Министрите на вътрешните работи на 27-те страни от Европейския съюз одобриха в Люксембург проект на директива, в която се определят минимални правила за депортиране на чужденци, които са с нерегламентиран статут на пребиваване на територията на Съюза. Този текст трябва да бъде одобрен от Европейския парламент, за да влезе в сила. Той обаче вече бе наречен "Директива на срама" от няколко френски правозащитни организации. Една от критиките им срещу директивата е, че тя предвижда срок, който може да достигне 18 месеца за арест на незаконните имигранти, заловени на територията на ЕС. Във Франция максималният срок на задържане е 32 дни.
За пореден път се появи призракът на непристъпната крепост Европа. На онази враждебна към имигрантите Европа. Вярно е, че гласуването на тази директива става в контекст на въвеждане на по-строги разпоредби в националните законодателства на няколко страни членки. Така например след Дания и Великобритания, Франция за пети път от шест години затегна законите за нелегалните имигранти. Италия също е на път да го стори. Казано с две думи, ЕС и неговите членки изпращат много ясен сигнал към останалата част на света. А той е: имигрантите не са добре дошли в ЕС.
Гласуваният текст в Люксембург установява минимални правила, които ще позволят незаконните имигранти да бъдат третирани горе-долу по един и същ начин в 27-те. Трябва да се избегне възможността в това пространство без граници те да могат да избират законодателството на онази страна членка, което им се струва най-благосклонно към статута им на незаконни имигранти. Проблемът е, че националните законодателства доста се различават едно от друго и че самите страни членки не искат да се откажат от националните си закони, които смятат за най-добри.
На това се дължи и сдържаният подход на Европейската комисия. Тя предлага директиви не за хармонизиране, а установяващи минимални правила, които да не са препятствие пред някои по-добри национални разпоредби. В същото време тези директиви защитават чужденците, като забраняват на страните членки да действат отвъд тези минимални норми. Така Директивата за връщането на незаконните имигранти установява правото на съдебна помощ и правото за обжалване на решението за експулсиране, които сега не присъстват в законодателствата на някои страни членки. Освен това директивата, ограничавайки срока за задържане до 18 месеца, задължава 9 страни членки, които не предвиждат никакви времеви ограничения в тази насока, да преразгледат законодателствата си. Но същевременно директивата не задължава онези страни членки, които предвиждат по-малки максимални срокове за задържане, да започнат сега да се придържат към по-големия срок, заложен в нея.
Тоест правозащитните организации нямат основание да протестират сега, че директивата е "свободоубийствена", въпреки че тя всъщност не бележи действителен напредък в настоящото законодателство на много от страните членки. Но в това няма нищо изненадващо. Европейската политика за имиграцията не може да бъде в противовес със законите на страните членки. Не е случайно, че най-големият напредък беше постигнат главно в сферата на контрола по външните граници на съюза, тоест в областта на наказателните мерки срещу незаконните имигранти.
Този напредък намери израз в хармонизирането на визовия режим на страните членки, в в създаването на Агенция за външните граници на ЕС /ФРОНТЕКС/ с централа във Варшава, зародиш на бъдещ европейски корпус на граничните полицаи, във въвеждането на санкции срещу оказването на помощ на незаконните имигранти, в създаването на базата данни Юродак, обединяваща на едно място пръстовите отпечатъци на лицата, които искат убежище в страни членки на ЕС и на чужденците, изгонени от Съюза.
"Прекалено големи са различията между системите и нуждите, за да си представим, че е възможно създаване в дългосрочен план на истинска европейска имиграционна политика", смята Патрик Вейл, директор на изследователска програма във френския Национален център за научни изследвания и специалист по имиграцията. И е прав. И дума не може да става един ден Брюксел да започне да взима решения за броя на чужденците, които ще бъдат допуснати да пребивават в ЕС. „Чужденците, на които ще бъде разрешено временно пребиваване, не могат да се разпределят поравно между страните членки. Страните, в които естественият прираст е висок, като Франция и Великобритания, и тези, в които е нисък, като Германия и Италия, имат различни потребности".
