Берлускони обвини италианските магистрати в тормоз
Берлускони обвини италианските магистрати в тормоз / снимка: БГНЕС, архив

Бившият италиански премиер Силвио Берлускони отправи нападки срещу италианските магистрати в съдебен тормоз, след като в сряда милански прокурор поиска той да получи 5 години затвор по делото за корупция "Милс", предаде Франс прес.

"Това е съдебен тормоз, операция по оклеветяването ми, която превърна съда в Милано в специален трибунал за елиминирането на Берлускони от политиката и за унищожаването му като личност" , заяви Берлускони по телефона пред италианската телевизия Канале чинкуе, която е част от медийната му империя.

"Съдът прие само свидетелите на обвинението и отхвърли тези на защитата. По-лошо правосъдие от това няма", възмути се бившият премиер. "Към мен се отнесоха като към престъпник", допълни той и подчерта, че става дума за скалъпени обвинения.

По делото "Милс" Берлускони е обвинен, че е платил 600 000 долара на бившия си британски адвокат Дейвид Милс, за да лъжесвидетелства в негова полза по други дела срещу него, гледани през 90-те години на миналия век, посочва БТА.

Берлускони от години обвинява магистратите от левицата, които той нарича червените тоги, че искат да го изгонят от италианската политическа сцена чрез скалъпени дела срещу него.

Междувременно прокуратурата на Рим поиска бившият италиански премиер Силвио Берлускони да бъде изправен на съд по аферата "Медиатрейд", предаде Франс прес. Прокуратурата настоява заедно с Берлускони да бъдат съдени още 11 души, сред които и синът на бившия премиер Пиер Силвио. Обвиненията срещу тях са за данъчни измами. Сред 11-те е и Франк Аграма, американски продуцент, смятан за таен съдружник на Берлускони.

Разследването, водено от римската прокуратура, е част от по-широко разследване, водено от миланската прокуратура и приключило с решение за пращане на съд на девет души. То касае продажбата на права за телевизионно излъчване по три телевизии от медийната група Медиасет, собственост на клана Берлускони.

Магистратите от Рим се интересуват обаче единствено от периода 2003 г.-2004 г., по време на който компанията за филмово разпространение Медиатрейд - филиал, който е 100 процента собственост на Медиасет - е имала представителство в италианската столица и е подавала там данъчните си декларации.

Според прокуратурата в Милано Медиатрейд изкуствено е надула цените на правата за разпространение на филмите, купени от фиктивни компании, които също са били нейна собственост, и после препродадени на Медиасет. Чрез този механизъм медийната група на Берлускони е създала и черни каси в чужбина и е намалила в Италия приходите си, за да плати по-малко данъци.

По делото по случая "Медиатрейд", което се гледа в Милано, съдията по предварителните изслушвания прецени през октомври, че събраните доказателства от прокуратурата срещу Силвио Берлускони не са достатъчни, за да бъде изправен той пред съда. Магистратката Мария Вичидомини обаче разпореди Пиер Силвио Берлускони да бъде даден под съд, както и Феделе Конфалониери. Двамата са съответно вицепрезидент и президент на Медиасет. По миланското дело още девет души са дадени на съд.