Министрите на вътрешните работи на 27-те страни от Европейския съюз одобриха в Люксембург проект на директива, в която се определят минимални правила за депортиране на чужденци, които са с нерегламентиран статут на пребиваване на територията на Съюза. Този текст трябва да бъде одобрен от Европейския парламент, за да влезе в сила. Той обаче вече бе наречен "Директива на срама" от няколко френски правозащитни организации. Една от критиките им срещу директивата е, че тя предвижда срок, който може да достигне 18 месеца за арест на незаконните имигранти, заловени на територията на ЕС. Във Франция максималният срок на задържане е 32 дни.
За пореден път се появи призракът на непристъпната крепост Европа. На онази враждебна към имигрантите Европа. Вярно е, че гласуването на тази директива става в контекст на въвеждане на по-строги разпоредби в националните законодателства на няколко страни членки. Така например след Дания и Великобритания, Франция за пети път от шест години затегна законите за нелегалните имигранти. Италия също е на път да го стори. Казано с две думи, ЕС и неговите членки изпращат много ясен сигнал към останалата част на света. А той е: имигрантите не са добре дошли в ЕС.
Гласуваният текст в Люксембург установява минимални правила, които ще позволят незаконните имигранти да бъдат третирани горе-долу по един и същ начин в 27-те. Трябва да се избегне възможността в това пространство без граници те да могат да избират законодателството на онази страна членка, което им се струва най-благосклонно към статута им на незаконни имигранти. Проблемът е, че националните законодателства доста се различават едно от друго и че самите страни членки не искат да се откажат от националните си закони, които смятат за най-добри.
На това се дължи и сдържаният подход на Европейската комисия. Тя предлага директиви не за хармонизиране, а установяващи минимални правила, които да не са препятствие пред някои по-добри национални разпоредби. В същото време тези директиви защитават чужденците, като забраняват на страните членки да действат отвъд тези минимални норми. Така Директивата за връщането на незаконните имигранти установява правото на съдебна помощ и правото за обжалване на решението за експулсиране, които сега не присъстват в законодателствата на някои страни членки. Освен това директивата, ограничавайки срока за задържане до 18 месеца, задължава 9 страни членки, които не предвиждат никакви времеви ограничения в тази насока, да преразгледат законодателствата си. Но същевременно директивата не задължава онези страни членки, които предвиждат по-малки максимални срокове за задържане, да започнат сега да се придържат към по-големия срок, заложен в нея.
Тоест правозащитните организации нямат основание да протестират сега, че директивата е "свободоубийствена", въпреки че тя всъщност не бележи действителен напредък в настоящото законодателство на много от страните членки. Но в това няма нищо изненадващо. Европейската политика за имиграцията не може да бъде в противовес със законите на страните членки. Не е случайно, че най-големият напредък беше постигнат главно в сферата на контрола по външните граници на съюза, тоест в областта на наказателните мерки срещу незаконните имигранти.
Този напредък намери израз в хармонизирането на визовия режим на страните членки, в в създаването на Агенция за външните граници на ЕС /ФРОНТЕКС/ с централа във Варшава, зародиш на бъдещ европейски корпус на граничните полицаи, във въвеждането на санкции срещу оказването на помощ на незаконните имигранти, в създаването на базата данни Юродак, обединяваща на едно място пръстовите отпечатъци на лицата, които искат убежище в страни членки на ЕС и на чужденците, изгонени от Съюза.
"Прекалено големи са различията между системите и нуждите, за да си представим, че е възможно създаване в дългосрочен план на истинска европейска имиграционна политика", смята Патрик Вейл, директор на изследователска програма във френския Национален център за научни изследвания и специалист по имиграцията. И е прав. И дума не може да става един ден Брюксел да започне да взима решения за броя на чужденците, които ще бъдат допуснати да пребивават в ЕС. „Чужденците, на които ще бъде разрешено временно пребиваване, не могат да се разпределят поравно между страните членки. Страните, в които естественият прираст е висок, като Франция и Великобритания, и тези, в които е нисък, като Германия и Италия, имат различни потребности".
