Стотици хиляди млади източноевропейци заминават за Западна Европа в търсене на по-добро заплащане, по-добри перспективи за кариера и по-добър живот. Нещата се развиват твърде бавно за тях в собствените им страни и мнозина предпочитат да емигрират.
31-годишният Мачей Олшчик никога не изпитва носталгия. Той току-що си е тръгнал от офиса на "Скидмор, Оуингс и Мерил" - новия си работодател. Олшчик работи в лондонския клон на известната архитектурна фирма от три месеца. А тя е една от
най-добрите в бранша - измежду проектите й са кулата "Сиърс" в Чикаго и седемзвездният дубайски хотел "Бурж ал Араб". Олшчик заедно с 10 свои колеги в момента работи върху проект за небостъргач, който ще бъде построен в Докландс, модния лондонски квартал с офис сгради, разположен на река Темза. Небостъргачът ще бъде висок 130 метра.
Олшчик е в прекрасно настроение, докато преминава покрай Мастър Гънър пъб" на Сити стрийт. "Често идваме тук с колегите", казва той, полагайки големи усилия, за да придаде носово произношение на английския си. Той иска полският му акцент да изчезне. "Компанията ни е международна. Работя с хора от цяла Европа." Олшчик е от Варшава и Лондон е все още нов за него.
Олшчик току-що е подписал договора за наем на новия си апартамент - 750 лири (1100 евро) месечно за две големи стаи в хубав квартал. Сега архитектът печели четири пъти повече, отколкото е печелел доскоро у дома, във Варшава. Съпругата му Аня и синът им Макс възнамеряват да дойдат при него в Лондон през април: "Разбира се, и двамата ми липсват, но въпреки това идването ми тук си остава правилното решение. Нямаме намерение да се връщаме в скоро време."
Присъединяването на Полша, Чехия, балтийските държави, Унгария и Словакия към Европейския съюз преди три години доведе до масова миграция на стотици хиляди хора от Източна Европа към Обединеното кралство, Ирландия и Швеция - страните, които веднага отвориха границите си за имигранти от новите страни членки. От своя страна държавите, които имат общи граници с Източна Европа, като Германия и Австрия, се защитиха от приливната вълна търсещи работа имигранти посредством временни правила, които ще останат в сила до 2011 г.
По данни на министерството на труда и социалната политика във Варшава 2 милиона от общо 38 милиона полски граждани понастоящем търсят късмета си извън родината. Само в Ирландия живеят 196 хиляди полски работници. Повече от 60 хиляди латвийци и десетки хиляди литовци също са загърбили Балтика в търсене на по-добър живот, който не са могли да намерят у дома. Това е истинска масова миграция в ограничени мащаби.
Напускащите Източна Европа принадлежат към икономически най-важните слоеве на обществото. По-голямата част от имигрантите са под 35 години, една четвърт са завършили висше образование. Те искат повече пари, по-хубави жилища, искат да направят кариера по-бързо, да имат достъп до по-добри детски градини и училища за децата си, до по-добри университети и по-добре оборудвани болници. Една от последиците е, че както в Полша, където нивото на безработица е 14 процента, така и в Словакия, където то е 13,3 процента, се наблюдава недостиг на квалифицирана работна ръка.
Исторически поглед към миграцията
Олшчик наскоро се завърна след дълго отсъствие във Варшава. Това по всяка вероятност ще бъде последната му визита за дълго време напред. Въпреки икономическия бум в последно време кварталът му Бемово, намиращ се в южната част на Варшава, не се е променил особено, поне не външно. Панелните блокове от комунистическо време са си същите, няма исторически оформил се център, нито барове или ресторанти. Насред пустия градски пейзаж е отворил врати ресторант на МакДоналдс в наподобяваща на контейнер конструкция от бетон и нагъната ламарина, която се вписва добре в общата картина.
Мачей Олшчик преди е живял тук в апартамент от 30 квадратни метра със съпругата си Аня и сина си Макс. Вляво е кухнята, в която има два електрически котлона. От пода до тавана е претъпкано с книги, на един от рафтовете има компютър с издърпваща се напред клавиатура. Втората стая служи едновременно за спалня и всекидневна за двойката и детето им. Олшчик е получавал по 3000 злоти (780 евро) месечно на варшавската си работа - добра заплата по полските стандарти.
Заплатата му в Лондон обаче е 2000 лири (2930 евро). "Разбира се, че парите бяха от значение", казва той. "Така е за повечето хора. Но при мен ставаше въпрос и за кариерата ми. Във Варшава нямаше нищо ново, което да науча."
Миналата есен той събрал кураж, заредил компютъра си и започнал да търси в интернет работа в чужбина. Още първото му интервю за работа завършва с успех. "Ние сме на около 30 години, което означава, че сме малко изостанали. Хората, които сега са на по 40 се облагодетелстваха най-много от падането на желязната завеса в Полша", казва Олшчик.
По това време, в началото на 90-те години, в Източна Европа започва икономическият бум. Чуждестранните компании и приватизираните полски компании наемат цели курсове абсолвенти направо от университетите. "Тези хора и днес са все още млади", обяснява той. "Те пречат на издигането на хора като нас."
