Разхождайки се по която и да е градска улица в Египет, със сигурност ще срещнете характерно куче с щръкнали уши, вретеновидни крака и къдрави опашки. Баладийските кучета, както ги наричат, наброяват около 15 милиона в цялата страна - едно авантюристично кученце дори се озова на върха на най-високата египетска пирамида по време на разходката си, съобщи National Geographic.
Произходът на тези бездомни кучета - египетската дума балади означава местен - е спорен. Някои твърдят, че те са смесени потомци на съвременни породи, като египетски салуки, фараонски кучета и ханаанско куче, докато други смятат, че балади са собствена порода, произхождаща от кучетата на предците, почитани от фараоните.
Макар че египтяните отдавна уважават кучетата, през последните десетилетия балади са силно преследвани, като хората тровят или бият животните до смърт, според Дружеството за защита на правата на животните в Египет (SPARE).
Негативната репутация на тези животни се дължи на различни причини, включително бързото им размножаване и страха, че са болни от бяс. По последни данни на Световната здравна организация в Египет средно 60 души годишно умират от бяс вследствие на ухапване от животни, сред които могат да бъдат и кучета.
Някои хора също така погрешно вярват, че кучетата са нечисти в исляма. Дар ал-Ифта, религиозният консултативен съвет на Египет, заявява, че кучетата са чисти и че ислямският закон забранява убиването на безобидни бездомни животни, особено с отрова.
За да се преборят с лошата слава на балади, групи за защита и спасяване на животни предлагат по-хуманни подходи за справяне с кучетата. Например няколко египетски организации с нестопанска цел изпълняват програма, наречена „хвани, кастрирай, пусни“, в рамките на която кучетата балади се стерилизират и след това се пускат обратно на улицата.
Други групи, като My New Life Rescue, също насърчават хората да осиновяват балади, като изтъкват тяхната интелигентност и дружелюбност. Нестопанската организация, основана през 2023 г., поддържа спасителен център в Кайро, където доброволци се грижат за над 70 кучета. Много от тях се възстановяват от тежки наранявания, получени от живота на улицата.
„Насилието и жестокостта към животните в Египет са толкова широко разпространени, което оказва огромен натиск върху приютите и службите за спасяване на животни“, заяви Хайди Гамал, съосновател на My New Life.
В Древен Египет различни богове са били изобразявани с глави на домашни кучета или чакали, които приличат на съвременните баладийски кучета. Може би най-известен е Анубис, богът, който напътствал душите в задгробния живот. На много гробни рисунки са изобразени кучета, включително на една от гробниците на Тутанкамон, на която фараонът е изобразен на лов с кучето си.
Древните египтяни от всички социални слоеве, включително кралското семейство, са отглеждали кучета като семейни домашни любимци. Когато някое куче умирало, семейството мумифицирало домашния си любимец и го погребвало в семейните гробници, за да могат да се срещнат отново в задгробния живот. Семейството навлизало в период на скръб и членовете му бръснели веждите си в знак на тази скръб.
Според древноегипетските религиозни практики повечето поклонници на Анубис живеели в Сака, град в Горен Египет. В Сака уличните кучета можели свободно да се разхождат по улиците на града и в залите на храма на Анубис.
Убийството на кучета се считало за престъпление, което носело тежко наказание, особено ако е домашен любимец. И все пак убийството на кучета с намерението да бъдат принесени в жертва на Анубис било допустимо.
Днес обаче последствията за хората, които тровят или убиват кучета от породата балади, са малко.
Наказателният кодекс на Египет не допуска неоправдано убийство или отравяне на домашно животно, включително кучета балади. Нарушителите могат да бъдат лишени от свобода за срок до шест месеца или да бъдат глобени с до 200 египетски лири, което е приблизително 4 долара.
Главната служба за ветеринарни услуги на Египет, свързана с Министерството на земеделието, отговаря за контрола на популацията на бездомните кучета и редовно поставя отрова в храната, която ядат бездомните балади. Тази практика предизвиква съпротивата на много групи за защита на животните, като Египетското дружество за милосърдие към животните (ESMA) и Фондацията за защита на животните. Според Гамал от организацията My New Life Rescue смъртта чрез отравяне е не само жесток начин за умиране, но и може да навреди на други животни или хора в града.
„Отравянето е едно от най-болезнените и нехуманни неща, през които тези кучета трябва да преминат“, казва Нада Шериф, ветеринарен лекар в клиника Pet Wellness в Александрия, Египет.
„Шансовете за лечение и спасяване на отровени кучета са изключително малки“, добави ветеринарят.
Baladi #Dog mom and #puppies from #Egypt and what i wrote about their ancestors in my #books #dogs #DogsBehavingVeryBadly #dogsoftwitter #dogsarefamily #Archaeology #History #art #artwork #ancienthistory #puppy #pets #Egyptian pic.twitter.com/y36zPJB8II
— Dogs_Historian - Giovanni Padrone 🇺🇦🇮🇱 (@DogsHistorian) March 16, 2024
През 2021 г. коалиция от групи за защита на правата на животните и активисти подава съдебен иск за прекратяване на отравянето. Въпреки това египетският административен съд отхвърля иска.
В отговор на общественото недоволство някои правителствени агенции бавно възприемат метода „хвани, кастрирай и върни“ като стратегия за намаляване на броя на баладичните кучета, въпреки че ветеринарните служби не са заявили дали също използват тази практика.
„Трябва да хванем, кастрираме и върнем 80 % от популацията на баладийските кучета, а останалите 20 % трябва да бъдат ваксинирани и оставени да се размножават, за да контролираме популацията, без да изкореняваме баладийските кучета“, каза Гамал.
„Стратегията за улавяне, кастриране и връщане обаче трябва да бъде систематична“, твърди тя.
Гамал търси спонсори, които често се набират чрез Instagram, за да покрият месечните разходи на кучето, както и разходите за функционирането на спасителния център. Спонсорирането на едно куче струва между 1500 и 2000 египетски лири, или около 30-40 долара на месец. Понастоящем 20 от 74-те кучета имат спонсори, като всички те са египтяни.
„Напоследък културата ни се променя и повече хора от всякога осиновяват баладийски кучета. Има по-голяма информираност за положителните им качества“, каза Гамал.
Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня