България остава в черния списък на интелектуалното пиратство
България остава в черния списък на интелектуалното пиратство / netinfo

Международният алианс за интелектуална собственост препоръча оставането на България в така наречения списък 301 на страните, които не защитават интелектуалната собственост.

Списък 301 се изготвя всяка година от американските официални власти в сътрудничество с Алианса. В него се посочени 60 държавни територии, в които американският бизнес търпи значителни загуби поради незачитането на интелектуалната собственост. Присъствието в този списък може да доведе и до налагането на икономически санкции на дадена държава от Съединените щати.

В годишния доклад на Международния алианс за интелектуална собственост се посочва, че загубата от разпространението на нелицензирана музика в България е 7 млн. долара годишно, а от нелицензиран софтуер – 24 млн. долара. В същото време процентът на нелицензираната музика е 75 на сто, а на софтуера – 69 на сто. Част от търговията с пиратски продукти е в ръцете на организираната престъпност, се казва в доклада.

Международният алианс за интелектуална собственост препоръчва да се засилят действията срещу интернет пиратството, най-вече срещу доставчиците на интернет и лан-мрежите, да се увеличат средствата за борбата срещу компютърните престъпления, да се забрани уличната продажба на интелектуални продукти и предмети на изкуството, да се предприемат административни мерки срещу потребителите на пиратско съдържание.

Част от търговията с пиратски продукти е в ръцете на организираната престъпност, констатира още Международният алианс за интелектуална собственост. Близо 70 на сто от пиратството на оптични дискове се дължи на презаписване върху CD-R от оригинален носител, което се извършва в нелегални работилници.