Републиканската партия в САЩ в момента е разделена на два лагера – този на Джон Маккейн и лагера на Сара Пейлин, пише американският ежедневник “Ню Йорк Таймс”. Разногласията във вътрешността на партията са започнали, когато старши съветник на Маккейн обвини Пейлин в това, че тя не е информирала предизборния щаб на републиканците за грешката си, при която тя е взела водещ на канадско радио за френския президент Никола Саркози. Щабът на Маккейн е склонен да обвинява Пейлин в “дипломация на червилото” и да я смята виновна за загубата в президентските избори. Отношенията между двамата са напрегнатии те рядко общуват, отбелязва изданието.
Върху бъдещите предизвикателства пред Барак Обама се спират коментарите, посветени на американските президентски избори и публикувани във френския, италианския и азиатския печат.
След еуфорията от избирането му за президент сега Обама е изправен пред поредица от големи предизвикателства. Финансовата криза и икономиката, данъчната политика, военния бюджет, Ирак, Иран, Афганистан и затворът в Гуантанамо - това са горещите досиета, които вече очакват Обама на бюрото му в Белия дом, пише френският "Монд".
Обама поема управлението едва на 20 януари, но притиснат от две войни в чужбина и от международна финансова криза, той вече бърза да състави екипа си, допълва изданието. Вестникът споменава същите имена, които ще влязат в кабинета на Обама, каквито бяха цитирани вече и в британската преса.
Надеждите, които породи Обама у хората, са толкова големи, че разочарованието от него може да се прояви още от първите дни на президентството му негов враг, прогнозира "Либерасион". Войни, финансова криза, здравеопазване - това са само част от задачите на бъдещия президент. Очаква го херкулесов труд и въпреки ограничения си опит Обама трябва да управлява две войни /тези в Ирак и Афганистан/, две кризи /финансовата и икономическата/, да възстанови отношенията на САЩ с останалата част на света и да защити родината си от евентуални терористични нападения, допълва "Либерасион".
"Фигаро" също се спира върху прогнозите кой какъв пост би заел в администрацията на Обама. Очаква се Обама да повика в администрацията си бивши служители на администрацията на Бил Клинтън, прогнозира изданието.
"Кориере дела сера" отбелязва, че дори се говори, че Хилари Клинтън би могла да заеме поста на министър на правосъдието в кабинета на Обама. Изданието посочва, че тази номинация обаче е малко вероятна. По скоро постът ще получи Андрю Куомо, син на бившия губернатор на Ню Йорк, демократа Марио Куомо.
Италианският "Стампа" допълва, че за министър на финансите може да бъде назначен Лорънс Съмърс, който е отявлен привърженик на политическата линия на Бил Клинтън, бивш министър на финансите и президент на Харвардския университет. Това решение ще бъде много важно, защото именно този министър ще седне на едно от най-горещите, заради икономическата криза, министерски кресла в правителството на Обама, допълва италианското издание.