Франция, която иска нейните партньори да приемат при френското председателство на ЕС, започващо на 1 юли, европейски пакт за имиграцията и предоставянето на убежище, ще си счупи главата в тази действителност. Защото главната цел на Франция е, освен засилването на контрола по външните европейски граници, да се попречи на масовото узаконяване на нелегалните имигранти. Като това, което беше извършено в Италия и в Испания. Там беше узаконен статутът над 2 милиона души в периода 2003 - 2007 г. Във връзка с предложението за пакта, Италия и Испания вече заявиха, че този въпрос не засяга Съюза, а още по-малко самата Франция. Подобен пакт освен това ще бъде съвкупност от европейски противоречия. В него ще се предвижда по-голяма отвореност на Европа, но същевременно и "подбрана и концентрирана имиграция".
Излиза, че Европа не знае каква политика да следва. Дали да стане по-отворена или по-затворена за имигрантите? Страните членки знаят, че ниският демографски прираст ще стане причина за загуба на 20 милиона работници в Съюза в периода 2010 г. - 2030 г. Това предупреждение се отправя във всеки доклад на ЕК по темата. Но кандидат имигрантите също го знаят много добре. Иначе нямаше да идват в Европа. "В действителност онова, което не се казва открито във връзка с имиграцията, са резервите на етническа основа. Европейците са обсебени от мисълта за културните различия. Неслучайно Великобритания отвори широко вратите си за страните от ЕС, но се оказа особено сурова към другите имигранти", подчертава Патрик Вейл. "Трябва да излезем от тази ситуация. Чужденците, които не са желани в Европа, все пак пристигат там и после ние плащаме", допълва той. Така че не е никак лесно Европа да бъде хем крепост, хем достъпна за имигрантите. (БТА)

17 минути
13 ранени при падане на мълния във Франция
13 души бяха ранени при падането на мълния в град Ла Барбен във Франция, съобщава Бе ...
1 час
Пожар в хангар с химикали в Испания: 80 000 души бяха призовани да не излизат от домовете си
Близо 80 000 души в Испания бяха призовани да не излизат от домовете си и да не отварят ...
1 час
Ограничено е движението на Северната скоростна тангента
Временно е ограничено движението при км 0 на Северната скоростна тангента в посока ...
3 часа
Психолози срещу речта на омразата: Искат разследване на Зорница Гюцова
„Скандални“ изказвания в социалните мрежи на Зорница Гюцова предизвикаха остра обществена ...
3 часа
Приеха бюджета на Плевен
Общинският съвет в Плевен прие бюджета на общината за 2025 г. с 26 гласа „за“, 1 „против“ ...
3 часа
Пътят Пещера-Батак е почистен и отворен за движение
Пътят Пещера-Батак е почистен и отворен в двете посоки.
Това съобщи говорителят на ...
3 часа
„Възраждане“ подписа искане за оставката на Наталия Киселова
"Възраждане" подписа искане за оставката на председателя на Народното събрание Наталия Киселова.
"Току ...
3 часа
Затварят изцяло до неделя пропадналия път Девин-Кричим (СНИМКИ)
От 7.00 часа в четвъртък, 15 май, до 7.00 часа на 18 май, неделя, се ограничава движението по ...
3 часа
За първи път от 10 години: Google промени емблематичната си икона „G“
Google обнови емблематичната си икона „G“ за първи път от десетилетие. Новият дизайн ...
4 часа
Постоянен арест за мъж за разпространение на порноматериали и опит за принуда
Прокуратурата в Благоевград привлече в качеството на обвиняем мъж за разпространение ...
4 часа
Нетаняху обвини Макрон, че подкрепя „Хамас“
Израелският премиер Бенямин Нетаняху обвини френският президент Еманюел Макрон, че ...
4 часа
Продължават преговорите за разкриването на морската линия Бургас-Истанбул
Продължават преговорите с турската корабна компания IDO за откриването на редовната ...
4 часа
Столичното метро няма да спира
Столичното метро няма да прекъсва движението си. Това съобщиха от „Метрополитен" ...
4 часа
Бургас изпраща рекорден брой абитуриенти с мащабно шествие
Тази година Бургас ще изпрати рекордния брой от над 2400 абитуриенти с мащабно шествие, ...
4 часа
Бриджит Бардо: Последната ми битка е да премахнем лова с кучета
Френската и световна кино легенда Бриджит Бардо призова за премахване на лова с кучета.
90-годишната ...
4 часа
Избраха зам.-председател и членове на Комисията за регулиране на съобщенията
Парламентът попълни състава на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) от квотата ...
