/ ThinkStock/Getty Images
Преди около 3000 години пастири гравирали скала в долината Тайра в пустинята Атакама, превръщайки обекта, който претендира да бъде включен в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО, в център на скалното изкуство в Чили, предаде АФП.
 
Археолози откриха древни скални рисунки в Египет (СНИМКИ)

Най-важната част от спектакъла в тази своеобразна галерия на открито, разположена на 3150 м надморска височина в северната част на страната, е свързана с обекта Алеро Тайра, където има поредица рисунки на лами.
 

Става въпрос за животно, което се среща във всички части на Андите и хилядолетия наред е било главният източник на богатство за местните жители. Било е принасяно в жертва в рамките на различни ритуали, включително в чест на Пачамама, богинята на плодородието в митологията на инките.
 
В Куба откриха нови пещери със скални рисунки
 

90% от скалните рисунки в охра, бяло и червено изобразяват лами и малките им, които са кърмени или се движат близо до родителите си. Изобразени са също лисици, щрауси, кучета, яребици, змии. "Няколкото човешки фигури са с малки размери, сякаш хората са се опитали да останат незабелязани", поясни археологът Хосе Беренгер, който от 35 години изследва обекта.
 
Десет пещери с праисторически рисунки (ВИДЕО)

Въпросните скални рисунки са открити през 1944 г. и датират отпреди 2400-2800 години.
 
БТА