Министърът на външните работи Ивайло Калфин за предаването „Денят” на Дарик радио:
Да започнем със силните страни, министър Калфин, на закона за дипломатическата служба. Такова чудо в съвременния български политически живот не се е случвало досега. Вие как преценявате наистина добрите и полезните страни на този закон?
Полезното в този закон е, че урежда въпроси, които са специфични за дипломатическата служба. По този начин стабилизира професията, дава една абсолютна яснота за дипломатическата професия и дава възможност и този, който се заема с нея, да знае как нататък ще продължи в кариерата си. Поставя доста високи изисквания към дипломатическата професия. Знаете всички, че сме много взискателни към това какво правят, особено когато са малко, представителите на България зад граница.
Добре, а погледнете сега самокритично и към слабостите в този закон. Аз лично упрекът, който най-често чух при дебатите, е, че този законопроект капсулира дипломатическата служба.
Не е така. Дебатите в парламента... сигурно всеки търси причини и основания, за да си направи тезата. По принцип в този законопроект няма такива текстове, които да предполагат, че примерно това, което и вчера се каза, и г-жа Михайлова го каза, 20-годишни опитни дипломати, само те да могат да заемат високите постове. Няма такова нещо. Включително дипломати, които са започнали през последните 18 години, биха могли да заемат най-високите постове в Министерството на външните работи. Освен това той е съобразен със Закона за администрацията, в който се предвижда, че може да се придвижва, да се премества един държавен служител от едно ведомство в друго. Така че службата е максимално отворена и в същото време за тези, които се занимават с дипломатическа дейност, за тях, общо взето, се изяснява по какъв начин и по какви критерии получават ранговете.
Говорихте за кариерното израстване. Можете ли да кажете завишават ли се наистина критериите, на които ще трябва да отговарят българските дипломати? По-високи ли стават чисто професионалните изисквания към тях?
Изискванията са доста по-високи и по отношение на формални изисквания за заемане на длъжност, и по отношение на стаж, който се иска, и качества за израстване в дипломатическата кариера, в дипломатическите рангове. Знаете, че там, от Виенската конвенция произтичат тези рангове. Започват от аташе, който е най-ниският, и стигат до посланик. Като придвижването от една в друга степен се основава на много строги изисквания, включително оценка за работата на дипломата. Тук пак отново не, и то умишлено го правим това нещо, не правим безкрайно трудни изискванията за заемана на най-високите длъжности. Общо взето, един млад човек, който започва работа в МВнР, около 44-45 години, което е 15-20 години преди пенсионирането, може да достигне до най-високите дипломатически рангове.
Смятате ли, че ясно са регламентирани стимулите за добрата работа на дипломатите и също толкова ясно са регламентирани санкциите, когато те допускат гафове или когато просто не работят по правилата?
Мисля, че са достатъчно ясно регламентирани стимулите за дипломатите и израстването в кариерата, и включително получаването на съответните дипломатически рангове. Това е най-големият стимул. Санкциите са доста по-завишени в сравнение с тези на другите държавни служители, тъй като и отговорностите на дипломатите са по-завишени. Включително тук има санкции за злепоставяне на държавата, уронване на престижа й. Голяма част от дипломатите работят с класифицирана информация, там има много строги санкции, включително и по други закони, свързани с изнасянето на такава информация.
10 процента остават политическите назначения, нали така, това е цифрата, която е записана в закона?
Това е предложението в закона. Честно да ви кажа, ако това не беше толкова злоупотребявано с тази тема през последните години, сигурно в нормални условия няма нужда да има и такъв процент. Нормални условия, имам предвид нормално дипломати, кариерни, да пътуват зад граница. Разбира се, не трябва да се затваря тази възможност за посланици извън дипломатическата кариера. Всички страни го имат това нещо и ние имаме някои от посланиците, които не са кадрови дипломати, които са действително едни от най-добрите ни посланици. Но пак ще кажа, това би трябвало да бъде по-скоро в рамките на изключения. Така че това, което предлагаме в закона, е не повече от 10 процента да бъдат хора, които никога не са се занимавали с дипломатическа дейност, да могат да стават посланици.
Като познавате, горе-долу колко дипломати български работят зад граница, в бройка това 10-процентно ограничение как се изразява?
Трябва да ви кажа, че от началото на мандата на това правителство са назначени някъде над 45 може би ръководители на мисии. Това са посланици, генерални консули. При тези назначения сме доста под 10 процента непрофесионални назначения. Така че практиката от последните 2 години... на практика се спазва това, което предлагаме и в закона.
Сещам се за още една критика, изразена с гласа на опозицията, към фигурата на постоянния секретар. Чуха се гласове, че тя много ще се припокрива с функциите на заместник-министрите.
