Лингвисти откриха нов език, наречен коро, в отдалечена област в Североизточна Индия, който до този момент бил напълно непознат на науката. Неписменият език е застрашен от изчезване, защото в момента се говори от едва 800 души, малко от които са под 20 години. Лингвистите, които направили откритието, участвали в експедиция на „Нешънъл Джиографик" в рамките на проект за установяването и опазването на световното лингвистично наследство, наречен „Трайните гласове".
Коро принадлежи към тибетско-бирманската езикова група, в която влизат около 400 езика и диалекта, сред които тибетският и бирманският. И въпреки че в Индия се говорят 150 езика от тибетско-бирманската група, лингвистите не открили нито един от тях, който да е близък до коро, отбелязва БГНЕС. Екипът от учени, ръководен от Грегъри Андерсън, директор на Института за живи и застрашени езици в Орегон и Гари Харисън, професор по лингвистика в Суортмор Колидж, избрал изолираната област в щата Аруначал Прадеш в Североизточна Индия, защото е известна с богатството и разнообразието си на езици. Голяма част от тях не са писмени и са слабо изучени и документирани.
„От чисто количествена гледна точка коро е само още един език, който се прибавя в списъка на 6909 езици, установени до момента в света. Но лингвистичният принос на коро в действителност е много по-голям, защото този език дава напълно различна перспектива в областта на историята, митологията, технологията и граматиката"", отбелязва Харисън.