Байдън подписа указ за ограничаване на инвестиции в технологичния отрасъл на Китай
Джо Байдън
/
БТА
Президентът на САЩ Джо Байдън подписа указ, предвиждащ ограничаване на американските инвестиции в технологичния отрасъл на Китай, включително в разработването на полупроводници, микроелектроника, квантови технологии и изкуствен интелект, предадоха агенциите.
От текста на документа става ясно, че американският лидер е обезпокоен от това, че страни като Китай развиват технологии, които „играят ключова роля от гледна точка на разузнавателната дейност, следенето и използването на средства в киберпространството“. „Стремителното разработване от подобни страни на полупроводници и микроелектроника, квантови информационни технологии и изкуствен интелект повишава способностите им да извършват действия, застрашаващи националната сигурност на САЩ“, се отбелязва в указа.
На специален брифинг представител американското правителство заяви, че указът на Байдън „дава на министъра на финансите правомощия да регулира определени инвестиции в структури в Китай, участващи в дейност, засягаща националната сигурност, в три конкретни сектора: полупроводници и микроелектроника, квантови информационни технологии и някои системи за изкуствен интелект“. На брифинга беше уточнено, че властите в САЩ очакват от бизнеса да съобщава за подобни капиталовложения, някои от които могат да бъдат забранени.
Правителственият представител увери, че предписанията на указа представляват „стъпка в сферата на националната сигурност, а не в икономиката“. Той добави, че Вашингтон „води политика на намаляване на рисковете от Китай“, но направи уговорката, че целта на американските действия не е да доведат до разделяне на икономиките на САЩ и Китай.
ThinkStock/Getty Images
Китай изрази „силно безпокойство“ от новите американски инвестиционни ограничения
Китай изрази „силно безпокойство“ от решението на САЩ да забранят някои инвестиции в китайския технологичен отрасъл и обяви, че си запазва правото на ответни мерки, заяви китайското министерство на търговията, цитирано от Ройтерс.
Указът засяга нормалното функциониране и вземане на решения в предприятията и подкопава световния търговско-икономически ред, посочи ведомството.
Министерството добави, че се надява САЩ да уважават правилата на пазарната икономика и конкурентното начало и да се въздържат от „изкуствено затрудняване на международния търговско-икономически обмен и сътрудничество и от създаването на пречки пред възстановяването на световната икономика“.
Мярката може да обтегне още повече двустранните отношения, отбелязват агенциите.