Петков: София е заплашена от екокатастрофа, не Пловдив
Петков: София е заплашена от екокатастрофа, не Пловдив / netinfo

Интервю на Мия Михайлова с областния управител на Пловдив Тодор Петков.

Ако се отхвърли предложението на групата на НДСВ в Общинския съвет в Пловдив за референдум, това означава ли, че решението ще бъде в посока приемане на боклука? Какви ангажименти пое правителството към втората по големина област в България?

Бих искал нещата да ги разглеждаме поотделно. Значи първото е проява на воляза решаване на проблема. Ние говорим за екологична катастрофа, само че ако еднократно дойде част от боклука на София в сметището в Пловдив, което е издържано по всички евростандарти екологична катастрофа не може да има , защото това е една фабрика за смет и идва допълнително суравина за тази фабрика.

Екологична катастрофа ще стане, ако София продължава да изхвърля боклука по начина, по който сега го изхвърля. Защото аз доколкото разбрах, сметището в „Кремиковци”, където сега се извозват балите , то също според мен не е пригодено за сметище.

Ако ще говорим за катастрофа, опасността идва от това, че в двумилионна София сметта с е изхвърля по начин, който не отговаря на стандартите.

От тази гладна точка с поред мен е редно пловдивските общински съветници д а проявят и воля , и мъдрост и да се съгласят на едно такова еднократно приемане – говорим за 200 000 тона – на сметището в Цалапица, което първо – има достатъчен капацитет; второ – издържано е по всички евростандарти и трето няма да има екологична катастрофа. Ще има вероятно, ако София продължи по същия начин да изхвърля сметта си.

До калка време трябва да излезе решението на Общинския съвет?

В момента въпросът с извозването на софийския боклук в Пловдив доста се е политизирал. Според мен голяма част от общинските съветници са залитнали в тази посока , но надявам се, че ще се появи мъдрост .

Тук става дума за това да се прояви разбиране, нещата да се приемат така, както са в действителност.

Да минем към други въпрос. Вие се подписахте декларацията до министър Овчаров, в която казвате, че инкасираните суми за ток на EVN не са коректни. Сами сте установили това. Необходима ли е проверка на Държавната агенция за енергийно и водно регулиране? Защо не сезирахте например прокуратурата, а това направи ВМРО?

Самите граждани установяват това и то по бележките, които им се дават, че ако примерно новата цена е от дата 15-ти, електромерите им са засичани да речем от 1-ви и им са начислени новите цени и така нататък. Това е установено и от самите граждани, ние само сме получили сигнали, че съществува едно такова напрежение, че съществува една такава практика. Аз чух изявлението на министър Овчаров, съгласен съм с него. Надявам се, че дружество „Електроразпределение” ще се отнесе професионално към въпроса и където има нередности, то ще ги установи.

Мен обаче ме вълнува не по-малко друг въпрос и това е въпросът, свързан с инвестициите, които трябва да прави това дружество. Аз правя неколкократни опити да получа инвестиционната програма от приватизационния договор. До сега нямам резултат. Защото ако има някакво напрежение, то е на първо място, че състоянието по обслужването не се е подобрило рязко, след като има нов собственик. Нещо повече, констатациите са, че може би има известно влошаване.

Възможно е сага в началото самото предприятие да има някакви проблеми, които трябва да отстрани. Склонен съм и аз да проявя търпение и да изчакам да ги установят, но мисля, че трябва да има яснота в общуването ни, в позициите ни, защото в крайна сметка ние сме отговорни за това как ще се развива тази дейност.

Още повече, че те ще вземат „Топлофикация” – Пловдив и сега ако пак хората трябва да се редят на опашки и да пристигат от малките градове в големите – Стара Загора и Пловдив. Да не говорим, че офисът, там, където се проверяват електромерите, е затворен, а пък те са сменени. Изобщо доста проблеми има.

Ами те са предимно организационни проблеми, които според мен не са тежки и едни стопански субект много лесно може да ги реши. Въпросът еда има волята да ги реши час по-скоро.

В това аз не виждам проблем. Аз не виждам нищо лошо в това, че това дружество вече е собственик на Топлофикация – Пловдив. Въпросът е самите те да създадат организация, така че да се подобри обслужването на населението.

Вие не сте получили инвестиционна програма от тях, договора. Това е при втората среща. Трета ще имате ли сега? И това писахте ли го в писмото да министър Овчаров?

Аз специално, говоря вече в личен план, имам няколко срещи, като ние основно сме третирали проблемите на Пловдивска област. Имаме вече определени разписани договорености как ще се решават редица проблеми. Не бих могъл в рамките на Вашето предаване да ги споделя, но изключително много се надявам, че това сътрудничество, което ние сме започнали, ще се развива и резултатите ще дойдат и то в недалечно бъдеще, особено с изпълнителния директор, ние сме в почти постоянна връзка и ако има някакви конкретни въпроси, се стараем да ги решаваме. Най-големият ни проблем в Пловдив засега се явява режимът в квартал „Столипиново”, където имаме концентрирано ромско население и където трябва да се прояви воля не само от гражданите, не само от общината – тя да изпълни своите ангажименти, но трябва и от „Електроразпределение” – Пловдив да се извърши не малка по обем инвестиционна програма.