Местят застреляния Алонсо в Природонаучния музей в село Черни Осъм
Местят застреляния Алонсо в Природонаучния музей в село Черни Осъм / снимка: sxc.hu

Застреляният ягуар в ловешкия зоопарк ще бъде транспортиран в Природонаучния музей в село Черни Осъм, съобщи зам.-кметът на община Троян Кольо Кацаров. По думите му музеят е закупил хладилна камера, която да съхранява животното при температура до минус 40 градуса, докато започне неговата препарация в следващите месеци. След това ягуарът ще бъде изложен като експонат в музея.

Както БТА съобщи, на 3 август от клетката си в зоологическата градина в Ловеч избяга един от ягуарите, след като работник бе оставил вратата отворена. Близо седем часа продължи издирването на животното, след което бе застреляно от ловджия. Кацаров добави, че препарацията ще се извърши от уредника на музея Христо Илиев.

Музеят в с.Черни Осъм представя експозиция от над 4000 препарирани животни

Природонаучният музей в село Черни Осъм представя експозиция от над четири хиляди препарирани животни, съобщи за БТА уредникът Христо Илиев. В музея има представители на живеещите в района насекоми, влечуги, земноводни, риби и птици. Тук може да се види също най-голямата отстреляна в България кафява мечка, тежала 460 кг, последната отглеждана бяла мечка, дошла от Ловешкия зоопарк.

Музеят е основан от учител по биология. Илиев разказа, че от 1956 г. местният учител по биология Илия Илиев заедно с ученици е започнал да събира животински и растителни видове. За нуждите на часовете по биология препарирал животни, доставяни от местни ловни дружинки. Постепенно колекцията, подредена в коридорите на училището, се е разраснала. Създал се е природонаучен кръжок за ученици. Започнали да идват посетители да разглеждат животните и така учебният процес там е станал невъзможен.

През 1976 г. е била построена сградата на музея и колекцията преместена в нея. „От началото, през 1977 г., започва да функционира като природонаучна сбирка към Панаира в Орешак, след това като отдел „Природа” към Окръжния исторически музей-Ловеч. В един момент бяхме към кметство Черни Осъм, а 1992 г. имаме статут на Природонаучен музей към община Троян”, разказва уредникът.

Първите препарирани животни са били по приказки

Първите препарирани животни са били по приказки - щъркел и лисица, врана и лисица. Те обаче не се пазят. Изгорени били и един американски лъв и пума, тъй като не са характерни за Средна Стара планина. По думите на Илиев има идея да се направят препарати по всички познати приказки. Затова обаче е нужно разширение на музея, тъй като в момента са изложени само част от експонатите.

„В експозицията има четири хиляди експоната, 120 вида птици, бозайници - 700, насекоми - над 2000. Имаме и други много интересни животни, но няма къде да ги поставим”, казва още уредникът.

По инициатива на Илиев вече са направени първите стъпки за разширяване на музея. В близост до него е правен сондаж и изкарана вода. Чака се обаче финансиране за останалите дейности.

От 2000 г. в музея се помещава Информационен център на Национален парк „Централен Балкан”. В него се представя същността на парка и видовото разнообразие на територията му, онагледяват се уроци по биология.

В определена стая в музея се извършва и препарацията на животните. На година Илиев заедно с още един препаратор обработват по едно - две животни. Повечето от животните не са отстреляни, а починали от естествена смърт. Стреляно е само по по-големите - мечка-стръвница, елен, дива свиня. По думите на Илиев вече е станало традиция дори посетители да носят животни. Условието да се препарира едно животно е да има разрешение от РИОСВ-Плевен.

Много искат да се научат да препарират животни, но бързо се отказват. „Това е занаят, на който искат много хора да се научат, но бързо се отказват, тъй като се работи с кръв и трупни материали”, заявява уредникът. Той допълва, че по време на препарацията са необходими постоянна температура и много вода. Едно време се е работило с арсен, а сега със специални киселини, които са скъпи, обяснява технологията препараторът. По думите му най-трудно се препарира див гълъб и кукувица, защото ако са живи, когато се хванат, им падат перата като защитна реакция, а те са много фини. Според Илиев препарирането на едно животно може да отнеме от седмица до месеци.

За съхранението им няма специални условия, необходимо е само да се пазят от влага. В музея има животни и от 1956 г. Освен, че изисква майсторлък препарирането се оказва и доста скъпо занимание. Препарацията например на кафявата мечка е струвала 6000-7000 лева, а на бялата - 10 000-15 000 лева.

Случвало се е туристи да предлагат хиляди левове, за да закупят животно от музея, това обаче уредникът обяснява, че е невъзможно да се случи. Той допълва, че музеят се радва на голям интерес. Миналата година е бил посетен от над 36 000 туристи. Част от тях стоят с часове пред животните, особено чужденците, разказва Христо Илиев.