Не, няма как да се припокрива с функциите на заместник-министрите. . . като постоянният секретар е една фигура, която я има във всички страни, които имат подобен закон. А това са евро пейските страни, САЩ, страните с традиционна дипломация. Това е човек, който организира професионалната работа на системата. Работата на дипломатическата система е доста сложна и в страната, и във всички мисии извън страната. Така че това лице няма да определя политики, политиката се определя от политическото равнище. И между другото това е един от приносите на този закон, че прави ясно разграничение между политическото и експертното равнище в министерството. Тази фигура не е странна, не е нова в сравнение с другите дипломатически служби и тя по никакъв начин не иззема функциите на зам.-министрите. Ако ме питате за слабости, аз лично предпочитам също практиката, която е в доста други страни - вместо заместник-министри да има държавен секретар или двама държавни секретари. Но очевидно, че при нас имаме друга традиция - на заместник-министри и то на доста заместник-министри. Така че това пък е един от компромисите, който се направи в този законопроект.
Добре, накрая, защо в законопроекта все още е записано, че той влиза в сила 3 години след приемането си?
Това също е една от разпоредбите, с която има известна злоупотреба. В законопроекта пише, че той изцяло ще се приложи, не по-късно от 3 години. Въпросът е свързан действително с по-високите изисквания. Примерно за техническите служители в министерството, включително които работят в счетоводство, домакини, стопанския сектор и т.н., се изисква владеене на най-малко един чужд език. Това се изисква, защото голяма част от тези служители също участват в ротациите, включително шофьори, финансисти, домакини, които пътуват зад граница и за които е задължително да знаят чужд език. Ако не се даде този срок, то в такъв случай би трябвало да има значителни уволнения в министерството, и то главно на технически служители. Точно за да избегнем това, даваме време всеки или да се подготви да научи език, или да намери друго място.
1 час
Над 12 км опашка от чакащи камиони пред ГКПП „Лесово“
Над 12 километра опашка от товарни автомобили се е образувала пред граничния контролно-пропускателен ...
2 часа
С избирателна активност малко под 19% приключи референдума за Бузлуджа
Общо 18,95 е избирателната активност на референдума в Казанлък във връзка с управлението ...
4 часа
Двама ученици пострадаха при катастрофа край Девин
Двама души пострадаха при катастрофа на пътя Девин – Широка лъка, съобщиха от МВР.
По ...
4 часа
Затруднено е движението на влизане в София през с. Владая
Затруднено е движението на влизане в София откъм Владая, посочва БТА.
Трафикът в посока ...
6 часа
Юлия Навалная оглави протест в Берлин със скандирания „Русия без Путин“ (СНИМКИ/ВИДЕО)
Най-малко хиляда привърженици на руската опозиция, живеещи в изгнание, водени от вдовицата ...
ohnamama.bg
За нашите малки герои: 17 ноември е световният ден на недоносените бебета
На 17 ноември се отбелязва Световният ден на недоносените деца.
Всяка година едно на десет ...
8 часа
Катастрофа край София, има ранени (СНИМКИ)
Тежка катастрофа край вилната зона "Черния кос" на входа на София, съобщиха от полицията.
Инцидентът ...
8 часа
Говорителят на „Хизбула“ е убит при израелски удар в Бейрут
Говорителят на „Хизбула“ Мохамед Афиф е бил убит при израелски удар по гъстонаселен ...
9 часа
Заловиха 41 нелегални мигранти и един каналджия на турско-българската граница
В източния турски окръг Текирдаг е заловена група от 41 нелегални мигранти, които се ...
10 часа
Отбелязваме 74-та годишнина от създаването на Държавния резерв
На 17 ноември 2024 г. се навършват 74 години от създаването на Държавния резерв на Република ...
10 часа
Пожар на Халкидики унищожи яхта за 20 млн. евро на българин
Българска яхта за 20 милиона евро изгоря на Халкидики, предаде БНР.
Все още не е приключило ...
11 часа
Жертва на домашно насилие: След заплаха с нож грабнах детето и тръгнах - боса и без пари
С 30 процента са се увеличили случаите на търсещите помощ жертви на домашно насилие ...
11 часа
Зеленски: Извършена е масирана руска атака по украински енергийни обекти
Руските сили са използваха 120 ракети и 90 безпилотни летателни апарата при извършената ...
11 часа
Защо снимките на децата ни нямат място в социалните мрежи
Раждането на бебето, първата му усмивка, първите му стъпки - родителите обикновено ...
12 часа
„ДПС-Ново начало“: И Ахмед Доган е изключен от партията
Почетният председател на ДПС Ахмед Доган също е след изключените от движението в събота ...
