Точно в 16 часа българско време комисарят по разширяването Оли Рен ще представи решаващия мониторингов доклад на Европейската комисия за готовността на България и Румъния да се присъединят към Европейския съюз. Очаква се в пленарната зала на Европейския парламент в Страсбург, Оли Рен да докладва и за условията, при които двете страни могат да станат част от Обединена Европа.
По информация на „Дарик радио”, Комисията ще постави на България шест задачи, които трябва да бъдат изпълнени с цел избягване на предпазна клауза за „Правосъдие и вътрешен ред”.
Късно снощи, специалният пратеник на „Дарик радио” Светослав Иванов се запозна със съдържанието на окончателния вариант на документа.
Репортерът на „Дарик” съобщава, че очакванията на някои наблюдатели за добър и положителен доклад са на път да рухнат, ако Европейската комисия представи резултатите от наблюдението на готовността на България във вида, в който „Дарик радио” ги видя. Късно снощи, се запознахме със съдържанието на краткия вариант на документа, който ще бъде изпратен на всяка страна-членка и въз основа, на който Оли Рен ще направи своите заключения днес.
Като цяло, докладът е най-критичен по отношение на реформите в съдебната система. Доказателство затова е първото изречение в документа, което гласи:
„България постигна ограничен напредък по отношение на реформите в съдебната си система”.
Като отчита малкото конкретни случаи на започване на разследване и наказателно преследване, Европейската комисия подчертава, че дребната корупция продължава да е проблем, особено в сферите на:
„образованието, здравеопазването и данъчните органи, които събират таксите по границите”
По отношение на прането на пари, докладът, с който Дарик радио разполага, подчертава, че прилагането на иначе синхронизираното законодателство е ограничено и все още липсват съдебни преследвания за „пране на пари”.
Европейската комисия съобщава, че броят на успешно осъдените лица, свързани с организираната престъпност е все още нисък.
„Все още сътрудничеството между органите за борба с организираната престъпност е недостатъчно”, пише в документа.
Що се отнася до глава „Земеделие”, докладът предупреждава, че няма достатъчно време за създаването на Система за идентификация на земята, която е част от цялостната Интегрирана система за администрация и контрол въз основа на която земеделските стопани ще получават директните помощи от Европейския съюз. Ето защо съществува риска Интегрираната система за администрация и контрол да не функционира правилно до датата на приемане на България.
„По-нататъшен прогрес е нужен по отношение на социалното включване, социалния диалог, публичното здравеопазване, застраховането на автомобилите, ядрената безопасност, финансовото управление и контрол на средствата, които ще постъпят от структурните фондове”, се посочва в доклада.
Брюксел подчертава, че след приемането на България, Комисията ще предприеме необходимите превантивни и коригиращи действия, свързани с всеки дефект, който спъва правилното функциониране на Европейските политики. Тези действия включват: предпазни клаузи и финансови корекции на средствата от европейските фондове.
Според доклада, Европейската комисия ще изиска от България и Румъния да докладват редовно за напредъка по отношение на шест цели, които ще бъдат формулирани този следобед.
По информация на „Дарик” те са следните:
1. България трябва да извърши конституционни промени, които да заличат всякакво двусмислие по отношение на независимостта и подотчетността на съдебната система.
2. Трябва да бъде осигурен по-прозрачен и надежден съдебен процес, чрез приемането и прилагането на нов закон за съдебната власт и нов гражданско-процесуален кодекс.
3. Трябва да продължат реформите в съдебните и правораздавателните органи с цел повишаване на професионализма, отговорността и експедитивността им.
4. България трябва да води и докладва за професионални, обективни разследвания срещу заподозрени за корупция на високо ниво.
5. Трябва да бъдат предприети по-нататъшни мерки за борба и превенция на корупцията, особено по границите и местната власт.
6. Трябва да бъде приложена стратегия за борба с организираната престъпност, с акцент върху сериозните престъпления, прането на пари и конфискация на незаконно придобито имущество.
България и Румъния ще трябва да докладват подробно за изпълнението на тези задачи през шест месеца. Първият доклад трябва да бъде готов до 31 март 2007 година. Комисията ще инициира експертни мисии, които да правят преглед на напредъка и да дават насоки за по-нататъшни реформи. След това, Европейската комисия ще докладва на Европейския парламент и на Европейския съвет през месец юни за прогреса на България и Румъния. Този механизъм ще продължи да работи докато посочените цели не бъдат постигнати.
Разбира се, публикуваме тази информаця с уговорката, че все още „Дарик радио” не е запознато с окончателните препоръки и заключения на ЕК, който ще станат ясни директно от Оли Рен, точно в 16 часа българско време.