ГПР по ипотечни кредити отново надолу
ГПР по ипотечни кредити отново надолу / netinfo

След застоя на ниво 7.98% през септември, индекс „Моите пари” отбелязва поредното понижение. Октомврийската стойност му стойност е 7.89%. Това е с 9 базисни пункта по-малко в сравнение със стойностите на индекса през август и септември. Спадът е незначителен (-1.13%), но въпреки това подкрепя формираната тенденция за понижение на ГПР по най-добрите стандартни оферти на банките за ипотечни кредити.

За актуалната стойност на индекса основно влияние оказват четири банки. Първата от тях подобрява цената по-най добрата си оферта, като намалява договорената си лихва с 1 процентен пункт.

Втората от банките също подобрява лихвените си условия, като намалява договорената си лихва с 0.15 процентни пункта.

Следващата банка, която регистрира подобрение на показателя по най-добрата си оферта, дължи това на два от формиращите елемента. Тя намалява своите такси за разглеждане на документи и за усвояване на кредита с 50%. Така първата такса се намалява от 20 лв. на 10 лв., а втората от 1.50% на 0.75%.

Банките, оказващи положително влияние върху индекса, т.е. подпомагащи неговото понижение, сумарно притежават 20.75% от жилищните кредити отпуснати в левове.

Една е банката, която леко влошава ГПР по най-добрата си оферта. При нея увеличението е в размер на 60 базисни пункта. Банката притежава 1.43% пазарен дял при левовите жилищни кредити. Нарастването на показателя е относително високо предвид средното движение по офертите на останалите банки.

Както е видно, банката има сравнително нисък дял при тези кредити и негативната тенденция при нея не оказва влияние върху общата за индекса. Факторите, оказващи влияние върху влошаването на условията по най-добрата оферта, са комплексни. Договорената лихва е по-ниска, но отпадат промоционалният период и промоционалната лихва. Така независимо че новата договорена лихва е с по-малък размер, тя не успява да компенсира липсата на промоционални срок и лихва.

Обобщавайки посочените по-горе факти, може да се заключи, че тенденцията към поевтиняване на ипотечните кредити се запазва. Очакваният застой през септември се потвърди и се даде сигнал за новата посока на движение на ГПР – надолу.

Все още обаче остава въпросът дали този сигнал ще е показател за трайна тенденция или е само временно явление. Това ще стане ясно през идващите месеци. Предвид присъединяването на страната ни към ЕС, въпросителните стават още повече. От такава гледна точка бихме могли да очакваме интересни нива на индекс „Моите пари” през следващите два месеца. От една страна Основният лихвен процент на БНБ и 3-м. EURIBOR постоянно растат, от друга конкуренцията между банките е все по-голяма. Тя се засилва традиционно в края на годината. Знае се, че тогава се предлагат различни промоционални оферти, които със сигурност ще окажат влияние върху посоката на движение на индекса.

Друга причина за засилване на конкуренцията между банките е именно присъединяването на България към ЕС и свързаните с това процеси. Предвид нарастването на двата показателя банките неминуемо ще предприемат мерки, за да останат конкурентни на пазара. Какви ще бъдат те, ще станем свидетели в идните два месеца.

Методологически, индекс „Моите пари” отразява и изменението в пазарните дялове на банките включени в него. Към септември 2006 г. се наблюдават някои промени. Внимание се обръща само на банките от първа група, тъй като те са с определящо значение за стойността на индекса. Така например Банка ДСК повишава своя дял при кредитите, отпуснати в лева до 34.54% (+1.12 процентни пункта); ПИБ – 7.78% (+1.01 процентни пункта), СИБанк – до 0.55% (+0.30 п.п.) и Банка Пиреос България – до 1.90% (+0.44 п.п.). Анализът показва, че от банките от Първа група само посочените повишават своите пазарни дялове. Другите като ОББ, Булбанк, Райфайзен банк, Сосиете Женерал Експресбанк, Пощенска банка и HVB Bank Biochim свиват своите.

Повече информация за индекс „Моите пари”, както и движението на стойностите на индекса от една година насам, можете да намерите на сайта www.moitepari.bg. На сайта са поместени и 130 оферти за потребителски кредити и над 160 оферти за автокредити с детайлно сравнение по ГПР.

Иван Стойков, анализатор потребителски финанси „Моите пари” - Българският Финансов Пътеводител

www.moitepari.bg