Австралийските камили са жадни
Австралийските камили са жадни / netinfo

Обхваналото Австралия засушаване, най-силното за последния век, и съпътстващата го жажда предизвикват лудост сред камилите на свобода.

В много случаи единственото решение на проблема остава унищожаването на животните, твърдят представители на властта. Около 1 милион камили свободно пасат из просторите на Зеления континент, превръщайки се в заплаха за останалите животни, околната среда и земеделските имоти. Но именно засушаването е причината за взрива на неконтролируемо поведение от страна на гърбавите бозайници в пустинните райони на Западна Австралия.

“Камилите, чиято популация се удвоява на всеки 8 години, си съперничат с останалите животни и добитъка, унищожават растителността, чупят оградите, разбиват кладенците и съдовете с вода и нахлуват в свещените земи на аборигените”, изказа тревогата си Глен Едуардс от Научния център за изучаване на пустинята.

По думите му необходими са спешни мерки за регулиране на популацията на камилите. В противен случай броят на оплакванията от населението на западните територии ще расте непрекъснато. Такава жалба например постъпила от градчето Варакурна, на 800 километра западно от Алис Спрингс. Обезумели от жажда камили буквално връхлетяли върху населения пункт. “Бяха двеста”, разказа местен жител. “В търсене на вода направиха много поразии, разкъсаха шланговете на климатици, счупиха кранове и водопроводни тръби”, описа ситуацията той.

Камилите са докарани в Австралия през ХІХ век като товарни животни, приспособени към сух климат. Оттогава те живеят на свобода, а популацията им нарасна и поради малкия брой хищници в региона.

Според Едуардс един от начините за решаване на проблема с камилската “пренаселеност” може да бъде износът на животни. Същевременно той смята за неизбежно избиването на част от тях. През 2005 г. в Южна Австралия са отстреляни от въздуха около 3000 диви камили, които изяждали тревата, недостатъчна за кравите и овцете в района.