Министърът на външните работи Ивайло Калфин за предаването „Денят” на Дарик радио:
Да започнем със силните страни, министър Калфин, на закона за дипломатическата служба. Такова чудо в съвременния български политически живот не се е случвало досега. Вие как преценявате наистина добрите и полезните страни на този закон?
Полезното в този закон е, че урежда въпроси, които са специфични за дипломатическата служба. По този начин стабилизира професията, дава една абсолютна яснота за дипломатическата професия и дава възможност и този, който се заема с нея, да знае как нататък ще продължи в кариерата си. Поставя доста високи изисквания към дипломатическата професия. Знаете всички, че сме много взискателни към това какво правят, особено когато са малко, представителите на България зад граница.
Добре, а погледнете сега самокритично и към слабостите в този закон. Аз лично упрекът, който най-често чух при дебатите, е, че този законопроект капсулира дипломатическата служба.
Не е така. Дебатите в парламента... сигурно всеки търси причини и основания, за да си направи тезата. По принцип в този законопроект няма такива текстове, които да предполагат, че примерно това, което и вчера се каза, и г-жа Михайлова го каза, 20-годишни опитни дипломати, само те да могат да заемат високите постове. Няма такова нещо. Включително дипломати, които са започнали през последните 18 години, биха могли да заемат най-високите постове в Министерството на външните работи. Освен това той е съобразен със Закона за администрацията, в който се предвижда, че може да се придвижва, да се премества един държавен служител от едно ведомство в друго. Така че службата е максимално отворена и в същото време за тези, които се занимават с дипломатическа дейност, за тях, общо взето, се изяснява по какъв начин и по какви критерии получават ранговете.
Говорихте за кариерното израстване. Можете ли да кажете завишават ли се наистина критериите, на които ще трябва да отговарят българските дипломати? По-високи ли стават чисто професионалните изисквания към тях?
Изискванията са доста по-високи и по отношение на формални изисквания за заемане на длъжност, и по отношение на стаж, който се иска, и качества за израстване в дипломатическата кариера, в дипломатическите рангове. Знаете, че там, от Виенската конвенция произтичат тези рангове. Започват от аташе, който е най-ниският, и стигат до посланик. Като придвижването от една в друга степен се основава на много строги изисквания, включително оценка за работата на дипломата. Тук пак отново не, и то умишлено го правим това нещо, не правим безкрайно трудни изискванията за заемана на най-високите длъжности. Общо взето, един млад човек, който започва работа в МВнР, около 44-45 години, което е 15-20 години преди пенсионирането, може да достигне до най-високите дипломатически рангове.
Смятате ли, че ясно са регламентирани стимулите за добрата работа на дипломатите и също толкова ясно са регламентирани санкциите, когато те допускат гафове или когато просто не работят по правилата?
Мисля, че са достатъчно ясно регламентирани стимулите за дипломатите и израстването в кариерата, и включително получаването на съответните дипломатически рангове. Това е най-големият стимул. Санкциите са доста по-завишени в сравнение с тези на другите държавни служители, тъй като и отговорностите на дипломатите са по-завишени. Включително тук има санкции за злепоставяне на държавата, уронване на престижа й. Голяма част от дипломатите работят с класифицирана информация, там има много строги санкции, включително и по други закони, свързани с изнасянето на такава информация.
10 процента остават политическите назначения, нали така, това е цифрата, която е записана в закона?
Това е предложението в закона. Честно да ви кажа, ако това не беше толкова злоупотребявано с тази тема през последните години, сигурно в нормални условия няма нужда да има и такъв процент. Нормални условия, имам предвид нормално дипломати, кариерни, да пътуват зад граница. Разбира се, не трябва да се затваря тази възможност за посланици извън дипломатическата кариера. Всички страни го имат това нещо и ние имаме някои от посланиците, които не са кадрови дипломати, които са действително едни от най-добрите ни посланици. Но пак ще кажа, това би трябвало да бъде по-скоро в рамките на изключения. Така че това, което предлагаме в закона, е не повече от 10 процента да бъдат хора, които никога не са се занимавали с дипломатическа дейност, да могат да стават посланици.
Като познавате, горе-долу колко дипломати български работят зад граница, в бройка това 10-процентно ограничение как се изразява?
Трябва да ви кажа, че от началото на мандата на това правителство са назначени някъде над 45 може би ръководители на мисии. Това са посланици, генерални консули. При тези назначения сме доста под 10 процента непрофесионални назначения. Така че практиката от последните 2 години... на практика се спазва това, което предлагаме и в закона.
Сещам се за още една критика, изразена с гласа на опозицията, към фигурата на постоянния секретар. Чуха се гласове, че тя много ще се припокрива с функциите на заместник-министрите.
