Цецка Цачева откри барелеф на Васил Левски в българското посолство в Токио
Цецка Цачева откри барелеф на Васил Левски в българското посолство в Токио / снимка: Пресцентър на Народното събрание

С откриване на барелеф на Васил Левски в българското посолство в Токио и със среща с български студенти и с японски българисти започна официалното посещение на председателя на Народното събрание Цецка Цачева в Япония, съобщиха от пресцентъра на парламента. Българска парламентарна делегация, водена от председателя на парламента, е на официална визита в страната на изгряващото слънце по покана на председателя на Горната камара на японския парламент Кенджи Хирата.

Откритият днес барелеф е копие на паметника на Апостола в центъра на София. Скулптурата е дарение от 41-то Народно събрание и фондация „Васил Левски” по повод 175 години от рождението на Апостола.

„С откриването на паметен знак на Апостола на свободата в страната на изгряващото слънце ние създаваме още един духовен мост на приятелство между българския и японския народ”, отбеляза Цецка Цачева. Председателят на парламента посочи, че българското посолство в Япония е първата географска точка  в Азия, където е поставен барелеф на Левски. „Силно се надявам по този начин делото и идеите на Васил Левски да предизвикат още по-силен отзвук и интерес към България в „страната на изгряващото слънце” - Япония, известна с уникалното съчетание на хилядолетни традиции с най-нови постижения на науката и технологиите, на забележителни икономически успехи с любов към природата, усет за красотата и изключителна любезност и добронамереност на хората”, заяви още Цачева.

„Тук, в Токио, духът на Апостола ще се извисява в хармония с високите измерения на духовните ценности на японската нация - пътят на честта на самурая, преклонението пред природата и красотата, както и непреклоността, самоотвержеността и силата на волята на японския народ”, отбеляза в словото си посланикът на България в Япония Любомир Тодоров.

Според председателят на Фондация „Васил Левски” д-р Стоян Джавезов, борбата и прозренията на Левски през 60-70 те години на 19 век на България и Европа, съвпадат с идеалите на японския ренесанс. „Левски е тук не само да покаже във визия образа на герой, но и да свърже два народа  да бъде символ и вдъхновение за благородни бъдещи начинания”, допълни д-р Джавезов.

Цецка Цачева разговаря с български студенти в Япония и с японски българисти. Японското просветно министерство всяка година отпуска около 20  пълни стипендии за обучение в Япония на български студенти, специализанти и аспиранти. Досега от тази възможност са се възползвали 437 души. В състава на делегацията са народните представители Екатерина Михайлова, Красимир Велчев, Станислав Иванов, Бойко Великов, Лютви Местан и Десислав Чуколов.

В понеделник програмата на българските парламентаристи продължава със срещи и  разговори на най-високо държавно ниво.  Председателят на Народното събрание Цецка Цачева ще има аудиенция при престолонаследника на Япония  принц Нарухито. Същия ден ще се проведат официалните пленарни разговори на българската делегация с председателя на Горната камара на японския парламент Кенджи Хирата. Българските парламентаристи ще бъдат приети и от министър-председателя Йошихико Нода.