Зад кулисите на френското председателство на ЕС
Зад кулисите на френското председателство на ЕС / netinfo

В 23.00 часа на 30 юни Айфеловата кула ще грейне в цветовете на Европа, за да предизвести началото на френското председателство на Европейския съюз, или ФПЕС, както го наричат дипломатите, работещи от месеци по подготвянето му. За тях това е събитие с небивал мащаб, тъй като при предишното председателство на Франция през 2000 г. съюзът се състоеше само от 15 страни членки. Политическото предизвикателство е несъмнено, но не по-малко е логистичното: от бляскавата вечеря с държавните и правителствени глави на 27-те в Елисейския дворец на 14 юли през няколкото срещи на върха между ЕС и трети страни, редица съвещания на министрите на съюза, десетки колоквиуми и други форуми, та чак до срещата на представителите на овцевъдния отрасъл. Общо 400 прояви ще се състоят между 1 юли и 31 декември в Париж и другите големи градове на Франция, което значи по няколко събития дневно! През следващите шест месеца ще има поне десет срещи на високо равнище между ЕС и страни извън съюза (от Южна Африка през юли до Бразилия през декември). Особено важна във внушителния списък значителни прояви е срещата на върха на Средиземноморския съюз на 13 юли. Подготовката на сценографията за събитието с вдъхновен от "ориенталската" естетика декор и палми под сводовете на "Гран пале", е в ход.

Изведнъж графикът се оказа подложен на огромен натиск. Летните отпуски ще сведат реалното френско председателство до четири и половина месеца "полезно" време . Ето защо, противно на възприетата практика, първите неофициални съвещания на министрите ще започнат още през юли, а не през септември.

Жан-Луи Борло ще се срещне с европейските си колеги от министерствата на екологията на 3 юли в парка "Сен Клу", а на 7 и 8 същия месец в Кан примера му ще последват министърът на имиграцията Брис Ортфьо, на вътрешните работи Мишел Алио-Мари и правосъдието Рашида Дати.

Политическия дневен ред ще се натовари от факта, че това председателство е последното преди планираното влизане в сила на Лисабонския договор и въвеждането на модела за постоянен президент на Съвета на ЕС, а и в заключителния период на един законодателен цикъл (изборите за Европейски парламент ще се състоят през юни 2009 г.), задачите, които трябва да се приключат, също се трупат. "Трябва да бъдем реалисти и да не надценяваме възможностите си", предупреждава един от възложителите на проекта за президентството.

В маневрата участват няколко ключови действащи лица. Стоейки на върха, Елисейският дворец бди и участва във всичко - от общите насоки до най-дребния детайл, най-вече в областта на контактите. Така например лансирането на логото на френското председателство, дело на специалиста от рекламата Жак Сегела, бе направлявано от най-високо място подобно на държавен ангажимент. "Силната съпричастност на президентството на републиката е нечувано явление", отбеляза опитен дипломат. Държавният секретар по европейските въпроси Жан-Пиер Жуйе играе определяща роля. Т. нар. "Господин Европа" в правителството предприе стотина командировки из Евросъюза - той поддържа контакт с европейските си колеги и е в течение на всички въпроси в дневния ред (енергетиката и климата, имиграцията, отбраната, Общата селскостопанска политика). Именно нему се пада задачата да осъществи политическия синтез по често твърде технически въпроси, за да подготви дадено решение на държавния глава. За междуведомствената координация следи дипломатът Жил Бриата, генерален секретар по европейските въпроси. Той е човекът, който трябва да постигне съгласуваност по отделните въпроси, доколкото всяко министерство се опитва да тегли чергата към себе си. Бившият посланик Клод Бланшмезон е натоварен с организацията. Назначен през юни 2007 г. за генерален секретар на френското председателство, той се занимава с програмите и бюджетите. Дейностите в областта на културата са поверени на бившия министър Рьоно Дондийо дьо Вабр, с което донякъде бе пренебрегната наследилата го на поста Кристин Албанел. За първи път успоредно с европредседателството ще бъде организиран Европейски културен сезон, който ще се ръководи от дипломата Лоран Бюрен де Розие.

