Журналистите работят при все по-трудни условия в повечето страни по света и най-вече в кризисните региони на планетата. Това е извод от новия доклад, публикуван от международната правозащитна организация "Репортери без граници", предаде ТАСС. Според текста, свободата на печата бележи през 2014 г. - "шокиращ спад", по-специално заради действията на групировки като "Ислямска държава" и нигерийските ислямисти от "Боко харам", отбелязва Франс прес.
България е посочена на 106-о място в класацията, обхващаща 180 държави.
Основни пречки за медиите са "потискането и манипулациите в конфликтни региони като Украйна, Сирия, Ирак и палестинските територии". "Ако в хода на тези войни надделеят пропагандата и цензурата, ще трябва по-решително да браним правата на журналистите", цитират авторите на доклада говорителя на "Репортери без граници" Михаел Редиске.
Сирия е на 177-о място по свобода на печата. Ирак е на 156-а позиция, Украйна - на 129-а, Израел - на 101-а. "Всички страни в конфликтите без изключение се опитват да "изключат" независимите медии или да ги изполват за собствена пропаганда", констатира "Репортери без граници".
САЩ слизат от 46-о на 49-о място заради събитията в град Фъргюсън, обхванат от безредици след убийството на невъоръжен чернокож тинейджър от бял полицай. Правозащитниците изтъкват, че при отразяването на размириците е имало незаконни арести на журналисти.
"Главно заради властта на банковите структури" е намаляла свободата на печата в Андора, Люксембург и Лихтенщайн, които губят точки и сега заемат съответно 32-о, 19-о и 27-о място в рейтинга.
На първа позиция остава Финландия, а Русия слиза надолу в класацията и от 148-о място преди година пада на 152-о, добавя ТАСС.
Източник: БТА