/ Facebook/ Капачки за бъдеще
Ново проучване върху животински модели разкрива, че често използвана съставка в пластмасите може да предизвика прекъсвания на ДНК веригите, водещи до образуване на яйцеклетки с неправилен брой хромозоми.

Изследването е публикувано в сп. PLOS Genetics. Въпросната съставка, бензил бутил фталат, се използва широко за придаване на гъвкавост и издръжливост на пластмасите и се среща в различни потребителски продукти, включително опаковки за храни, средства за лична хигиена и детски играчки.

97% от отпадъците в България не се рециклират

Предишни изследвания показват, че бензил бутил фталатът влияе на хормоналната система и на репродуктивните функции при хората, но досега не беше ясно как точно въздейства върху репродукцията.

В настоящото проучване учените изследват въздействието на различни дози бензил бутил фталат и наблюдават анормални промени в яйцеклетките.

При нива, съответстващи на тези, на които са изложени хората, бензил бутил фталатът нарушава процеса на разпределяне на хромозомите в половите клетки, причинявайки оксидативен стрес и прекъсвания на ДНК веригите. Тези прекъсвания водят до клетъчна смърт и аномалии в броя на хромозомите в яйцеклетките.

Пиенето от пластмасови бутилки може да повиши кръвното налягане

Въз основа на тези открития изследователите предполагат, че излагането на бензил бутил фталат променя генната експресия по начини, които причиняват значително увреждане на ДНК. Това в крайна сметка води до по-ниско качество на яйцеклетките с анормални хромозоми.

Проучването подчертава токсичните свойства на бензил бутил фталата  и вредното му въздействие върху репродуктивните процеси.

Авторите на изследването констатират, че излагането на бензил бутил фталат, при нива, сравними с тези, открити в човешкия серум и урина, води до промени в генната експресия. Тези промени се свързват с повишен оксидативен стрес в зародишната линия, нарушаване на геномната цялост и грешки в процеса на мейотична хромозомна сегрегация.

Мейотичната хромозомна сегрегация е процес, който се случва по време на създаването на полови клетки, като сперматозоиди и яйцеклетки. По време на този процес клетката се дели два пъти, за да намали броя на хромозомите наполовина, така че при оплождане новият организъм да получи правилния брой хромозоми – половината от майката и половината от бащата.

Хромозомите трябва да се разпределят равномерно между двете нови клетки, което гарантира нормално развитие. Ако този процес се наруши и хромозомите не се разделят правилно, могат да се получат клетки с твърде много или твърде малко хромозоми, което води до генетични аномалии и проблеми с развитието и възпроизводството.

Бензил бутил фталатът е химикал, който се среща в различни потребителски продукти.

Сред тях

enlightened
Винилови подови настилки
enlightenedТапицерия
enlightenedИзкуствена кожа
enlightenedКабели
enlightenedМаркучи
enlightenedPVC изделия
 enlightenedКозметични продукти
enlightenedПарфюми
enlightenedОпаковки за храни
enlightenedДетски играчки

Химикалът помага материалите да станат по-малко чупливи и устойчиви на повреди, като същевременно удължава техния живот.

Предупреждение за здравето: Не топлете храната в микровълновата в пластмасови контейнери

Любопитно е, че бензил бутил фталатът е част от по-широк клас химикали, наречени фталати, които често се добавят към различни пластмаси, за да ги направят по-еластични и лесни за обработка. Поради широката му употреба, химикалът може да бъде намерен в прах, въздух и дори в храни, тъй като може да преминава от опаковките към продуктите.

Бензил бутил фталатът е известен и като ендокринен разрушител, което означава, че може да нарушава хормоналната система на организма и да доведе до здравословни проблеми, включително репродуктивни нарушения и повишен риск от някои заболявания.

За да намалят излагането си на бензил бутил фталат, хората могат да предприемат няколко стъпки.

Първо, избягването на пластмасови продукти с маркировка "PVC“ или "винил“ може да помогне, тъй като те често съдържат фталати.

Замяната на пластмасовите контейнери с метални или стъклени такива за съхранение на храна също може да ограничи контактите с този химикал. Освен това е добре да се избягват продукти с етикет "аромат“, "парфюм“ или "fragrance“, тъй като това може да означава наличието на фталати.

Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня
Пулс.бг