Франция, която иска нейните партньори да приемат при френското председателство на ЕС, започващо на 1 юли, европейски пакт за имиграцията и предоставянето на убежище, ще си счупи главата в тази действителност. Защото главната цел на Франция е, освен засилването на контрола по външните европейски граници, да се попречи на масовото узаконяване на нелегалните имигранти. Като това, което беше извършено в Италия и в Испания. Там беше узаконен статутът над 2 милиона души в периода 2003 - 2007 г. Във връзка с предложението за пакта, Италия и Испания вече заявиха, че този въпрос не засяга Съюза, а още по-малко самата Франция. Подобен пакт освен това ще бъде съвкупност от европейски противоречия. В него ще се предвижда по-голяма отвореност на Европа, но същевременно и "подбрана и концентрирана имиграция".
Излиза, че Европа не знае каква политика да следва. Дали да стане по-отворена или по-затворена за имигрантите? Страните членки знаят, че ниският демографски прираст ще стане причина за загуба на 20 милиона работници в Съюза в периода 2010 г. - 2030 г. Това предупреждение се отправя във всеки доклад на ЕК по темата. Но кандидат имигрантите също го знаят много добре. Иначе нямаше да идват в Европа. "В действителност онова, което не се казва открито във връзка с имиграцията, са резервите на етническа основа. Европейците са обсебени от мисълта за културните различия. Неслучайно Великобритания отвори широко вратите си за страните от ЕС, но се оказа особено сурова към другите имигранти", подчертава Патрик Вейл. "Трябва да излезем от тази ситуация. Чужденците, които не са желани в Европа, все пак пристигат там и после ние плащаме", допълва той. Така че не е никак лесно Европа да бъде хем крепост, хем достъпна за имигрантите. (БТА)
1 час
46-годишен мъж е загинал при катастрофа в Плевенско
Тежка катастрофа със загинал е станала днес в село Българене, община Левски. Това съобщи говорителят ...
1 час
Променя се организация на движението на градския транспорт в София за празниците
Променя се организация на движението на градския транспорт в София за коледните и ...
2 часа
Личните лекари вече имат достъп до електронните здравни досиета на пациентите си
Общопрактикуващите лекари (ОПЛ) вече имат пълен достъп до електронните здравни досиета ...
2 часа
Еманюел Макрон загуби самообладание по време на визитата си в Майот
Френският президент Еманюел Макрон загуби самообладание по време на визитата си във ...
3 часа
Главчев приветства новия договор за лицензиране на алтернативно ядрено гориво за блок 6 на АЕЦ „Козлодуй“
Премиерът Димитър Главчев приветства подписвания днес договор за анализи на безопасността ...
3 часа
Атракция в Плевен: Монтират виенското колело и въртележката в града (СНИМКИ)
Започна монтирането на виенското колело и въртележката на централния площад „Възраждане“ ...
3 часа
Преди да напусне президентския пост: Байдън опрости студентски заеми за 4,28 милиарда долара
Президентът на САЩ Джо Байдън съобщи днес, че опрощава студентските заеми на още 55 ...
4 часа
БАБХ ще предложи оздравителен план на животновъдите от Сигмен при потвърждаване на Меди-Висна
Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ) сформира експертен съвет за обсъждане ...
4 часа
Напълно възстановиха движението в двете ленти по Дунав мост при Русе
Малко след 14 часа днес двете ленти за движение на Дунав мост при Русе бяха пуснати ...
4 часа
Няколко софийски квартала остават без топла вода и парно (СНИМКИ)
Няколко софийски квартала остават без топла вода и парно.
Топлофикация София съобщава ...
4 часа
Екип на Трифон Иванов ще бъде част от експозицията на футболната слава в Павликени
Екип на гениалния футболен защитник Трифон Иванов ще бъде част от експозицията на ...
4 часа
След края на знаковия процес: Макрон благодари на Жизел Пелико за смелостта ѝ
Френският президент Еманюел Макрон отдаде почит на борбата за справедливост на Жизел ...
4 часа
Патрулиращи полицаи с куче заловиха издирван мъж в Бургас
Патрулиращи със служебно куче полицаи задържаха обявен за издирване мъж, съпричастен ...
4 часа
АПИ предупреждава: Шофьорите да тръгват с автомобили, готови за зимни условия
Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им предстои пътуване ...
4 часа
Още повече забавление със „Скрита самоличност“ по NOVA
Хитовото предаване „Скрита самоличност“ ще донесе добро настроение на зрителите ...
4 часа
Областният управител на Шумен увери, че ще има вода в язовир „Тича“
Областният управител на Шумен Бейнур Ахмед заяви, че ще има вода в язовир "Тича", стига ...
4 часа
Предотвратиха кражба на близо килограм златни накити в Бургас (СНИМКА)
Часове след като започна работата на антитерористичните патрули в Бургас, служители ...
