ЕК иска от България да покаже резултати
ЕК иска от България да покаже резултати / снимка: DarikNews

Това, което искаме наистина от България, е да покаже резултати, да покаже, че съдебната система работи, че тя е способна да прати нарушителите на съд и че ако те са признати за виновни, си понасят наказанието, заяви генералната секретарка на Европейската комисия Катрин Дей на среща с акредитирани към комисията български журналисти, съобщава БТА.

Според нея разбирането в България какво е необходимо да се прави непрекъснато се подобрява. Все пак очакваме повече резултати. Не искаме сензационни резултати. Очакваме обаче да видим в действие система, която е в състояние да засича проблемите и да се справя с тях, изтъкна тя.

Катрин Дей изрази мнението, че има части от българската съдебна система, които трябва да бъдат променени. Европейската комисия обаче смята, че не трябва да се чака промяна на цялата система. Нашето послание към хората, които идват тук е: Направете така, че съществуващата съдебна система да работи, докато я подобрявате. Ние искаме да видим резултати. Искаме да видим, че хора се пращат на съд, когато има доказателства, че съдът взема решение и признатите за виновни си носят последствията. Това искат всички и ако това не стане, очевидно нещо не е наред. Над всичко останало Европейският съюз означава върховенство на закона. А доверие между страните в Европейския съюз може да има само ако една съдебна система работи. Съществуващата съдебна система в България не функционира от гледна точка на получаване на резултати. И точно тук очакваме подобрения в резултат на полаганите усилия, подчерта тя.

Тя добави, че според нея системата "може да бъде променена с известен натиск отвън", тъй като е трудно е да се постигне промяна на една система от самата система. Това означава да се покаже, че съдебната система е достатъчно силна и независима да праща на съд хората, които вършат нередни неща, и да ги осъжда.

След представяне на нормални доказателства, след нормален съдебен процес. Но ако всичко това е налице, трябва да има присъди, изтъкна тя.

Знаем, че това не е леко, че не е нещо, което може да промени за една нощ, защото става дума за промяна на култура, на умове, на система. Но вярваме, че тук става дума за инвестиция, която си струва да бъде направена. Първо, заради самата България, но също защото в Европейския съюз има обвързаност и не може да има страна членка, която да не си върши добре работата. Не може да има страни, които не се представят добре, когато става дума за средства на Европейския съюз, за търговска или за която е друга политика на съюза. Между страни членки трябва да има доверие, че техните вътрешни системи имат капацитет да дават резултати. Това е, което Европейската комисия иска да постигне по отношение на България. Не искаме от България да е най-добрата страна членка в Европейския съюз, не искаме да прилага най-високи стандарти, а стандарти, сочещи, че нещата вървят, добави тя.

Ние сме силни поддръжници на България. Разбирам също нетърпението на българското население нещата да вървят. Същото бе и когато Ирландия /Катрин Дей е ирландка/ ставаше член на Европейския съюз. Очаквахме, разбира се, да се подобри икономическото положение, но очаквахме и други неща и ги получихме. Не правя сравнение с България, но зная, че очакванията на хората не са само да бъдат материално по-добре. Другите неща не подлежат на счетоводство, но са много важни, те всъщност правят хората да са щастливи, че са част от Европейския съюз, каза тя.

Във връзка с безвъзвратно отнетите преди дни 220 милиона евро на България по линия на предприсъединителната програма ФАР, тя призна, че това става в тежък период на икономическа и финансова криза.

Същевременно Катрин Дей отбеляза: "Трябва да сме наясно как се харчат парите на Европейския съюз във всяка страна членка. Тези 220 милиона евро вече са загубени за България. От станалото се надявам България да си е направила правилни изводи. Няма начин парите да бъдат върнати обратно. Сега обаче трябва да се направи оценка защо това стана, както и да не се допусне същото да се повтори. А то се случи, защото в Европейската комисия нямаше достатъчно убеденост, че България е създала достатъчно здрави контролни системи, за да решим да възстановим плащанията".

Става дума за доста пари, особено в сегашната трудна обстановка. Но тъй като България е член на Европейския съюз, средствата, които са програмирани за страната, са несравнимо по-големи. И важно за България е да наложи в действие коректна система, защото пред нея е възможността да получи много повече европейски пари, 11 милиарда евро /по линия на оперативните програми з периода 2007-2013 г/., добави тя.

Катрин Дей повтори известната реалност, че е било въпрос на политическо решение да не се изчаква с приемането на България и Румъния в Европейския съюз "примерно с една година" и че Европейската комисия е станала гарант пред другите страни членки в съюза за правилността на това решение.

Но да си гарант има и втора страна - това е, че Европейската комисия трябва да работи интензивно в областите, в които двете страни не показват 100-процентна готовност за членството в Европейския съюз.

Разбирам разочарованието от решението за 220-те милиона евро, аз също съжалявам за него. Но колкото по-скоро в България започне да действа добра система за контрол, толкова средствата по оперативните програми ще тръгнат по-бързо и загубата на 220 милиона евро няма да е драматична. Но ако не се направят правилни изводи, ако системата не заработи, тогава драмата може да стане несравнимо по-голяма, каза тя, цитирана от БТА.

Според Катрин Дей механизмът за проверка и контрол ще продължи и след другата година. През същата година ще отпадне само възможността да се налага предпазна клауза, но не и самият механизъм, изтъкна тя и изрази увереност, че на България едва ли може да бъде наложена предпазна клауза, тъй като това не отговаря на разбиранията и интересите на Европейската комисия.

Тя не се съгласи с оценки в България, че отнемането на средства по линия на програмата ФАР е израз на прилаган двоен стандарт. Оценявам такава реакция като плод на разочарование. Зная, че хората работят много упорито. Тук често идват български министри и поддържаме много открити и дълбоки работни отношения. Мога да разбера тяхното разочарование. Те сигурно имат чувството, че правят всичко необходимо, а то се оказва недостатъчно. Но не мога да приема, че Европейската комисия прилага двоен стандарт към България. Такива сме били по отношение и на други страни, малко преди или малко след приемането им в Европейския съюз. Разбирам разочарованието, но бяхме много честни. Изпитвам симпатия към хората, които работят непрекъснато да оправят нещата, но те се опитват да се преборят с един дефицит, натрупван дълго време, изтъкна главната секретарка на Европейската комисия.