Кое е най-ценното европейско право за българина?
Кое е най-ценното европейско право за българина? / БГНЕС, архив

Българските граждани запазват одобрението си към Европейския съюз и неговите институции и са склонни да се доверяват повече на тях, отколкото на националните институции. Това сочат резултатите от допитване на Евробарометър, проведено в края на миналата година, съобщиха от ЕК.

Почти половината от българските граждани вярват на Европейския парламент, но в същото време три четвърти от тях се отнасят с недоверие към българското Народно събрание. Доверието в Европейската комисия е 41%, а това в националното правителство - 23%.

78% от българите искат Брюксел да продължи да ни наблюдава

"Високото доверие в европейските институции е знак, че хората оценяват работата, която вършим. Това не трябва да ни успокоява. Продължаваме да търсим решения на проблемите, които ги вълнуват - бежанската криза и мерките за ограничаване на незаконната миграция, запазване на свободата на движение, допълнителен ръст на икономиката. Така гражданите ще бъдат те сигурни, че Европейският съюз им помага да живеят по-добре", заяви зам.-председателят на ЕК с ресор бюджет и човешки ресурси Кристалина Георгиева.

Имиграцията - главната тревога на европейците

Общественото мнение у нас е категорично, че възможността за свободно движение на хора, стоки и услуги между страните членки е най-положителният аспект от членството на страната в Европейския съюз. 75% от българите го посочват като един от трите най-положителни резултата, а 42% го поставят на първо място.

В контекста на мигрантската вълна към ЕС от 2015 г. преобладаващата част от обществото (68%) се обявява за създаване на обща европейска политика по отношение на мигрантите и особено за въвеждане на допълнителни мерки срещу незаконната имиграция - 95%.

58% от българите подкрепят идеята за споразумение за свободна търговия и инвестиции между двете водещи световни икономики - ЕС и САЩ.

Източник: БГНЕС