Реколтата на Острова ще изгние заради недостиг на работници, предупредиха фермери
Реколтата на Острова ще изгние заради недостиг на работници, предупредиха фермери / netinfo

Фермерите във Великобритания предупредиха вътрешното министерство в Лондон, че ягодите и малините ще бъдат оставени да изгният това лято поради недостиг на работници имигранти, които да ги оберат, пише в. "Таймс".

Земеделците искат от правителството да отпусне допълнителни квоти, за да могат още хиляди работници от България, Румъния и от източноевропейски държави, които не са членки на Европейския съюз като Украйна, Албания и Молдова, да дойдат във Великобритания, за да приберат реколтата от плодове и зеленчуци.

Държавният министър за земеделието и прехраната лорд Джефри Рукър подкрепя фермерите, докато държавният министър за гражданството, имиграцията и националността Лиам Бърн настоява, че сегашните закони и квоти за имигрантите са задоволителни, сочи "Таймс".

Пораждащата се липса на работна ръка също така застрашава да опровергае основния аргумент в имиграционната политика на правителството, че недостигът на нискоквалифицирани работници може да се компенсира от граждани на ЕС.

Предупреждението, че плодовете и зеленчуците няма да бъдат обрани това лято, бе отправено въпреки факта, че над 630 000 източноевропейски имигранти са регистрирани за работа във Великобритания от май 2004 г., сочи вестникът. Други 16 250 имигранти от България, Румъния и други източноевропейски страни идват на острова за най-много шест месеца в рамките на програмата за сезонна земеделска работа.

Високопоставен източник от Националния съюз на фермерите обаче казва, че има спад в броя на хората от Полша, Словения, Словакия, Унгария, Чехия, Естония, Латвия и Литва, желаещи да работят в селскостопанския сектор.

Джеймс Дейвис, генерален мениджър на компанията "ХОПС лейбър сълушънс", която е назначена от вътрешното министрество и е изпратила около 10 000 работници във ферми из Великобритания, счита, че проблемите с работната ръка са резултат от неуспеха на правителството да се справи с имиграцията.

"Те просто отвориха вратите за една група държави - осемте от Централна и Източна Европа, присъединили се към ЕС през 2004 г., и след това казаха: "А, не, нека затворим вратата за следващата група - българите и румънците", сочи Дейвис. (БТА)