Вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов и министърът на правосъдието Диана Ковачева се срещнаха в Брюксел с генералния секретар на Европейската комисия Катрин Дей, предава БТА.
Тема на работната среща са били Механизмът за сътрудничество и оценка и предстоящият доклад на ЕК следващия месец, съобщиха двамата министри пред български журналисти. Министър Ковачева уточни, че българската страна е представила информация за напредъка на страната ни в наблюдаваните чрез механизма области в последните пет години. До този момент имаме право да подаваме информация, а след това ЕК започва да работи по доклада, досега сме предоставили над 500 страници данни, добави тя.
Ковачева посочи, че са били представени приетите закони, свързани с конфискацията на имущество и с работата на съдебната власт, както и постиженията в борбата с корупцията и организираната престъпност. В отговор на въпрос тя заяви, че България е изпълнила всички препоръки, посочени в доклада на комисията, по повод предстоящия избор на следващия Висш съдебен съвет (ВСС). Имаме абсолютно разбиране и пълна подкрепа от страна на Катрин Дей и нейния екип, допълни Ковачева.
Вицепремиерът Цветанов отбеляза по повод темата за прекия избор на членовете на ВСС, че ЕК ясно е определила като право на всяка държава в ЕС да приема съответното законодателство.
Министър Ковачева посочи, че на срещата е било изразено съгласие, че много е изпълнено и България има напредък, както и че комисията и нашата страна продължават да работят в изпълнение на останалите препоръки в докладите. Според нея предстоящият през юли доклад, който ще отчете свършеното в наблюдаваните области за периода от приемането на България в ЕС през 2007 г., ще бъде добра основа за началото на разговори как ще продължи партньорството между страната ни и ЕК, както и между България и останалите държави в ЕС. По нейните думи предстоящият доклад ще стане основа и за оценката доколко този механизъм е бил успешен по отношение на България, тъй като той е израз на партньорството между ЕК и нашата страна. Напредъкът и липсата на напредък са резултат от общи усилия, коментира Ковачева.
Когато страната ни се присъединяваше към ЕС, реално България не беше готова да бъде приета без подобни клаузи, чрез които да бъде наблюдавана дейността на съдебната и правоохранителната система, коментира вицепремиерът Цветанов. Според него предстоящият доклад ще отчете напредъка, ако има такъв, в наблюдаваните области в последните пет години и ще определи последващите форми за партньорство с ЕК. Европа е променена и ще има подобни механизми за държавите, които не изпълняват финансовата дисциплина, които изпитват проблеми в някои секторни политики и това ще бъде част от партньорството на комисията със страните от ЕС, добави той.
Цветанов отбеляза, че България е една от малкото държави с бюджетен дефицит под три процента. Полагаме максимални усилия да компенсираме дефицита на доверие, който е бил в началото на приемането на България в ЕС, посочи той.
Не е важно каква ще бъде оценката (в доклада), а какви са реалните резултати в борбата срещу организираната престъпност, какви са реалните реформи в съдебната система, за да може обществото и ЕК да бъдат удовлетворени от действията и политическата воля на сегашното българско правителство, коментира Цветанов. По неговите думи в общата петгодишна оценка ще се види в кои периоди е имало възход и кога е имало спад.