5 часа
Важна информация за приема в детските градини в Стара Загора
Графиците на дейностите за класиране в общински детски градини и яслени групи в тях ...
5 часа
Синдиката на служителите в затворите: Настояваме увеличението на заплатите да е факт от 1 януари 2025 г.
Политиците да поемат своята отговорност, да изпълнят своите обещания и покажат, че ...
5 часа
Коледни добрини: Малки ученици се включиха в благотворителна кауза, посветена на животните
Инициативата „(НЕ) сам вкъщи“ продължава да привлича благодетелни с добри сърца. Малчуганите ...
5 часа
Уникална скулптура „Пясъчно Рождество“ радва бургазлии (СНИМКИ)
Уникална скулптурата „Пясъчно Рождество“ радва бургазлии. Пясъчната фигура, подарък ...
5 часа
УМБАЛ Бургас със съвети към кого да се обърнем за медицинска помощ през почивните дни
Предстоят дълги почивни дни, през които може да се наложи търсенето на медицинска помощ. ...
5 часа
Бойко Борисов след разговор с Орбан: Балкански поток е „тръбата на дружбата“
Бойко Борисов се срещна с унгарския премиер Виктор Орбан. Лидерът на ГЕРБ го посрещна ...
5 часа
Бургас посреща Нова година с вино, баница с късмети и Миро
Най-големият и незабравим новогодишен купон в Бургас се очертава да бъде на площад ...
5 часа
Преди празниците: Митрополит Арсений посети затвора в Сливен
В навечерието на рождественските празници Сливенският митрополит Арсений посети ...
5 часа
Кметът на Ловеч: През 2025 г. основен приоритет ще бъда подмяна на водопреносна мрежа
Изпращаме трудна година, но смятам, че ние се справихме с предизвикателството и с недоброто ...
5 часа
Нова порция яростни кавги в тайванския парламент (ВИДЕО)
В тайванския парламент днес се стигна до караница във връзка със законопроекти, които ...
6 часа
Ще има ли увеличение на таксата за битови отпадъци в Хасково
Параметрите на такса „битови отпадъци“ (ТБО) за Хасково и селата остават непроменени. ...
6 часа
Разкриха причината за построяването на Стоунхендж (СНИМКИ)
Британски учени разкриха причината за построяването на Стоунхендж. Мегалитният паметник ...
6 часа
Кой има право на рехабилитация и физиотерапия, заплащани от НЗОК
На здравноосигурените лица в България се предоставя възможност за рехабилитация и ...
6 часа
Тръмп заплаши: ЕС да купува повече американски петрол и газ или ще плаща мита
Новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп заплаши Европейския съюз с постоянни ...
6 часа
Джип блъсна възрастна жена на пешеходна пътека в Благоевград
Джип блъсна 89-годишна жена на пешеходна пътека в Благоевград от джип.
Пътният инцидент ...
6 часа
Мъск: Само АзГ може да спаси Германия
Милиардерът Илон Мъск каза, че само партия „Алтернатива за Германия“ (АзГ) може да ...
7 часа
ПП разкриха защо държавата започва новата година без бюджет
Държавата ще започне новата 2025 година без държавен бюджет, след като Министерството ...
7 часа
От ПП-ДБ искат Кондева да положи усилия за намаляване на напрежението в болници в страната
Министърът на здравеопазването да положи усилия за намаляване на напрежението в болници ...
7 часа
След удари в главата и гърдите: Задържаха 31-годишен мъж за домашно насилие в Шуменско
31-годишен мъж от село Каспичан е задържан в полицейския арест в Нови пазар след упражнено ...
7 часа
Предложение: Магистратите вече да декларират и криптовалута
Министерството на правосъдието предлага в имуществените декларации, подавани пред ...
7 часа
Тежка катастрофа в Ямболско: Шофьор загина, трима души са пострадали
Кола блъсна спрян автомобил в Ямболско, единият шофьор загина, трима души са пострадали, ...
7 часа
Бизнесът в България се бори с текучеството с квалифицирани кадри от Индия и Непал
През последните години липсата на кадри се превръща в смъртоносна епидемия за бизнеса ...
7 часа
Велосипедист с близо 2 промила алкохол е с опасност за живота, след като се заби в кола
Велосипедист е в тежко състояние, след като се заби в автомобил в Стамболийски, съобщиха ...