Разширяването на Шенгенското пространство ще бъде сред приоритетите на Датското председателство на ЕС, което започва от 1 януари догодина. Това е съобщила министърът на вътрешните работи на Дания Маргрете Вестагер на неформална среща с вицепремиера Цветан Цветанов в Брюксел, информира БТА.
Надяваме се през март да имаме положително решение за влизане в Шенген, добави Цветанов, който участва в последния за годината Съвет на ЕС по правосъдие и вътрешни работи.
По-рано днес Холандия наложи вето на приемането на България и Румъния в пространството, свободно от граничен контрол. Холандският министър по имиграцията и въпросите на бежанците Герд Лерс заяви пред журналисти, че Хага не подкрепя предложението на Полското председателство за поетапно отпадане на границите с България и Румъния, а настоява след доказана трайна тенденция за добри резултати от София и Букурещ в борбата с престъпността всички видове граници да бъдат премахнати едновременно. По думите на Лерс, може да се очаква развитие след положителен доклад на ЕК по механизма за сътрудничество и оценка през февруари догодина.
Вицепремиерът Цветанов посочи, че до насрочения през март догодина Съвет очаква намирането на политическо решение за поетапното отпадане на границите. Попитан дали България би отнесла въпроса с позицията на Холандия пред Европейския съд, министърът заяви, че за нашата страна остава по-важно постигането на политическо решение в конструктивен разговор. Надявам се, че това ще стане факт в началото на 2012 г., добави министърът.
Той призова холандски експерти да проверят на място готовността на България и Румъния за присъединяване към Шенген, както и темата да бъде обсъдена от холандския парламент. Цветанов отбеляза, че в началото на тази година Германия и Франция също са били против разширяването на Шенген, но са променили позициите си заради динамична комуникация със София и Букурещ, както и в резултат на срещи и посещения на министерско и експертно равнище.
Цветанов отбеляза, че на вечеря на министрите от ЕНП снощи е било посочено, че в Холандия е в сила коалиционно споразумение, което препятства приемането на България и Румъния в Шенгенското пространство. Отчетено е, че това споразумение е политическата основа за съставянето на настоящото правителство в Хага.
Мога да си призная, че що се касае до отпадането на сухопътните граници, в момента това не е основният проблем, заяви вицепремиерът. За нас е важно приемането на политическо решение за първия етап от отпадането на границите - морските и въздушните, добави той. Надявам се, че по въпроса с отпадането на сухопътните граници решение ще бъде постигнато също догодина, но по този въпрос не следва да бъдем твърде настойчиви от гледна точка на потенциалния миграционен натиск, уточни Цветанов.
По неговите думи в момента един от основните проблеми в Европа е миграционният натиск на фона на Арабската пролет, засегнати са били много държави от ЕС, включително и Гърция. Стараем се максимално да повишим капацитета по границата на България с Турция за евентуален миграционен натиск и за момента не отчитаме подобна неблагоприятна тенденция, добави вицепремиерът. Все пак трябва да предвидим, че отварянето на границите с Гърция частично би създало малък проблем, уточни той. Затова не мисля, че трябва да настояваме категорично за взимането на решение за едновременно отпадане на границите, заяви вицепремиерът.
На днешното заседание на Съвета представителят на Франция е съобщил, че в неговата страна се наблюдава повишение на кражбите с взлом, както и на черни и цветни метали. Бил е отправен призив за уеднаквяване на правораздаването в ЕС по отношение на тези видове престъпност. Европейските министри са отчели повишена активност на престъпни групи от Грузия и Армения, както и групи от Източна Европа и Западните Балкани. В резултат на настоящата криза в много страни от ЕС се наблюдава нарастването на тези видове престъпност, обобщи вицепремиерът Цветанов.