Откриха паметник на Йордан Радичков при Националната художествена галерия
Откриха паметник на Йордан Радичков при Националната художествена галерия / снимка: Sofia Photo Agency

С откъс от спектакъла "Лазарица" от Йордан Радичков /1929 - 2001/ беше открит паметникът на бележития писател в градинката при Националната художествена галерия. В крушата-дивячка от пиесата се превърна дърво до галерията, на което се покатери Валентин Танев /Лазар/. Отдолу - със скъсан синджир на врата - "лаеше" гневно Малин Кръстев, в ролята на Кучето в постановката на проф. Крикор Азарян.

Паметника откри неговият автор - скулпторът проф. Емил Попов.

Монументът е инициатива на сдружение "Приятелите на Радичков", което си е поставило за цел да увековечава и да пропагандира творчеството и личността на писателя като част от културното наследство на България, каза на тържеството доц. Борислав Великов от сдружението.

Паметник на Радичков ще бъде поставен и в Монтана. Досега с подкрепата на сдружението са издадени седем тома избрани съчинения на писателя и е открит паметникът "Дървото на живота" в Берковица.

Членове на сдружението са и акад. Вера Мутафчиева, проф. Георги Чапкънов, Димитър Радичков - син на писателя, Златко Живков - кмет на Монтана, проф. Крикор Азарян, Милчо Доцов - кмет на Берковица, Рангел Вълчанов, акад. Светлин Русев.

Нелепо е да се издига паметник на човек, когото съдбата още приживе беше поставила между безсмъртните. Йордан Радичков няма нужда от памет. По-скоро на нас и на всички след нас ще е нужна паметта за един от големите сеячи на духовната нива на България, каза в словото си на тържеството акад.Светлин Русев.

По думите му поставянето на паметника е поклон към Радичков на ощастливени хора, дарени с неговото приятелство.

Това е най-малкото, което му дължим, отбеляза Светлин Русев.Той изрази надежда, че всички, които минават покрай монумента - и знаещи, и незнаещи, ще отнасят със себе си частица от светлината, с която Създателят беше дарил Йордан Радичков.

Сред присъстващите на откриването бяха близки на писателя, заместник-министърът на културата Надежда Захариева, заместник-кметът по културата на Столичната община Йорданка Фандъкова, актьорите Татяна Лолова, Велко Кънев, Марта Вачкова, Мария Статулова - снаха на Радичков, Милен Миланов - председател на фондация "Академия Аскеер", режисьорите Крикор Азарян, Георги Стоянов, Георги Дюлгеров, Иван Павлов - председател на Съюза на българските филмови дейци, Павел Васев - директор на Сатиричния театър, Пламен Масларов - директор на Българската национална филмотека.