Полша се мъчи да намери квалифицирана работна ръка 25-годишният Томаш Гавликовски има повече късмет. Той е психолог и работи за фирмата за набиране на служители "Кадри полские" в Ополе. Би било преувеличено да го наречем "ловец на глави". Гавликовски работи в офисите на варшавската асоциация на работодателите и набира служители за полски и чуждестранни компании. "Имаме проблеми с намирането на оксиженисти и други квалифицирани работници", казва Гавликовски. "Отнема ни цели седмици, защото всички са в Англия."
В отчаянието си Гавликовски дори понякога се свързва със свещеници, тъй като те често са запознати с амбициите на по-младите членове на своите паства. Или пък праща свои хора за набиране на персонал по футболните клубове, където да раздават
формуляри на феновете. Всичко това обаче си остава трудна задача. "Младите поляци напускат страната на тълпи", оплаква се Гавликовски. "Тук има достатъчно работа, но заплатите не могат да догонят покачването на цените. Тези, които наскоро са станали част от работната сила, трябва да работят особено усърдно, а в замяна получават ужасни заплати."
Гавликовски опитва да убеди работодателите да плащат по-високи заплати и да предлагат такива услуги като помощ при намирането на жилище или планирането на кариера. "Манталитетът на наемане и уволняване на нови и нови служители от 90-те години е вече отживелица. Полските трудещи се искат да бъдат глезени", казва той.
Ситуацията в публичния сектор е дори по-лоша. Дори и мизерните заплати на медицинските сестри в Западна Европа се струват привлекателни на дипломираните медицински сестри от Източна Европа. А лекарите спокойно могат да печелят десет пъти повече, отколкото у дома.
Тясноспециализираните лекари като Роман Браздил, директор на анестезиологично отделение в Карлови Вари, Чехия, могат да печелят по около 1000 евро (1334 долара). Клиниката му е ремонтирана наскоро и отговаря на модерните западни стандарти. И все пак не личи колегите му да искат да останат. "След завършването на университета са необходими още около шест години, преди хората да могат наистина да започнат да практикуват независимо. Точно тогава те заминават", обяснява Браздил.
Драматична миграция
Той наема словаци, за да запълва вакантните места. Словакия също е държава членка на ЕС, но заплатите там са дори по-ниски отколкото в Чехия. "Светът е свидетел на драматична миграция в сферата на здравния сектор: лекари от Германия, Франция и Англия заминават за САЩ; чехите и поляците заемат тяхното място; те на свой ред са заменяни от българи и румънци."
Според изчисленията минимум 200 хиляди българи ще се насочат към Западна Европа през следващите години. След като България стана членка на ЕС, правилата на Съюза им позволяват да живеят и работят където си поискат. (БТА)
11 минути
Отварят за движение отсечката от бул. „Тодор Каблешков“ до бул. „Черни връх“
От полунощ се отваря за движение бул."Тодор Каблешков" от ул. "Луи Айер" до бул. "Черни ...
15 минути
Пазарът на труда в България през 2024г.: Тенденции и предизвикателства
Пазарът на труда е от съществено значение за икономическия растеж на държавата, когато ...
21 минути
Протестиращите от столичния автотранспорт и Общината преговарят за КТД
В Столичната община започват преговорите за подписване на Колективния трудов договор ...
7 часа
Либералите в ЕП предлагат изключването на ДПС от редиците си
"Изпълнителното бюро на АЛДЕ единодушно реши да препоръча изключването на „Движение ...
8 часа
Нетаняху: Израел ще продължи да действа срещу хусите в Йемен
Премиерът Бенямин Нетаняху заяви, че Израел ще продължи да действа срещу подкрепяните ...
ohnamama.bg
100 редки имена, които заслужават да излязат от сянка
Съществуват всевъзможни уникални имена – от креативни и съвременни до такива, взети ...
8 часа
Вучич нарече опозицията „тъпи магарета и политически педофили“
Сръбският президент Александър Вучич отправи нови обидни квалификации по адрес на ...
9 часа
ПП очаква групата на „Обнови Европа“ в ЕП да изключи ДПС
Днес председателството на „Обнови Европа“ в Европейския парламент препоръча прекратяване ...
10 часа
Виктор Орбан: Унгарска компания иска да купи „Лукойл - Бургас“
Унгарската "Мол" има оферта за "Лукойл-Нефтохим", съобщи БНТ. Компанията е един от участниците ...
12 часа
И Сръбската православна църква се включи в политическата битка в Сърбия
Водачът на Сръбската православна църква патриарх Порфирий лично се намеси в политическия ...
12 часа
66% от французите вече са недоволни от новия премиер Франсоа Байру
Новият министър-председател на Франция Франсоа Байру се изправи пред ново предизвикателство: ...
12 часа
10 загинали при самолетна катастрофа в Бразилия
Малък самолет с 10 души на борда се разби в центъра на туристическия град Грамаду в ...