Не, няма как да се припокрива с функциите на заместник-министрите. . . като постоянният секретар е една фигура, която я има във всички страни, които имат подобен закон. А това са евро пейските страни, САЩ, страните с традиционна дипломация. Това е човек, който организира професионалната работа на системата. Работата на дипломатическата система е доста сложна и в страната, и във всички мисии извън страната. Така че това лице няма да определя политики, политиката се определя от политическото равнище. И между другото това е един от приносите на този закон, че прави ясно разграничение между политическото и експертното равнище в министерството. Тази фигура не е странна, не е нова в сравнение с другите дипломатически служби и тя по никакъв начин не иззема функциите на зам.-министрите. Ако ме питате за слабости, аз лично предпочитам също практиката, която е в доста други страни - вместо заместник-министри да има държавен секретар или двама държавни секретари. Но очевидно, че при нас имаме друга традиция - на заместник-министри и то на доста заместник-министри. Така че това пък е един от компромисите, който се направи в този законопроект.
Добре, накрая, защо в законопроекта все още е записано, че той влиза в сила 3 години след приемането си?
Това също е една от разпоредбите, с която има известна злоупотреба. В законопроекта пише, че той изцяло ще се приложи, не по-късно от 3 години. Въпросът е свързан действително с по-високите изисквания. Примерно за техническите служители в министерството, включително които работят в счетоводство, домакини, стопанския сектор и т.н., се изисква владеене на най-малко един чужд език. Това се изисква, защото голяма част от тези служители също участват в ротациите, включително шофьори, финансисти, домакини, които пътуват зад граница и за които е задължително да знаят чужд език. Ако не се даде този срок, то в такъв случай би трябвало да има значителни уволнения в министерството, и то главно на технически служители. Точно за да избегнем това, даваме време всеки или да се подготви да научи език, или да намери друго място.

9 минути
Висш офицер от руските въоръжени сили е убит при експлозия на автомобил в Московска област
Висш офицер от руските въоръжени сили бе убит днес при експлозия на автомобил в град ...
23 минути
Теменужка Петкова: Елиминираме ефекта на правителствата на модела „Радев“
Имаме една основна стратегическа цел - членството в еврозоната. Положихме неимоверни ...
29 минути
Поредно земетресение в Западна Турция
Ново земетресение от 4,6 е било регистрирано в 10:20 ч. местно (и българско време) в района ...
57 минути
Митничари откриха голямо количество цигари в кашони за сусамов тахан (СНИМКИ/ВИДЕО)
Иззеха голямо количество цигари в товарен автомобил, превозващ палети със сусамов ...
59 минути
Разкриха автоморга в Кюстендилско, търгувала с авточасти у нас и в Италия
При мащабна полицейска операция беше разкрита автоморга, търгувала със стоки - предмет ...
1 час
Обявиха две нови защитени територии у нас (СНИМКИ)
Обявявиха на две нови защитени територии у нас.
Министърът на околната среда и водите ...
1 час
Как ще изглежда гробът на папа Франциск, очертаващ се като магнит за вярващите и туристите в Рим (СНИМКА)
Как ще изглежда гробът на папа Франциск? Отговор на този въпрос дойде вчера от Ватикана, ...
1 час
На 100 г. почина Иван Раев - най-възрастният скиор у нас и емблема на Чепеларе и Пампорово
Почина най-възрастният скиор у нас и емблема на Чепеларе и Пампорово – 100-годишният ...
1 час
Vivacom информира за временен технически проблем, работи се по отстраняването му
"От тази сутрин изпитвахме технически проблеми в нашата мобилна мрежа и работим за ...
1 час
ГДБОП разби престъпна група за трафик на културни ценности (СНИМКИ)
Организирана престъпна група, занимаваща се с незаконно търсене, държане, продажба ...
2 часа
Мащабна спецакция на полиция и жандармерия в Перник, има задържани (СНИМКИ)
11 души са задържани при специализирана мащабна операция в Перник, съобщиха от полицията.
Акцията ...
2 часа
Добродетели и религия в училище – да или не (ВИДЕО)
„Учебният предмет „Добродетели и религия“ ще се въведе в учебната програма на средното ...
2 часа
Мъж обижда и удря майка си в Стара Загора
37-годишен мъж наруши заповед за защита от домашно насилие в Стара Загора, съобщиха ...
2 часа
Какво свърши правосъдното министерство за 100 дни
Правосъдният министър Георги Георгиев отчете, че за 100 дни на поста, ведомството е изготвило ...