13 часа
Учени твърдят, че са открили „ахилесовата пета“ на бактерии, устойчиви на антибиотици
Учени твърдят, че са открили "ахилесовата пета" на бактерии, устойчиви на антибиотици, ...
13 часа
Задигнаха каса със сумата от 27 000 лв. от център за гуми в Разград
Каса с пари е задигната от център за гуми в Разград, съобщиха от полицията.
През нощта ...
13 часа
Инициативата на президента „Подкрепи една мечта“ ще подкрепи финансово на 21 младежи за образование
17 студенти в първи курс и 4 отлични ученици в 12-и клас ще получат еднократна финансова ...
14 часа
Мистерията около Ружа Игнатова се заплита: Жива ли е криптокралицата
През изминалата седмица стана ясно, че криптокралицата Ружа Игнатова е получила 50 ...
15 часа
7 вкусни идеи за уютни моменти с кафе
Кафето е любима напитка и винаги е добра идея. Но освен класическото чисто или с малко ...
15 часа
Педиатър: Щамовете на грипа тази година са 4
„Щамовете на грипа се изменят ежегодно. Тази година те са четири – Виктория, Пукет, ...
15 часа
Провежда се референдума за паметника „Бузлуджа“ в Казанлък
В нормална обстановка започна изборният ден на днешния местен референдум в Казанлък ...
16 часа
Първи случай на заразен с по-тежък щам на маймунска шарка в САЩ
Първият известен случай в Съединените щати на по-тежък щам на mpox беше потвърден в Калифорния, ...
16 часа
Природно лекарство: Гъби срещу рак
Гъбите шийтаке съдържат много витамини и микроелементи, а също така имат противовъзпалителни ...
16 часа
Спирането на хляба води до последствия за организма
Отказът от хляба и въглехидратите като цяло стана популярен тренд в последните години, ...
16 часа
Теодора Янева напусна Къщата на Big Brother
Бившата гимнастичка Теодора Янева напусна Big Brother след като получи най-ниската подкрепа ...
16 часа
Изстреляха сигнални ракети срещу дома на Нетаняху
Неизвестни лица изстреляха две сигнални ракети по частната резиденция на израелския ...
16 часа
Кажи ми какъв алкохол предпочиташ да ти кажа какъв човек си
Предпочитаният алкохол може да разкрие дали човек живее здравословно, като почитателите ...
17 часа
Латино ген или добра поддръжка: Дженифър Лопес разкри тайните на своята красота
Дженифър Лопес разкрива, че главната тайна на нейната красота е стриктното спазване ...
17 часа
Ноемврийското слънце ще ни зарадва, температурите слабо се повишават
Над Западна България, Предбалкана и Горнотракийската низина облачността ще се задържи ...
17 часа
Италия изпрати над 15 тона хуманитарна помощ за Газа
Самолет на италианските военновъздушни сили излетя с над 15 тона хуманитарна помощ, ...
17 часа
ЛГБТИ студентите страдат от депресия много по-често от техните връстници
Според ново американско проучване хората, принадлежащи към сексуални и полови малцинства, ...
17 часа
Кои храни не бива да поставяте в микровълновата
Микровълновите фурни правят живота много по-лесен за много хора. Не всички продукти ...
18 часа
Луната ще затрудни наблюденията на метеорния поток Леониди
Максимумът на метеорния поток Леониди настъпва около 06:00 ч. сутринта българско време ...
1 ден
„Хизбула“ е изстреляла залп от ракети по Хайфа, поразена е синагога
Израелската армия съобщи, че при „голям“ залп от ракети, изстреляни от ливанското ...
1 ден
Нападение с нож в Китай, има много убити и ранени
Осем души бяха убити, а още 17 ранени при нападение с нож, извършено от 21-годишен ученик ...
1 ден
В МВР готвят протести, ако няма увеличение на заплатите
Синдикатите в МВР обсъждат своите действия, в случай че планираното за догодина увеличение ...
1 ден
Протест в столичния квартал „Христо Ботев“, жители недоволстват заради прекъсвания на тока
Протест в столичния квартал "Христо Ботев". За това съобщиха от МВР.
Близо 150 жители ...
1 ден
Израелски удар по село в Източен Ливан, има убити и ранени
Шестима души, сред които три деца бяха убити, а 11 ранени при израелски удар срещу ливанско ...
1 ден
След разговора с Путин: Германската опозиция обвини Шолц, че „подхранва“ руската пропаганда
Германският канцлер Олаф Шолц бе подложен на критики от страна на консервативната ...
1 ден
Силни взривове отекнаха в Николаев, обявена е тревога в Южна Украйна
Силни взривове отекнаха в Николаев в 19.26 ч., след като бе обявена въздушна тревога, съобщиха ...