Национален фолклорен ансамбъл "Българе"представя в Пловдив зрелищния спектакъл "Последната нощ на Апостола". Премиерата за града на тепетата е посветена на 60-годишнината на Димитър Селенски. Актьорът играе шест различни образа на съвременници на Васил Левски.
Mузиката, хореографията и актьорската игра се преплитат по мащабен и въздействащ за зрителите начин, като показват една различна гледна точка за величието и падението. Това каза в интервю за Дарик продуцентът на ансамбъла, режисьор и хореограф на спектакъла Христо Димитров. Карат ни да се замислим за малодушието и предателството в днешно време като направим паралел с всеотдайното дело на Васил Левски.
По думите му, причината да се роди този спектакъл е усещането, че през последните години изразът на уважение пред паметта на Апостола става все по-формален акт, изпразнен от предишното искрено съпреживяване и преклонение пред подвига и саможертвата му.
Създателите на "Последната нощ на Апостола" поставят на преден план патриотизма, българския дух и християнската вяра и засилват чувството за национална принадлежност на съвременния българин. Историята на Васил Левски пресъздава автентичния бит и приковава вниманието на истинските родолюбци.
Новата експериментална форма на постановката има качествата да бъде обособена в собствена категория, твърди актьорът Димитър Селенски.
Посланието на ансамбъл „Българе" дава ярки знаци в обърканото ни време. Постановката е с продължителност час и половина и започва от 19 часа на сцената на Дома на културата "Борис Христов". Билетите са на цена от 12 и 15 лева и се продават на касата пред Община Пловдив.
Идеята за създаването на спектакъла се ражда за празника на Карлово. Премиерата на „Последната нощ на Апостола" се състоя на 19 февруари в София. На 3 март той бе игран в Севлиево, после на сцените в Плевен, Стара Загора, Созопол, Русе и на първия събор „Войводска среща" в Жеравна.