4 часа
МОН предлага промени, свързани с продължителността на първия учебен срок
Продължителността на първия учебен срок да е съобразена с междусрочната ваканция, ...
4 часа
В Монтана се провежда Международно полево учение за реакция при наводнения (СНИМКИ/ВИДЕО)
Международно полево учение за справяне с последиците от наводнения се провежда в Монтана ...
4 часа
Учебен самолет на японските сили за самоотбрана се разби във водохранилище (ВИДЕО)
Учебен самолет на японските Сили за самоотбрана с двама пилоти падна във водохранилище ...
5 часа
Мъж получи втора присъда в рамките на ден
Окръжният съд в Кюстендил призна подсъдим за виновен в използване на дебитна карта ...
5 часа
Изготвят Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в България
Народното събрание задължи министъра на труда и социалната политика, министъра на ...
5 часа
Доналд Тръмп пристигна в Катар (СНИМКИ)
Президентът на САЩ Доналд Тръмп пристигна в Катар, втората спирка от обиколката му ...
5 часа
Израел ликвидира командир на „Хизбула“ в Ливан
Израелската армия обяви, че е ликвидирала член на проиранското движение "Хизбула" в ...
5 часа
Полша разкри опит за намеса в президентските избори
Полша съобщи днес, че е разкрила опит за намеса в президентските избори в страната ...
5 часа
България предоставя хуманитарна помощ на Мианмар в размер на 200 000 лв.
Правителството реши да предостави безвъзмездна хуманитарна помощ на Мианмар, съобщиха ...
5 часа
Почина легендарният футболист Николай Праматаров
На 51 години почина пловдивският футболист Николай Праматаров, съобщиха от ПФК "Марица" ...
5 часа
Заместник-кметът по финанси на София: Министерство на финансите разпространява внушения
Заместник-кметът по финанси на София Иван Василев с позиция след брифинга на финансовия ...
6 часа
ГДБОП вече има нов заместник-директор
Йордан Пешев е новият заместник-директор на Главна Дирекция "Борба с организираната ...
6 часа
Шанс за нов живот: Върнаха в природата оцелял след отравяне египетски лешояд (СНИМКИ)
Оцелял след отравяне египетски лешояд бе върнат в дивата природа край момчилградското ...
6 часа
Гроздан Караджов: Ускорено е изграждането на националната детска болница
Ускорено е изграждането на националната детска болница след заварения престой, каза ...
6 часа
Тръмп заяви, че не знае дали Путин ще се появи на преговорите в Турция
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви днес, че не знае дали руският президент Владимир ...
6 часа
126 мерки за подпомагане на малките и средните предприятия отчете икономическото министерство
Министерството на икономиката и индустрията публикува отчет по изпълнението на мерките ...
6 часа
Атанас Атанасов заподозря, че „някъде в Москва натискат копчето на Радев”
Депутатът от ПП-ДБ и председател на “Демократи за силна България” Атанас Атанасов ...
6 часа
Заловиха 18-годишен тийнейджър, удрял с метална тръба мъже в София и ги ограбил
Брутален грабеж в София. Заловиха 18-годишен тийнейджър, удрял с метална тръба мъже ...
6 часа
Папа Лъв ХІV: Войната никога не е неизбежна, оръжията трябва да замлъкнат
Папа Лъв ХІV предложи днес посредничество във военните конфликти по света по време ...
6 часа
Транспортираха с медицински хеликоптер до София 19-годишен младеж от монтанската болница
Медицински хеликоптер транспортира от болницата в Монтана до София 19-годишен младеж ...
6 часа
Партията на албанския премиер Еди Рама печели голяма изборна победа
Социалистическата партия на албанския премиер Еди Рама е спечелила над 52% от гласовете ...
6 часа
Държавата одобри над 47 милиона лева за безплатни учебници от 1 до 12 клас
Държавата одобри допълнително 47 млн. лева за закупуване на учебници, става ясно от ...
6 часа
Конник без глава откриха археолозите в Хераклея Синтика (ВИДЕО)
Детска играчка конник без глава, глинена лампа и керамична кана откри екипът на проф. ...
7 часа
Държавата отпусна над 3 милиона лева за изплащане на санкция, наложена от Съда на ЕС
Държавата отпусна средства от централния бюджет за изплащане на санкция, наложена ...