2 часа
Специалният пратеник на Тръмп Стив Уиткоф пристигна в Москва
Специалният пратеник на Белия дом Стив Уиткоф е пристигнал днес в Москва, където се ...
2 часа
Тийнейджър избяга от социално заведение в Лом и открадна колело
17-годишен тийнейджър избяга от социално заведение в Лом, съобщиха от полицията.
На ...
2 часа
Министър Боршош: Първите 100 дни на поста на 100 процента
Министърът на туризма Мирослав Боршош представи какво е свършено през първите 100 дни ...
2 часа
Като на филм: Румънка се опита да задигне близо милион от чейндж бюро в София
Прокуратурата привлече към наказателна отговорност гражданка на Румъния за опит за ...
2 часа
ЕС: Възможно да има среща с Тръмп в Рим
Говорителката на председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, ...
2 часа
Военният министър: България е активен участник в НАТО и допринася
България защитава много активно националните си интереси в рамките на НАТО, каза министърът ...
2 часа
Първи сблъсъци между войските на Пакистан и Индия след терористичната атака в Кашмир
Войските на Пакистан и Индия са разменили огън през нощта по контролната линия в оспорвания ...
2 часа
Социалният министър категоричен - амбицията им е да не се изгуби нито един лев по Плана за възстановяване
Амбицията на министерството е да не изгубим нито един лев по Плана за възстановяване ...
2 часа
Мъж вилня в аптека в Кюстендил
28-годишен мъж вилня в аптека в Кюстендил, съобщиха от полицията.
Той е задържан на ...
2 часа
Осъдиха бивш бразилски президент на осем години затвор за корупция
Съдия от Върховният съд на Бразилия осъди на осем години и десет месеца затвор по обвинения ...
3 часа
Спасиха куче, паднало в басейн в Кърджали
Спасиха куче, паднало в басейн в Кърджали, съобщиха от полицията.
Спасиха малко кученце, ...
3 часа
Две нови земетресения в Западна Турция
Две земетресения с магнитуд 4,5 и 3,9 са станали днес в окръг Кютахия, Западна Турция, ...
3 часа
Варненци готвят протест срещу наредба за прием в детските градини
Родителите във Варна подготвят протест срещу новата наредба за прием в общинските ...
3 часа
Пожар изпепели покрива на необитаема сграда в двора на болницата в Ловеч
Пожар изпепели покрива на огромна необитаема сграда в двора на болницата в Ловеч. Сигнал ...
3 часа
Масирана руска атака в украинския град Павлоград, има убити и ранени
Трима души бяха убити, включително дете, и осем бяха ранени при руска атака днес срещу ...
3 часа
Мъж потроши кола с метална тръба в плевенско село
48-годишен мъж потроши кола с метална тръба в плевенското село Бохот, съобщиха от полицията.
Инцидентъ ...
3 часа
Напрежение преди заседанието на директорите в „Метрополитен“, стигна се до полиция
Заседанието на борда на директорите на "Метрополитен", на което единствена точка е ...
3 часа
Повдигнаха обвинение за корупция срещу бившия МВР министър Демерджиев, той реагира
Софийска градска прокуратура (СГП) предяви постановление за привличане в качеството ...
3 часа
„Безсметна храна“ в „Темата на NOVA“
Всеки европеец изхвърля на боклука средно 132 килограма храна годишно, сочат статистиките. ...
3 часа
Две катастрофи на магистрала „Тракия“, кола и камион са излетели от пътя (ВИДЕО)
Две катастрофи станаха на 258-ия километър на автомагистрала „Тракия” – между Ямбол ...
4 часа
Тръмп помилва своя избирателка, използвала парите за статуя на убит полицай за пластична операция
Президентът Доналд Тръмп помилва представителка на Републиканската партия от щата ...
4 часа
Община Бургас иска да изгради гробищен парк в землището на комплекс „Меден Рудник“
Община Бургас иска да изгради нов гробищен парк, който да се намира в землището на жилищен ...
4 часа
Разкриха нарколаборатория в сградата на бившето училище в село Калиманци
Криминалисти от ОДМВР Варна разкриха нарколаборатория в сградата на бившето училище ...
4 часа
Главният архитект на София не разреши строежа на небостъргач на бул. „Черни връх“
Главният архитект на София арх. Панайотова отказа да съгласува и одобри идеен инвестиционен ...
4 часа
Мъж „обра“ заложна къща във Варна
46-годишен варненец е бил задържан, след като откраднал телефон от заложна къща във ...
4 часа
Кличко пред BBC: На Украйна може да се наложи да отстъпи част от териториите си
Кметът на Киев Виталий Кличко заяви пред „Би Би Си“, че на Украйна може да се наложи ...