финансов контрол”, да бъдат отворени по време на германското председателство, което приключва на 30 юни. Но нито една глава няма да бъде затворена, преди Турция да започне да спазва протокола за митническия съюз, който подписа през юли 2005 година.

Турция обаче отказва да приложи това споразумение по отношение на Република Кипър, която не признава, докато ЕС не вдигне изолацията на Севернокипърската турска република, призната само от Анкара.

За да се опитат да решат този проблем, 27-те се ангажираха през януари да започнат "без отлагане" дискусии за вдигане на търговската изолация на кипърската турска общност.

През 2004 година след неуспеха на референдума за повторно обединение на Кипър и влизането в ЕС само на гръцката част, Европейската комисия предложи на кипърските турци, които подкрепиха плана на ООН за обединение, финансова помощ и преференциален търговски режим, който да улесни директния износ от Северен Кипър към ЕС. Но досега кипърските гърци се противопоставят на тези търговски мерки, които смятат като косвено признаване на Севернокипърската турска република.