Пушачите са призовани да се откажат от навика си за 2025 г., след като нова оценка на вредата от цигарите показа, че те съкращават продължителността на живота дори повече, отколкото лекарите смятаха преди.
Изследователи в Лондонския университетски колеж (UCL) установиха, че средно една цигара отнема около 20 минути от живота на човек. Това означава, че кутия от 20 цигари може да намали живота на индивид с почти седем часа, съобщи в. „Гардиън“.
Според анализа, ако пушач на 10 цигари на ден се откаже на 1 януари, той може да предотврати загубата на цял ден живот до 8 януари. Той може да увеличи продължителността на живота си със седмица, ако се откаже до 5 февруари и цял месец, ако спре до 5 август. До края на годината той може да избегне загубата на 50 дни живот, сочи оценката.
„Хората обикновено знаят, че тютюнопушенето е вредно, но са склонни да подценяват колко точно. Пушачите, които не се отказват от пушенето, губят средно около едно десетилетие от живота си. Това са 10 години ценно време, моменти от живота и важни събития с близките“, заяви д-р Сара Джаксън, главен научен сътрудник в изследователската група по алкохол и тютюн към UCL.
Тютюнопушенето е една от водещите предотвратими причини за болести и смърт, убивайки до две трети от продължително употребяващите цигари. То причинява около 80 000 смъртни случая годишно в Обединеното кралство и една четвърт от всички смъртни случаи от рак в Англия.
Проучването, поръчано от Министерството на здравеопазването, се основава на най-новите данни от Британското лекарско проучване, започнало през 1951 г. като едно от първите мащабни проучвания на последиците от тютюнопушенето, и от Проучването „Милион жени“, което проследява здравето на жените от 1996 г. насам.
„Някои хора може да смятат, че нямат нищо против да изгубят няколко години живот, като се има предвид, че старостта често се характеризира с хронични заболявания или увреждания. Но тютюнопушенето не съкращава нездравословния период в края на живота. То отнема предимно относително здравите години в средната възраст, ускорявайки появата на болести. Това означава, че 60-годишен пушач обикновено има здравния профил на 70-годишен непушач“, каза д-р Джаксън.
Въпреки че някои пушачи живеят дълго, други развиват заболявания, свързани с пушенето, и дори умират от тях през 40-те си години. Разликите се дължат на различията в навиците на пушачите, като например вида цигарите, броя на изпушванията и дълбочината на вдишване. Хората се различават и по това доколко са податливи на токсичните вещества в цигарения дим.
Авторите подчертават, че пушачите трябва да се откажат напълно от пушенето, за да получат пълни ползи за здравето и продължителността на живота. Предишни изследвания показаха, че не съществува безопасно ниво на пушене: рискът от сърдечни заболявания и инсулт е само с около 50% по-нисък при хората, които пушат по една цигара на ден, в сравнение с тези, които пушат по 20 цигари на ден. „Спирането на тютюнопушенето на всяка възраст е полезно, но колкото по-рано пушачите слязат от този ескалатор на смъртта, толкова по-дълъг и здравословен живот могат да очакват“, пишат те.
„Всяка изпушена цигара коства ценни минути живот, а кумулативното въздействие е опустошително не само за отделните хора, но и за нашата здравна система и икономика. Това изследване е силно напомняне за спешната необходимост от справяне с тютюнопушенето като водеща предотвратима причина за смърт и заболявания в Обединеното кралство“, посочи проф. Санджай Агравал, специален съветник по въпросите на тютюна в Кралския колеж на лекарите.
Всеки момент е важен! Последвайте ни в Google News Showcase и Instagram, за да сте в крак с темите на деня