Джаксън Дийл от вестник "Вашингтон пост"
През изминалата седмица испаноезичната преса гръмна за словесната плесница, която венецуелският президент Уго Чавес получи от испанския крал Хуан Карлос. Предизвикан от непрестанните обиди и прекъсвания по време на ибероамериканската среща на върха в Чили, обикновено умереният испански крал се обърна към самозвания боливарски революционер и изтърва необмислената реплика: "Защо не млъкнете?"
Тази история можеше да отшуми за един ден, така както всички се подсмихваха на случилото се, което както отбеляза един испански всекидневник, всъщност отдавна трябваше да стане. Но това, че за случката се говори вече седмица, е заслуга на Чавес. Той насрочи пресконференция миналия понеделник, на която припомни историята на испанския колониализъм и се сравни с преследвания Исус Христос. В сряда отново свика пресконференция, за да обяви, че преосмисля всички връзки между Венецуела и Испания. Дори поиска извинение от краля. Измисли даже собствена реплика: "Господин Крал, няма да млъкна!".
Грубо, недодялано и циркаджийско. Да, но и същевременно смущаващо ефикасно. Заимствайки изпитаните и верни тактики на своя духовен наставник Фидел Кастро, Чавес намери още един начин да влее енергия в своята политика, представяйки се във война с чужди колонизатори и империалисти. Направи дори нещо повече. Успя да отвлече вниманието на международната преса - или най-малкото на онази част от нея, която си прави труда да отразява събитията във Венецуела - от действителността в страната му в този критичен момент.
Само след 13 дни посредством кампания на сплашване и открито насилие, включващо стрелба срещу протестиращи студенти, Чавес вероятно ще стане доживотен президент на нов деспотичен режим, създаден чрез големи промени в конституцията. Венецуела ще се присъедини към Куба и ще стане официално една от двете социалистически държави в Западното полукълбо. Тази революция ще бъде утвърдена от референдума на 2 декември, който Чавес се надява, че ще спечели, въпреки че много допитвания до общественото мнение показват, че само една трета от венецуелците го подкрепят. Много хора ще се въздържат да гласуват вместо да рискуват да станат обект на репресии от страната на режима, който в миналото системно преследваше дръзналите да се изправят срещу Чавес.
Венецуелците няма да се откажат от свободата си без бой. Десетки хиляди студенти протестираха по улиците на Каракас и малкото независими медии във Венецуела се опитаха да се преборят с неумолимата пропагандна кампания на държавната телевизия. Някои от дългогодишните привърженици на Чавес оттеглиха подкрепата си за него, в това число и неотдавна подалият оставка министър на отбраната генерал Раул Бадуел, нарекъл пренаписването на конституцията държавен преврат. В отговор Чавес заплаши, че Бадуел ще свърши пред наказателната рота.
През осемте години, прекарани на президентския пост, Чавес успя да поеме контрола над венецуелските съдилища, конгреса, телевизиите и петролната индустрия. Неговият Конгрес му даде правото да ръководи с укази. Пренаписването на конституцията ще му позволи да обявява за неограничен срок извънредно положение, при което справедливият процес и свободата на словото ще бъдат суспендирани. Промените в конституцията ще позволят на Чавес също така да използва армията, за да поддържа вътрешнополитическия ред, ръководейки се от лозунга "Отечество, социализъм или смърт!". Промените в конституцията ще позволят президентският мандат на 53-годишния Чавес да стане безсрочен. Иначе той трябваше да се оттегли от властта през 2012 г.
Прави сте, ако си мислите, че не сте били достатъчно информирани за тези промени в голямата произвеждаща петрол държава, намираща се само на два часа път със самолет от Маями. Американските медии и правозащитни организации наистина игнорираха най-новия опит на Чавес да засили властта си. "Хюман райтс уоч", който в тясно сътрудничество с демократите от американския Конгрес водеше кампания срещу това, което според нея, беше криза със спазването на човешките права в съседната демократична Колумбия, досега така и не направи изявление по повод насилието във Венецуела. Нито по повод стрелбата, която подкрепяни от правителството паравоенни откриха на 7 ноември по венецуелски студенти. Правозащитната организация възрази само на един от 69-те нови члена на венецуелската конституция.
