По човешките лица живеят два вида микроскопични осемкраки акари, които се хранят с мазнините в космените фоликули, съобщи в. "Дейли мейл".
Учени от университета на Северна Каролина откриха микроорганизмите по лицата на всички хора, които изследваха. Те живеят с главата надолу в космените фоликули.
"Всъщност те са доста симпатични. С осемте си крака, те сякаш плуват в мазнините. Така с нас има приятели през цялото време. Фактът, че са по лицата на всички хора и не причиняват проблеми, е доста успокояващ", каза авторката на изследването Меган Тьомес.
Учените не знаят как акарите са се разпространили сред хората. Според една теория те се предават от майка на дете с кърменето. Най-вероятно пълзят по лицата ни през нощта, когато е тъмно.
Двата вида са Demodex folliculorum и Demodex brevis. Вероятно те живеят с нас отдавна - още когато ранните хора, са напуснали Африка и тръгнали по света.
Микроорганизмите на хората в Китай са генетично различни от тези в Америка. Източноазиатското и европейското население се е разделило преди около 40 000 години и вероятно така е станало и с акарите по лицата.
Специалистите искат да разберат дали ДНК на тези акари отразява собствената ни еволюционна история и дали може да даде възможност да проследим древните пътища на човешката миграция. Възможно е те да са модел на система на съвместна еволюция.
Източник: БТА