Арабската лига подкрепи президента на Судан
Арабската лига подкрепи президента на Судан / снимка: БГНЕС

Арабската лига заяви, че обвиненията в геноцид срещу президента на Судан Омар Башир, отправени от главния прокурор на Международния наказателен съд, са неприемливи и подкопават суверенитета на страната, предаде Асошиейтед прес.

В резолюция след извънредното си заседание вчера в египетската столица външните министри от Арабската лига изразиха "солидарността си с Република Судан в противопоставянето й на кроежите, подкопаващи нейния суверенитет, единство и стабилност" и заявиха, че "не приемат небалансираната и необективна позиция на прокурора на Международния наказателен съд". В резолюцията не се споменават обвиненията срещу Башир, но се предупреждава за възможните им "опасни политически последици за мирния процес в Дарфур".

Прокурорът Луис Морено-Окампо повдигна 10 обвинения в геноцид и престъпления срещу човечеството срещу Башир, свързани с кампанията на правителството му в Дарфур, която отнела живота на 35 000 души непосредствено, осъдила на "бавна смърт" още 100 000 и принудила 2,5 млн. да напуснат домовете си.

Макар че открито застана на страната на Судан, Арабската лига се опита да избегне публичното осъждане на международния съд, отбелязва Ройтерс. "Няма нужда от емоции, викове и лозунги. Трябва да се справим с това в рамките на закона и политиката", заяви генералният секретар Амр Муса, цитиран от БТА, който заминава днес за Судан с план за уреждане на кризата, съгласуван на седемчасовото заседание вчера. Муса заяви, че подробностите ще бъдат разкрити едва след разговорите с Башир в Хартум и консултации с Африканския съюз.

Судан помоли Русия и Китай, както и Арабската лига и Африканския съюз, да му помогне да прокара резолюция в Съвета за сигурност на ООН, която да замрази издаването на заповедта за арест на Башир, поискана от Окампо, за 12 месеца. Съветът за сигурност бе този, който възложи случая с Дарфур на Международния наказателен съд и има власт да спре мярката, обясниха дипломати, цитирани от ДПА. Съдът трябва да реши през октомври дали да издаде заповедта за задържане. Имаме три месеца преди решението на съда, напомни Муса.

Според него решението на съда е небалансирано, защото не взима предвид нарушенията, извършени от бунтовническите движения в Дарфур.