13 часа
Вълна от опити за палежи залива Русия
Вълна от опити за палежи заля Русия в последните дни, а тяхна мишена са обекти като ...
14 часа
Руските сили са екзекутирали петима военнопленници
Руските сили са екзекутирали петима украински военнопленници, съобщи украинският ...
15 часа
197 ястия на Коледната трапеза в Димитровград (СНИМКИ)
1000 порции боб с тиква и царевица приготви на площада в Димитровград майстор-готвачът ...
15 часа
Шести ден: Спасителната акция за 13-годишния Ники от Конаре продължава
По разпореждане на вътрешния министър Атанас Илков действията по издирването на 13-годишния ...
15 часа
Митничари откриха еврови банкноти в чорапогащник и бельо на „Капитан Андреево“
Недекларирана валута на обща стойност 262 280 лева задържаха митническите служители ...
15 часа
Километрично задръстване от тирове и автомобили на границата с Турция
Огромни струпвания от тирове и леки коли са се образували на границата с Турция. Опашката ...
15 часа
Германските имиграционни власти са предупреждавали за заподозрения от Магдебург
Германската Федерална служба по проблемите на миграцията и бежанците съобщи, че е ...
16 часа
Илков: Няма място за притеснения от съкращаване на бройки в „Гранична полиция“
Няма място за притеснения от съкращаване на бройки в "Гранична полиция" или за някакви ...
17 часа
Русия превзе още две села в Източна Украйна
Русия заяви, че е превзела още 2 села в Източна Украйна, което е най-новата териториална ...
18 часа
Нова измама в Ловеч: Купуваш подарък по интернет, получаваш неприятна изненада
В навечерието на коледните и новогодишни празници се увеличават броят на измамите ...
18 часа
Хеликоптер се включи в издирването на 13-годишния Николай
Хеликоптер се включи в издирването на 13-годишния Николай от село Конаре.
Шести ден ...
20 часа
Тайсън Фюри: Обраха ме, Усик получи коледен подарък
Тайсън Фюри заяви, че е бил "обран", след като загуби с единодушно съдийско решение от ...
21 часа
Пираня-вегетарианка и змия Леонардо ди Каприо са сред новоименуваните видове през 2024 г.
Пираня-вегетарианка от Амазонка и летящ динозавър, вкаменелости от който са открити ...
22 часа
Ако не спите с чорапи, ето защо трябва да започнете още тази вечер
С падането на температурите през зимата хората предприемат различни мерки, за да затоплят ...
22 часа
Защо е важно да се храним със сезонни храни
Природата ни дава хранителните вещества, от които се нуждаем в точното годишно време. ...
22 часа
Усик срази Фюри и остава №1 в тежка категория
Олександър Усик спечели реванша си за шампионската титла в тежка категория срещу Тайсън ...
23 часа
Пръстените на Сатурн: Удивителната визитка на най-забележителната планета в Слънчевата система
Сатурн, вторият по големина газов гигант в нашата Слънчева система, продължава да впечатлява ...
1 ден
Албания забранява TikTok
Албанското правителство ще блокира достъпа до социалната платформа TikTok за период ...
1 ден
Ще продължат ли снеговалежите в неделя
През деня ще преобладава слънчево време. По-значителна облачност ще има преди обяд ...
1 ден
Честваме Света Анастасия, ето какво гласи народно поверие
На 22 декември православната църква почита деня на Великомъченица Анастасия (Св. Чьорна). ...
1 ден
Упоени и изнасилени жени: Защо в Телеграм се хвалят с това
В продължение на повече от година разследващи журналисти от ARD са наблюдавали чатове ...
1 ден
Умора и намалена концентрация: Какви други симптоми алармират за недостиг на витамини в организма
Умора и намалена концентрация - какви други симптоми алармират за недостиг на витамини ...
1 ден
ДПС се събра на извънредна национална конференция (ВИДЕО)
Извънредна XII национална конференция на ДПС се провежда в НДК. Събитието беше анонсирано ...
1 ден
Зеленски обеща още удари срещу руски военни обекти
Украинският президент Володимир Зеленски заплаши с нови нападения срещу военни обекти ...
1 ден
Стъпкани по време на раздаване на храна: Десет души, включително деца, са загинали в Нигерия
Десет души, включително четири деца, загинаха при тъпканица в столицата на Нигерия ...
1 ден
Стотици се събраха в Магдебург, за да почетат паметта на жертвите на нападението
Стотици германци, включително представители на крайната десница, се събраха тази вечерта ...
1 ден
Десетки пътници от два влака са блокирани на две гари под Балкана
15 души на гара „Царева ливада“ и над 40 пътници във влак на гара „Дъбово“ са блокирани ...
1 ден
Зеленски се е срещнал с директора на ЦРУ в Украйна
Украинският президент Володимир Зеленски заяви, че се е срещнал с директора на ЦРУ ...
1 ден
Боровец откри зимен сезон 2024/2025 с впечатляващо светлинно шоу (СНИМКИ)
Боровец, първият и най-стар зимен курорт на Балканите, даде старт на зимен сезон 2024/2025 ...