Министърът на външните работи Ивайло Калфин за предаването „Денят” на Дарик радио:
Да започнем със силните страни, министър Калфин, на закона за дипломатическата служба. Такова чудо в съвременния български политически живот не се е случвало досега. Вие как преценявате наистина добрите и полезните страни на този закон?
Полезното в този закон е, че урежда въпроси, които са специфични за дипломатическата служба. По този начин стабилизира професията, дава една абсолютна яснота за дипломатическата професия и дава възможност и този, който се заема с нея, да знае как нататък ще продължи в кариерата си. Поставя доста високи изисквания към дипломатическата професия. Знаете всички, че сме много взискателни към това какво правят, особено когато са малко, представителите на България зад граница.
Добре, а погледнете сега самокритично и към слабостите в този закон. Аз лично упрекът, който най-често чух при дебатите, е, че този законопроект капсулира дипломатическата служба.
Не е така. Дебатите в парламента... сигурно всеки търси причини и основания, за да си направи тезата. По принцип в този законопроект няма такива текстове, които да предполагат, че примерно това, което и вчера се каза, и г-жа Михайлова го каза, 20-годишни опитни дипломати, само те да могат да заемат високите постове. Няма такова нещо. Включително дипломати, които са започнали през последните 18 години, биха могли да заемат най-високите постове в Министерството на външните работи. Освен това той е съобразен със Закона за администрацията, в който се предвижда, че може да се придвижва, да се премества един държавен служител от едно ведомство в друго. Така че службата е максимално отворена и в същото време за тези, които се занимават с дипломатическа дейност, за тях, общо взето, се изяснява по какъв начин и по какви критерии получават ранговете.
Говорихте за кариерното израстване. Можете ли да кажете завишават ли се наистина критериите, на които ще трябва да отговарят българските дипломати? По-високи ли стават чисто професионалните изисквания към тях?
Изискванията са доста по-високи и по отношение на формални изисквания за заемане на длъжност, и по отношение на стаж, който се иска, и качества за израстване в дипломатическата кариера, в дипломатическите рангове. Знаете, че там, от Виенската конвенция произтичат тези рангове. Започват от аташе, който е най-ниският, и стигат до посланик. Като придвижването от една в друга степен се основава на много строги изисквания, включително оценка за работата на дипломата. Тук пак отново не, и то умишлено го правим това нещо, не правим безкрайно трудни изискванията за заемана на най-високите длъжности. Общо взето, един млад човек, който започва работа в МВнР, около 44-45 години, което е 15-20 години преди пенсионирането, може да достигне до най-високите дипломатически рангове.
Смятате ли, че ясно са регламентирани стимулите за добрата работа на дипломатите и също толкова ясно са регламентирани санкциите, когато те допускат гафове или когато просто не работят по правилата?
Мисля, че са достатъчно ясно регламентирани стимулите за дипломатите и израстването в кариерата, и включително получаването на съответните дипломатически рангове. Това е най-големият стимул. Санкциите са доста по-завишени в сравнение с тези на другите държавни служители, тъй като и отговорностите на дипломатите са по-завишени. Включително тук има санкции за злепоставяне на държавата, уронване на престижа й. Голяма част от дипломатите работят с класифицирана информация, там има много строги санкции, включително и по други закони, свързани с изнасянето на такава информация.
10 процента остават политическите назначения, нали така, това е цифрата, която е записана в закона?
Това е предложението в закона. Честно да ви кажа, ако това не беше толкова злоупотребявано с тази тема през последните години, сигурно в нормални условия няма нужда да има и такъв процент. Нормални условия, имам предвид нормално дипломати, кариерни, да пътуват зад граница. Разбира се, не трябва да се затваря тази възможност за посланици извън дипломатическата кариера. Всички страни го имат това нещо и ние имаме някои от посланиците, които не са кадрови дипломати, които са действително едни от най-добрите ни посланици. Но пак ще кажа, това би трябвало да бъде по-скоро в рамките на изключения. Така че това, което предлагаме в закона, е не повече от 10 процента да бъдат хора, които никога не са се занимавали с дипломатическа дейност, да могат да стават посланици.
Като познавате, горе-долу колко дипломати български работят зад граница, в бройка това 10-процентно ограничение как се изразява?
Трябва да ви кажа, че от началото на мандата на това правителство са назначени някъде над 45 може би ръководители на мисии. Това са посланици, генерални консули. При тези назначения сме доста под 10 процента непрофесионални назначения. Така че практиката от последните 2 години... на практика се спазва това, което предлагаме и в закона.
Сещам се за още една критика, изразена с гласа на опозицията, към фигурата на постоянния секретар. Чуха се гласове, че тя много ще се припокрива с функциите на заместник-министрите.