Администрацията на Буш изглежда се отказа от усилията си да повлияе на Каракас, обезсърчена от това, че Чавес си служеше с думата "империя" като с рапира. Най-лошото от всичко беше, че демократичните лидери на Латинска Америка, които през 90-те години на миналия век, се обединиха срещу далеч не толкова амбициозния опит на десния перуански президент Алберто Фухимори да наложи деспотичен режим, сега запазиха дълбоко мълчание. За разлика от Чавес Фухимори няма петродолари, с които да субсидира горивата на съседите си или да плаща техните дългове. Чавес похарчи милиарди за тези две неща. Срещата на върха на испаноезичните държави щеше да протече съвсем хармонично, ако Чавес не беше провокирал испанския крал. Кралят обаче произнесе погрешните думи. Вместо да призове Чавес да млъкне, той по-скоро трябваше да попита останалите държавни лидери: "Защо не надигнете глас?". /БТА/
4 минути
Цените на петрола скочиха с над 5 на сто след заплахите на Тръмп към Иран
Котировките на петрола се повишиха с над 5 процента днес, достигайки най-високото ниво ...
11 минути
Проф. Аргирова за вируса Нипа: Възможни са тежки усложнения дори 15 месеца след заболяването
Здравните власти в няколко азиатски държави въведоха допълнителни проверки по летищата ...
21 минути
Русия атакува Украйна с дронове въпреки примирието, обявено от Тръмп
Русия изстреля тази нощ ракета и над сто дрона срещу Украйна, съобщиха украинските ...
31 минути
Вятърът в Сливен достига 72 км/ч
Скоростта на вятъра в момента в Сливен е 20 м/с (72 км/ч), съобщиха за БТА от хидрометеорологичната ...
32 минути
Хванаха мъж, карал млада жена да проституира в София
Прокуратурата привлече към наказателна отговорност 33-годишен мъж, склонил 20-годишна ...
40 минути
Нова Зеландия не прие поканата на Тръмп за присъединяване към Съвета за мир
Нова Зеландия е решила да не приема поканата на президента на САЩ Доналд Тръмп за присъединяване ...
49 минути
Хванаха на „Лесово“ камион с мебели, пълен с контрабандни цигари
Голямо количество от 325 000 къса (16 250 кутии) контрабандни цигари откриха митническите ...
54 минути
Заплахите на Тръмп срещу Иран: блъф или координиран план
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че се надява, че няма да му се наложи да нанесе ...
1 час
Тръмп ще обяви новия шеф на Федералния резерв
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че ще обяви по-късно днес избора си за бъдещ ...
1 час
МОН пусна онлайн платформа за упражнения по четене за четвъртокласници
В специална онлайн платформа четвъртокласниците могат да проверят уменията си за ...
1 час
Млада жена задигна парите на мъж от хотел в Търговище
21-годишна жена задигна парите на 41-годишен мъж от хотел в Търговище, съобщиха от полицията.
Кражбата ...
1 час
Божанов за рокадите в листите на ПП-ДБ: Коалицията трябва да работи правилно, не с ултиматуми
Божидар Божанов коментира пред журналисти в парламента изключването на депутати от ...
1 час
Три опита за разплащане с фалшиво евро са регистрирани в Плевенско
В Плевенска област са регистрирани три опита за разплащане с фалшиво евро.
Като цяло, ...
1 час
„Отвъд познатото“ в „Темата на NOVA”
Дългоочаквани отговори или нови загадки – какво носят най-новите космически открития? ...
1 час
Заловиха шофьор с близо 3 промила алкохол в Бургаско
Заловиха 49-годишен шофьор с близо 3 промила алкохол в Бургаско, съобщиха от полицията.
Водачът ...
1 час
Флорида се готви за студ и възможни снеговалежи
Флорида няма да бъде засипана от огромни количества сняг и лед като останалата част ...
1 час
Модерен корпус, зелени дворове, учене на открито – обновяват 6-о Основно училище в София
Шесто основно училище „Граф Н. П. Игнатиев“ направи важна стъпка към бъдещето си като ...
