/ Istock
Батерията на смартфона е важен компонент, тъй като е от изключително значение за продуктивната работа с устройството. Съвременните модели разполагат с литиево-йонни такива, като те са по-издръжливи, но за да се удължи животът им е добре да се спазват някои препоръки.

Какво е удачно да правите и да не правите, за да удължите живота на батерията на телефона, прочете по-надолу в статията.

Как повлиява оптимизирането на екрана?

Модерните смартфони се характеризират с множество функции, които изчерпват енергията им значително по-бързо спрямо някогашните телефони с бутони. Тъй като екранът е един от елементите, изискващи солидно количество енергия, техниката за оптимизиране не само забавя спада ѝ, но и помага да се удължи живота на цялостния капацитет. 

Ето няколко съвета как правилно да се оптимизира дисплеят:
  • намаляване на яркостта – спрямо часовия пояс, в който се ползва телефона си, може да се настрои неговата яркост. Това се постига както ръчно, така и от контролния панел за автоматично настройване на яркостта на дисплея. По този начин телефонът ви сам ще прецени колко процента яркост да използва спрямо светлината около вас;
  • оптимизиране на автоматичното изключване – съвременните мобилни устройства се предлагат с функцията always on на дисплея, което предполага, че той е винаги включен. Това позволява да се следят получените известия, часът и друга важна информация. Колкото и благоприятна да е тази функция, тя изисква голямо количество енергия. Поради тази причина специалистите препоръчват да се зададе таймер за изключване на дисплея на телефона.
След като изпълните тези стъпки, разберете кои полезни практики още биха помогнали да се удължи живота на батерията.

Още полезни практики за удължаване живота на батерията

За да удължим живота на батерията на телефона не е достатъчно само да оптимизираме дисплея. Ето какво още може да направим:

1. Използване на оригинално зарядно

 Използването на оригинално качествено зарядно също спомага да се запази капацитета на този компонент. Все пак е добре капацитетът да бъде наблюдаван. Препоръчително е, ако намалее под 85%, да се помисли за смяна на източника на енергия, споделят специалистите на GSM аксесоари от Мобел.

2. Промяна на настройките

Може да редуцирате времето за проверка на имейли. По подразбиране при голяма част от телефоните то е зададено да се случва на всеки пет минути. Това налага допълнителна консумация на енергия и по тази причина е добре да се настрои на всеки час.

3. Изключване на някои функции

Изключването на някои функции, като Wi-Fi, блутут и местоположението, както и известията от различни приложения, помага да се удължи времето за ползване. При моделите, при които с получаването на известие се включват светкавицата и вибрацията, допълнително се хаби енергия.

4. Заряд само до необходимия капацитет

Също така е добре да не се презареждат прекомерно. За разлика от по-старите модели, новите литиево-йонни варианти не изискват зареждане за дълъг период от време – достатъчни са около 2 часа. Когато процентите достигнат до 100 – правилно би било устройството да бъде откачен от зарядното.

5. Избягване на прегряване

Излагането на високи температури също би могло да повлияе върху нивото и цялостното функциониране на батерията. Извършването на множество операции също води до прегряване на телефона. Имайте предвид, че поставянето му на зарядно е добре да се случва, преди нивото да е достигнало до нула.

Бързото изтощаване на батерията се оказва значително препятствие за ефективното функциониране на устройството. Следвайки тези прости стъпки, може значително да удължите живота ѝ, но и да максимизирате времето за използване на смартфона между зарежданията.