Не, няма как да се припокрива с функциите на заместник-министрите. . . като постоянният секретар е една фигура, която я има във всички страни, които имат подобен закон. А това са евро пейските страни, САЩ, страните с традиционна дипломация. Това е човек, който организира професионалната работа на системата. Работата на дипломатическата система е доста сложна и в страната, и във всички мисии извън страната. Така че това лице няма да определя политики, политиката се определя от политическото равнище. И между другото това е един от приносите на този закон, че прави ясно разграничение между политическото и експертното равнище в министерството. Тази фигура не е странна, не е нова в сравнение с другите дипломатически служби и тя по никакъв начин не иззема функциите на зам.-министрите. Ако ме питате за слабости, аз лично предпочитам също практиката, която е в доста други страни - вместо заместник-министри да има държавен секретар или двама държавни секретари. Но очевидно, че при нас имаме друга традиция - на заместник-министри и то на доста заместник-министри. Така че това пък е един от компромисите, който се направи в този законопроект.
Добре, накрая, защо в законопроекта все още е записано, че той влиза в сила 3 години след приемането си?
Това също е една от разпоредбите, с която има известна злоупотреба. В законопроекта пише, че той изцяло ще се приложи, не по-късно от 3 години. Въпросът е свързан действително с по-високите изисквания. Примерно за техническите служители в министерството, включително които работят в счетоводство, домакини, стопанския сектор и т.н., се изисква владеене на най-малко един чужд език. Това се изисква, защото голяма част от тези служители също участват в ротациите, включително шофьори, финансисти, домакини, които пътуват зад граница и за които е задължително да знаят чужд език. Ако не се даде този срок, то в такъв случай би трябвало да има значителни уволнения в министерството, и то главно на технически служители. Точно за да избегнем това, даваме време всеки или да се подготви да научи език, или да намери друго място.

1 час
Избраха 57-ата Царица Роза на Казанлък (ВИДЕО)
Мария Шамбурова е 57-ата Царица Роза на Казанлък. На второ място журито постави Константина ...
2 часа
Единственият кандидат за шеф на СГП се оттегли
Прокурорът от Върховната касационна прокуратура Ангел Илиев, който единствен подаде ...
3 часа
Олимпийският шампион Карлос Насар е „Мъж на годината“
Наградата „Мъж на годината” за 2024 година е за спортиста, който накара цяла България ...
4 часа
Създават „Магазин за хората“ с основни храни и стоки от първа необходимост на „справедливи цени“
„Работим за учредяването на мрежа „Магазин за хората“ ЕАД", съобщи министърът на ...
5 часа
Tранспортните синдикати: Не постигнахме никаква договореност от срещата ни в Столичната община
Резултатът от срещата е следният - не постигнахме никаква договореност. Това каза председателят ...
Късна овулация: как да я разпознаем и как влияе на зачеването?
Късна или забавена овулация е овулация, която настъпва след 21-ия ден от менструалния цикъл. Овулацията ...
5 часа
Запрянов: Първият самолет F-16 е изправен, очакваме следващия
Самолетът F-16 е изправен, каза пред журналисти в парламента министърът на отбраната ...
5 часа
Ердоган потвърди готовността на Турция да бъде домакин на среща между лидерите на Русия и Украйна
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган заяви, че по време на срещата си с украинския ...
6 часа
Съдът разпита бащата на убития Пейо Пеев
Софийският градски съд разпита Орлин Пеев, баща на убития през януари 2024 година Пейо ...
6 часа
Президентът наложи вето върху изменения в Закона за енергията от възобновяеми източници
Президентът Румен Радев връща за ново обсъждане разпоредби от Закона за изменение ...
7 часа
Километрично задръстване на АМ „Тракия“ заради катастрофа с линейка (СНИМКИ)
Километрично задръстване се образува на АМ „Тракия“ заради катастрофа.
Ударили ...
7 часа
Готови сме да обсъдим възможни компромиси, заяви ръководителят на руската делегация в Турция
Руската страна е готова да възобнови преговорния процес в Истанбул, прекъснат през ...
7 часа
Ахмед Доган оглави нов председателски съвет на ДПС
Ахмед Доган оглави нов председателски съвет на ДПС, съобщиха от партията на страницата ...
7 часа
Приключи срещата между Ердоган и Зеленски в Анкара
Срещата между турския президент Реджеп Тайип Ердоган и украинския президент Володимир ...
7 часа
Гладиаторският шлем, върнат у нас със съдействието на Швейцария, е изследван в Института по физикохимия
Уникалният гладиаторски шлем, върнат у нас със съдействието на швейцарски институции, ...
7 часа
Общинският съвет в Смолян прие бюджета за 2025 г.
Общинският съвет в Смолян прие бюджета на общината за 2025 г. Програмата за капиталови ...
