ЕК коментира случая с българските дипломати, свързани с ДС
ЕК коментира случая с българските дипломати, свързани с ДС / снимка: DarikNews.bg

Опитът и личните качества на кандидатите са основният критерий, по който Европейската комисия подбира служителите си. Това заяви генералният секретар на комисията Катрин Дей в отговор на въпрос за българските дипломати, свързани с бившата Държавна сигурност, на изслушване в Комисията за бюджетен контрол на Европейския парламент в Брюксел, съобщиха от офиса на евродепутата Ивайло Калфин.

Катрин Дей беше попитана от депутат от Европейската народна партия как Брюксел се подсигурява срещу наемането на служители, свързани с бившите комунистически тайни служби и дали такива хора биват назначавани в евроинституциите.

Оценяват се биографиите, които кандидатите представят, както и дали предишният им професионален опит съответства на нуждите на комисията, пояснява Дей. Тя съветва, хората, които желаят да работят за Европейската комисия, да не прикриват данни от професионалните си биографии, защото ако Брюксел се усъмни, може да предприеме допълнително разследване.

Служителите, които работят с поверителна информация, се нуждаят и от допълнително разрешително за достъп, което се получава след съвместна проверка с органите за достъп до информация в страната, от която идва служителят, посочва БТА.

"От отговора на генералния секретар Катрин Дей е очевидно, че Европейската комисия не допуска ограничаването на права на групи хора. Всеки случай се разглежда по отделно, като основен критерий е опитът на кандидата", коментира Ивайло Калфин, който е член на Комисията по бюджетен контрол на Европейския парламент.

Народното събрание прие декларация, в която призовава посланиците с досиета сами да напуснат постовете си. Външният министър Николай Младенов обяви, че дипломати, работили за бившите тайни служби, нямат място в задграничните представителства на България.