Факт 1: Ако имате навик редовно да се придвижвате пеша, вероятността да се разболеете от коварни заболявания като диабет тип 2 намалява с до 60% , а с 20% намалява рискът от рак на дебелото черво.
Факт 2: Ако вървите редовно пеша, ще намалите риска от сърдечно-съдови заболявания и инсулт.
Факт 3: Възрастните хора, които ходят пеша по 10-тина километра или повече за цяла седмица имат по-голям шанс да се предпазят от загуба на краткосрочната памет и нарушена концентрация.
Факт 4: Без съмнение темпото, с което вървите има значение за изгарянето на калориите. Така например, ако за 30 минути изминете 3 км ще изгорите 75 калории. Ако за същия период от време – 30 минути изминете пеша 4.5 км калориите са около 100.
ThinkStock/Getty Images
Факт 5: Движението на толкова много мускули ще повиши силата на кръвообращението ви и това ще достави ценни вещества равномерно в цялото тяло. Ако вървите по-бързо, това ще ви кара да вдишвате и издишвате по-бързо и нивата на кислород в кръвта ще се вдигнат.
Прибавете към тях и само 30 минути джогинг. В началото вероятно ще ви сполети мускулна треска. Сред топ 3 на най-популярните методи за справяне с нея са:
1. Хидратация – Водата подпомага изкарването на токсините от тялото, така че колкото повече вода пиете, толкова по-добре. Недостигът може да влоши мускулната треска и да доведе до мускулни крампи (мускулно схващане).
2. Използването на нестероидни противовъзпалителни - те могат значително да облекчат болката при мускулна треска, но не и да ускорят самото възстановяване. Също така не е препоръчително да се използват подобни медикаменти редовно, имайте го предвид.
3. Други популярни методи - студени бани, масаж, разтягане. За тях също няма научни доказателства да помагат при редуцирането на болката или ускоряването на възстановяването при мускулна треска, но може да си заслужава да пробвате.