7 часа
„Ситуацията е изключително сериозна“: Руски изтребител наруши въздушното пространство на НАТО (ВИДЕО)
Талин заяви, че руски изтребител за кратко е нарушил въздушното пространство на НАТО ...
7 часа
Приеха бюджета на Пловдив за 2025 г.
С 27 гласа "за", 19 "против" и четири "въздържал се" Общинският съвет в Пловдив прие бюджета ...
7 часа
Заловиха бракониер с условна присъда по време на лов в Стара планина
Горски инспектори от Изпълнителна агенция по горите задържаха системен нарушител ...
8 часа
Работник е с опасност за живота, паднал от скеле в Дупница
40-годишен строителен работник е паднал от метално скеле в Дупница.
След инцидента ...
8 часа
Изписаха от „Пирогов“ и последния от тежко пострадалите в Кочани
И последният пострадал при тежкия инцидент в дискотека в Кочани, който се лекуваше ...
8 часа
Силно земетресение разлюля Централна Турция
Земетресение с магнитуд 5,2 по Рихтер беше усетено в Анкара, Коня и съседни градове в ...
8 часа
Пеевски даде старт на стратегията за Ново начало на община Кубрат
Лидерът на ДПС и ПГ на "ДПС- Ново начало" Делян Пеевски проведе работна среща, с която ...
8 часа
„Здравето не е игра“: Министър Кирилов с послание към младите
Министърът на здравеопазването доц. д-р Силви Кирилов се обърна с емоционално послание ...
8 часа
Отказаха по-лека мярка на единия от полицаите, задържани за убийството на арестанта в Казанлък
Апелативният съд в Пловдив потвърди определение на Окръжния съд в Стара Загора, с което ...
8 часа
Откриват „Майски празници на културата“ в Дупница с концерт на Мария Илиева
В Дупница откриват 47-ото издание на „Майски празници на културата“ с концерт на Мария ...
8 часа
Тръмп: Без САЩ европейците щяха да говорят на немски
Европа щеше да говори немски без САЩ, победителите във Втората световна война, заяви ...
8 часа
Тръмп пристигна в Обединените арабски емирства - последната спирка от обиколката му в Залива
Американският президент Доналд Тръмп пристигна в Обединените арабски емирства – ...
8 часа
Обвиненият в убийство на бездомник в Хасково остава в ареста
Обвиненият в убийство по непредпазливост на бездомник в Хасково Калоян Карагьозов ...
8 часа
Проблем в телекомуникационната мрежа спря спешните телефони на „Метрополитен“
Поради продължаващ проблем в телекомуникационната мрежа в столицата, не функционират ...
8 часа
Пловдивският апелативен съд отложи делото за отстраняването от длъжност на кмета на Минерални бани
Пловдивският апелативен съд отложи разглеждането на делото за отстраняването от длъжност ...
9 часа
НСИ: Средната брутна заплата в България за март е 2556 лв.
Средната брутна месечна работна заплата за месец март е 2556 лева. Броят на наетите лица ...
9 часа
Сметосъбирането в няколко столични района може да спре от 19 май
Сметосъбирането в осем столични района може да спре от 19 май, предупредиха две от почистващите ...
9 часа
The New York Times: Проектът на Тръмп и зет му за изграждане на хотел в Белград съдържа фалшифициран документ
Семейството на президента на САЩ Доналд Тръмп е изправено пред неприятен проблем във ...
9 часа
Джорджа Мелони разговаря с папа Лъв ХІV
Премиерът на Италия Джорджа Мелони разговаря по телефона с новия папа Лъв Четиринадесети, ...
9 часа
Столичният общински съвет реши – ще има метростанция „СК ЦСКА“
СК ЦСКА ще се казва бъдеща метростанция на булевардите "Шипченски проход" и "Асен Йорданов", ...
9 часа
„Росатом“: Започваме нов етап в работата ни по изграждане на ядрена централа в Сърбия
Руската държавна компания за ядрена енергия "Росатом" е готова да предложи на Сърбия ...
9 часа
Желязков: 171 депутати подписаха позицията ни за еврото, благодаря на тях, на Костов и Борисов
171 народни представители подписаха позицията на премиера и упарвителя на БНБ Димитър ...
9 часа
Коща: РС Македония трябва да изпълни договореното през 2022 г.
За да се постигне резултат по евроинтеграцията, трябва да се изпълни договореното ...
9 часа
Закъсненията на учениците в София за днес ще се извиняват, ако са заради протестите в транспорта
Закъсненията на ученици за училище за днес ще се извиняват, след като се установи, че ...
9 часа
Магията на Къщата с ягодите: 3D разходка ви очаква в архитектурното бижу на София
Едно от емблематичните места в сърцето на София, Къщата с ягодите, построена през далечната ...