Пиер Селал е човекът, който осигурявайки връзката между Париж и общностните институции в Брюксел и поради това представлява ключов елемент от пъзела. Запознат с тайните на общността, която от близо двадесет години непрекъснато посещава, постоянният френски представител в ЕС бързо се оказа незаменим. "Той безспорно е най-добрият сред нас", казва един от колегите му в ЕС. Във френското дипломатическо представителство на площад Лувен в Брюксел, мобилизацията датира от юни 2006 година. Назначени бяха около 40 нови сътрудници, сред които и Филип Льоглиз-Коста - възпитаник на парижката Политехника, колкото блестящ, толкова и скромен, който отговаря за трудните преговори по въпросите на климата, очаквани в края на декември.

Връзката между Париж и Европейската комисия пък ще осъществява французинът в канцеларията на председателя на ЕК Жозе Мануел Барозу - Жан-Клод Тебо. Той отдавна познава и разговаря на "ти" с министрите и съветниците от френския министерски съвет и президентството, участващи в подготовката на председателството. Той присъства на всички срещи между Барозу и президента Никола Саркози от май 2007 г. насам.

Три седмици преди началото на френското председателство, подготвителните работи навлязоха в заключителната си фаза. "Има известна паника, някои се събудиха със закъснение", казва наблюдател на процеса. И наистина, активизирането на министрите преди началото на маратона бе доста неравномерно, ако съдим по командировките им до Брюксел. Като изключим Жан-Пиер Жуйе, който всяка седмица пътува до Брюксел, първенството по прилежание държи министър Мишел Барние, който за една година не пропусна нито едно от съвещанията в Съвета, посветени на селското стопанство. Следват го министърът на икономиката Кристин Лагард и на външните работи Бернар Кушнер, които за година са отсъствали само от две от осемте заседания в програмата им. Министърът на имиграцията Брис Ортфьо, за сметка на това, се появи само два пъти (от шест заседания), при това за кратко, макар да отговаря за подготвянето на "пакта за имиграцията". Отсъствията на Рашида Дати също не останаха незабелязани, а Жан-Луи Борло - съотговорник за бъдещия "пакет за енергетиката и климата" - е пропуснал половината от съветите по въпросите на екологията. "Тези министри ще имат по-слабо влияние пред колегите си", прогнозира европейски дипломат, според когото френската склонност да се отсъства от срещи представлява проблем за всички.

За финансирането на това председателство, което Париж би искал да има известен външен блясък, но без твърде много фойерверки, правителството отдели 190 милиона евро, което е над три пъти повече от бюджета на предишното френско председателство (56,9 млн. евро). Това бе преди разширяването и този бюджет не включваше разходите, направени от отделните министерства, успокоява нещата Клод Бланшмезон. "Тези 190 млн. евро представляват сума, сходна с похарченото от германското председателство (през първата половина на 2007 г.). Допълнителни средства няма да се искат, подчерта той.

Миналата есен, финансовата комисия в Сената оцени като твърде скъпа и прекалено пространна програмата за разходите, описани от правителството. "Трудното е да се очертае достатъчно точно размера на някои разходи, направени, например, за сигурността или комуникацията", посочва Франсоа Марк, сенатор от социалистическата партия. От страна на президентството обещават стриктна отчетност за изразходването на средствата. Тъй като трябва да се правят икономии, двата традиционни европейски Съвета през октомври и декември (срещите на държавните глави на страните членки) ще се състоят в Брюксел, а не във френски град.

"Ние ще платим само нещо като такса за участие (изравнителна сума) от 1,8 млн. евро за всяка от срещите. Останалото се поема от Брюксел", обяснява Клод Бланшмезон.

Управителите на големи компании, поканени от Бернар Кушнер на официална вечеря във външното министерство, също бяха призовани да дадат своя принос. Френски автомобилостроители, например, ще предоставят 140 превозни средства за делото.

Организаторите се обърнаха и към големи предприятия от различни области (като транспорта, търговията и т.н.) с молба да подпомогнат "отварянето" на френското председателство към гражданското общество, обвързвайки рекламната си дейност със събитието. Дизайнът на подаръците на обща стойност 3 млн. евро в крайна сметка, бе направен безплатно от Филип Старк, ненадейно произведен в артистичен директор на председателството. В тази област, в която по традиция преобладават вечните чаши за кафе и чадъри в цветовете на председателството, въображението досега рядко е вземало връх. (БТА)