Стоичков и Венгер се опънаха на световен шампион
Стоичков и Венгер се опънаха на световен шампион / netinfo

Франция 98 и Световен отбор завършиха наравно 3:3 в юбилеен мач по повод 10-та годишнина от спечелването на световната титла по футбол от Франция.

Треньор на световния отбор бе българинът Христо Стоичков заедно с наставника на Арсенал Арсен Венгер. На 12-и юли преди 10 години Франция срази Бразилия с 3:0 и стана световен шампион за първи път в историята си.

Най-възрастният на терена - 45-годишният Емилио Бутрагеньо, откри резултата през първото полувреме (25-а минута). Зинедин Зидан, който отбеляза два гола във финала преди 10 години, изравни резултата в 66-та минута. Веднага след това обаче влезлият като резерва Педро Паулета даде аванс на световните звезди - 1:2 в 70-та минута. В самия край паднаха още три гола. Първо Людовик Жули изравни в 89-та минута.

След това голмайсторът на Мондиал 98 Давор Шукер напомни за себе си и изведе световния отбор отново напред - 2:3. В добавеното време Бернар Диомед сложи точка на спора - 3:3. "Преди 10 години бяхме изпълнени с надежди. Сега сме изпълнени с щастие", каза селекционерът на петлите Еме Жаке.

От състава на Франция отсъстваха авторът на третия гол преди 10 години Емануел Пти, Патрик Виейра, който игра в последните 15 минути тогава и Тиери Анри, който бе резерва срещу кариоките.

Неприятен инцидент в деня на мача помрачи празничната обстановка. 10-годишно момче-футболист почина вследствие на катастрофа. Автобус, превозващ деца, родени през 1998-а година, загубил управление и се преобърнал. Едно от момчетата, които трябвало да играят в детски футболен турнир на Стад де Франс по случай юбилея, починало, а други 20 били ранени. Според една от версиите автобусът се блъснал в лек автомобил преди да се преобърне.