Европа излиза от летаргията
Европа излиза от летаргията / netinfo

Започна обратното броене за новия европейски договор, пише Вестник "Либерасион". Възползвайки се от срещата на върха в Берлин, с която беше отбелязана 50-ата годишнина на ЕС, германският канцлер Ангела Меркел успя да вмъкне в дебатите за бъдещето на Европа краен срок за приемането на нов институционален европейски договор, като пренебрегна резервите на своите най-евроскептично настроени партньори.

За да бъде спазен крайният срок обаче, Междуправителствената конференция, която ще разработва договора, трябва да започне работа през втората половина на тази година при Португалското председателство на ЕС.

Процедурата по ратификация на всеки нов договор отнема обикновено една година, така че работата по новия европейски договор трябва да приключи до 1 юли 2008 година в началото на Френското председателство, като началото на преговорите по новия текст, който, както вече беше решено, няма да се нарича конституция, трябва да бъдат официално поставено на Европейския съвет през юни. Този график трябва да бъде строго съблюдаван, ако Европа иска да се сдобие с нов договор до крайния срок, наложен от Ангела Меркел, отбелязва френското издание.

Вестникът допълва, че по време на церемонията по приемането на Берлинската декларация най-големият евроскептик в ЕС, полският президент Лех Качински, не е скрил лошото си настроение и дори не се присъединил към аплодисментите на останалите лидери, а побързал да определи посочената от Меркел крайна дата за приемането на новия договор като "нереалистична".

Приетата се единодушие Берлинска декларация показва, че има един въпрос, по който всички в ЕС са съгласни - да извадят до 2009 година. Европа от летаргията, в която се намира. Декларацията трябва да се възприема като отправна точка, а не като финал за ЕС, отбелязва френският вестник "Фигаро".

Въпросът за бъдещото разширяване на ЕС обаче все още си остава полемичен за еврочленките. Самата Берлинска декларация пък е доста неясна по тази тема и в нея се казва само, че "ЕС ще продължи да се основава едновременно на отворената си същност и волята на своите държави членки да задълбочават неговото вътрешно развитие", отбелязва изданието.

Вестник "Монд" предлага обзор на мненията на няколко кандидат- президенти на Франция относно Берлинската декларация.

Според центриста Франсоа Байру декларациите приети единодушно, като Берлинската декларация например, обикновено са декларации, които не казват нищо. Според центриста Европа ще получи нов импулс единствено, когато Франция се помири с Европа, а съдбата на ЕС ще зависи много от изхода на президентските избори във Франция.

Байру допълва, че новият европейски договор трябва да вдъхва доверие на европейските граждани, а езикът му трябва да бъде разбираем, ясен и лаконичен. В него трябва да бъде засегнат единственият важен за ЕС въпрос - как ще се взимат решенията в Съюза и каква е ролята на европейските граждани при взимането на тези решения.

Според кандидата на десницата Никола Саркози Берлинската декларация е силен ангажимент от страна на европейските лидери да върнат Европа отново в сърцето на европейците, като й дадат нов тласък.

Кандидатката на комунистите Мари-Жорж Бюфе отчита, че французите ще трябва да използват случая да изиграят главна роля в написването на новия европейски договор.

Националистът Жан-Мари Льо Пен използва приемането на Берлинската декларация като повод да разкритикува ЕС и да призове неговото заменяне с "Европа на всички нации, която да се простира от Брест до Владивосток". Според него сегашната единна Европа е "сделка на балами", в която французите са получили в замяна на направените от тях жертви само удари в лицето. /БТА/