Най-дълго живеят мъжете в Сан Марино и жените в Япония
Най-дълго живеят мъжете в Сан Марино и жените в Япония / netinfo

Всяко момче, което се роди днес в планинския анклав Сан Марино в североизточна Италия ще има шанса да доживее до 80 години, а новородените момичета в Япония и в още 30 други страни ще имат пред себе си дори още по-дълъг живот, съобщи Асошиейтед прес, като се позова на доклад на Световната здравна организация (СЗО), озаглавен "Здравна статистика на света 2007 г."

В Сиера Леоне е регистрирана най-ниската средна продължителност на живота при мъжете - 37 години. Същата е средната продължителност на живота при жените в Свазиленд.

Средната продължителност на живота на жените в Япония - която по традиция оглавява класацията на дълголетниците - е 86 години. Японците обаче живеят средно със седем години по-малко, посочва докладът на СЗО.

По средна продължителност на живота сред мъжете след Сан Марино със 79 години се нареждат Австралия, Исландия, Япония, Швеция и Швейцария. Следват Канада, Израел, Италия, Монако и Сингапур със средна продължителност на живота при мъжете 78 години.

САЩ и Куба са на 33-о място заедно с други страни със седна продължителност на живота при мъжете 75 години.

На второ място по дълголетие на жените, 85 години, се нареждат Монако, Андора, Австралия, Франция, Италия, Сан Марино, Испания и Швейцария. САЩ заедно с Коста Рика и Дания са на 32-о място със средна продължителност на живота при жените 80 години.

Най-трудно оцеляват новородените в Афганистан, където детската смъртност е 165 на 1000. За сравнение детската смъртност в Исландия и Сингапур е 2 на 1000. В Сиера Леоне е регистрирана най-високата смъртност при раждане на майките - 2000 на всеки 100 000 раждания, в сравнение с 1900 на 100 000 раждания в Афганистан. Ирландия е на първо място по този показател, с 4 смъртни случая на 100 000 раждания.

Докладът на СЗО не се ангажира с обяснение на причините за високата смъртност и ниската продължителност на живота в някои страни. В доклада се изтъква съществуването на зависимост между ниските разходи за здравеопазване и високата смъртност при децата, както и между честотата на заболявания като СПИН и туберкулоза и ниската средна продължителност на живота.