Изложбата "Светци-покровители", посветена на 6 май - Ден на храбростта и празник на Българската армия, се открива в Националния военноисторически музей, съобщиха от музея. Гостуват Специализираният музей за резбарско и зографско изкуство в Трявна, Националният църковен историческо-археологически музей, Историческият музей в Самоков и столичното 26 СОУ "Йордан Йовков". Иконите представят култа към светците-воини, почитани по българските земи - Св. Георги, Св. Димитър, Св. Теодор Тирон, Св. Мина.
Най-пълно е представена Тревненската школа, която възниква в края на 17-и век и просъществува до началото на 20-и век. Тя се развива в границите на шест иконописни фамилии, чиито представители са над 200. В изложбата могат да се видят творби на Захария Цанюв и Йоаникий папа Витанов.
Най-старата икона е от края на 18-и век - "Св. Георги" от тревненската църква "Св. Архангел Михаил", спасена от кърджалийските опожарявания в 1798 година. Правят впечатление домашните икони, в които традиционно присъства ликът на Божията майка, заобиколен от светци-воини.
Кът от изложбата е зографското ателие, където са изложени специфични инструменти и копирки, които онагледяват технологията на изработка на иконите. Тридесет рисунки от малките зографи от 26 СОУ "Йордан Йовков" показват светците-воини през детските очи.
Изложбата е първата проява от тазгодишното честване на празника на Българската армия в НВИМ.
За първи път на самия Гергьовден музеят ще отвори врати за "народно веселие", посочват от НВИМ. Програмата включва атракции с военен характер и традиционните Гергьовски хорa. Целта е да се приобщи публиката към воинския бит и съхранените военни ценности. Демонстрация на атракцията "Експонатите оживяват" ще бъде направена преди откриването на изложбата.