/ www.istockphoto.com
Най-голямото и най-ярко пълнолуние за 2023 г. ще се случи в нощта на 30 срещу 31 август. На 31-ви август в 4:35 часа започва пълнолунието в знак Риби. Наричана „Синя суперлуна“, тя е резултат от три явления, случващи се едновременно.

Космическата завеса се издига в нощта на 31 август с второто пълнолуние за месеца – причината тази Луна да се нарича синя. Нарича се също суперлуна, защото е по-близо до Земята от обикновено и изглежда особено голяма и ярка.

Синя Луна ще се наблюдава през август

Това ще бъде най-близкото пълнолуние за годината, само на около 357 344 километра от Земята. Това е повече от 160 километра по-близо от суперлуната на 1 август.

Като бонус, Сатурн ще се вижда като ярка точка на 5 градуса в горния десен ъгъл на Луната при залез слънце в източно-югоизточната част на небето, обясниха от НАСА. Ще изглежда, че Сатурн кръжи по посока на часовниковата стрелка около Луната в продължение на нощта.

Пълнолуние освети небето над Лудогорието (СНИМКИ)

Не се очаква да има друга Синя суперлуна до 2037 г., твърди италианският астроном Джанлука Маси, основател на Проекта за виртуален телескоп.

Изключително рядко заради размера на  спътника ни лунно затъмнение осигури  впечатляващ спектакъл на много места по  света. Стотици хиляди хора имаха възможност да се насладят на гледката как Луната изчезва, а след това се появява червенееща, откъдето и името "кървава". Тя беше наречена също "синя", защото това е второто пълнолуние за месеца и "суперлуна", заради близостта ѝ със Земята.
БГНЕС

Облаците попречиха на Маси да предава на живо изгряващата суперлуна по-рано този месец. Този път той се надява на по-ясно небе, за да може да заснеме Синята Луна, докато тя грее над базиликата „Свети Петър“ във Ватикана.

Първата суперлуна за 2023 г. изгря през месец юли. Четвъртата и последна предстои да изгрее през септември.
Ада Ефтимова/БТА