1 час
Среща на ЕНП в Загреб този уикенд, Фон дер Лайен и Бойко Борисов сред присъстващите
Над 20 европейски лидери, включително председателят на Европейската комисия Урсула ...
1 час
Спипаха фалшиви 20 евро в Разградско
Спипаха фалшиви 20 евро в разградското село Ушинци, съобщиха от полицията.
На 29 януари ...
1 час
Идея: Правят център за бежанци на мястото на бивше военно поделение в Русенско
Има възможност за изграждане на център за бежанци на мястото на бившето военно поделение ...
1 час
Тръмп заведе дело за 10 млрд. долара срещу приходната агенция заради изтичане на личните му данни
Американският президент Доналд Тръмп днес заведе дело за 10 млрд. долара срещу американската ...
1 час
БСП предлага пълна забрана на никотиновите торбички „снус“ в България
БСП внесе законопроект в Комисията по въпросите за младежта и спорта, който предвижда ...
1 час
МААЕ заседава извънредно за ядрената безопасност в Украйна
Съветът на управителите на Международната агенция за атомна енергия (МААЕ) ще проведе ...
1 час
Рязко се покачи нивото на р. Поповска след проливен дъжд в Болярово
Река Поповска се е покачила рязко в района на село Воден след проливен дъжд в община ...
1 час
Бундестагът затяга мерките срещу шпионажа и тероризма
Долната камара на германския парламент - Бундестагът, гласува снощи криминализирането ...
1 час
Йотова: Над век и половина българските читалища предават ценностите на нашата идентичност
Над век и половина българските читалища съхраняват и предават ценностите на нашата ...
1 час
Шофьорка блъсна 18-годишно момиче на пешеходна пътека
43-годишна шофьорка блъсна 18-годишно момиче в Казанлък, съобщиха от полицията.
Инцидентът ...
2 часа
Експлозия в най-голямата петролна рафинерия на Турция в Измит
Експлозия е станала снощи в най-голямата турска петролна рафинерия, разположена в ...
2 часа
След наводненията: Пътната обстановка в община Ивайловград е нормализирана
Пътната обстановка в община Ивайловград е нормализирана, съобщиха от Областна администрация-Хасково.
Тази ...
2 часа
Тръмп: Сближаването с Пекин много опасно за Лондон
Президентът на САЩ Доналд Тръмп определи като "много опасно“ желанието на Обединеното ...
2 часа
Бойко Борисов ще участва в срещата на върха на ЕНП
Председателят на ГЕРБ Бойко Борисов ще участва в Срещата на върха на Европейската ...
2 часа
Тръмп отрече да е подремвал по време на заседания
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви пред репортери, че ако му се е случвало да затвори ...
2 часа
Опасна мода сред тийнейджърите: Дете предозира с лекарство за епилепсия, купено без рецепта
Лекари от УМБАЛ Бургас спасиха дете, прието в тежко състояние след предозиране с лекарство ...
2 часа
13-годишно момче загина, след като беше ухапано от акула в Бразилия
Тринадесетгодишно момче почина в бразилския град Олинда, след като беше ухапано от ...
2 часа
Съдят Никола Саркози и Карла Бруни за разрушаване на 15-вековна сграда
Бившият президент на Франция Никола Саркози и бившата първа дама Карла Бруни бяха ...
3 часа
Никога ООН не е била оглавявана от жена, но Гутериш смята, че е „настъпило време“
Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш заяви, че е настъпило време жена да поеме ...
3 часа
Блокадите продължават: Границата ни със Сърбия е затворена за камиони
На сръбска територия не се пропускат товарни автомобили на всички гранични пунктове ...
3 часа
Лъч светлина: Гръцката икономика е изминала дълъг път от годините на кризата
Гръцката икономика изглежда е изминала дълъг път от годините на кризата. Разходите ...
3 часа
Ким Чен Ун обеща да „преобрази“ Северна Корея
Ким Чен Ун се закани да „преобрази“ Северна Корея чрез мащабна кампания за изграждане ...
4 часа
Парламентът започна работа с три декларации – ето какво ще гласуват
Парламентът започна работа с три декларации на парламентарни групи - на "Продължаваме ...