Стокообменът между Европа и Китай e 196 млрд. евро за 2006 г.
Стокообменът между Европа и Китай e 196 млрд. евро за 2006 г. / снимка: Sofia Photo Agency

Еврокомисарят Меглена Кунева ще се опита да убеди Китай да прилага в производството си европейските стандарти и за защита на потребителите. Това каза тя в специално интервю за Дарик от Пекин. В противен случай не е невъзможно въвеждането на някои ограничения във вноса на стоки от Китай. До ескалирането на напрежението между Европа и Китай се стигна след като в Испания беше изтеглена от пазара паста за зъби, в която беше намерен разтворител, използван за производство на антифриз. Еврокомисията предупреди останалите страни членки за случая и специално наблегна на марката на продуктите. Ето какво каза за Дарик комисар Кунева:

Китай е най-големият ни търговски партньор – 196 млрд. евро е търговският оборот миналата година, а за първите няколко месеца на тази година се е увеличил с 25 процента в сравнение с миналата. Нито Китай, нито Европейският съюз могат да си разрешат да поставят под съмнение този пазар, но за да може това да бъде така, за да може това да продължи, да се радваме на повече стоки с добри цени и с добро качество, ние трябва да имаме гаранции за това, че този пазар функционира добре, което на първо място означава безопасност.

Комисар Кунева, как ще отговорите на всички тези хора в Европа, които смятат, че европейският пазар е наводнен от нискокачествени, евтини китайски стоки, заради които европейски компании и европейска продукция не може да пробие или ако може да пробие, това става много трудно?

Най-лесно е да се наложат протекционистични мерки, но това не е добре и това в последна сметка няма да е добре за конкурентноспособността, за тази конкуренция, която в последна сметка ще доведе и до по-ниски цени на европейския пазар. Нека да не забравяме, че една голяма част от производството на европейските страни е намерила място и в Китай.

Аз няма да направя никаква отстъпка по отношение на качеството на стоките, ние ще продължим да наблюдаваме европейския пазар и да не разрешаваме достъп на тези стоки, които са опасни или вредни за здравето. Но едновременно с това ще направим всичко възможно, за да може китайските производители, китайските търговци и китайското правителство, защото те са тези, които осъществяват контрола на пазара, да разберат, че това е пазар, който има цени, но който има и ценности. Правим така, че системите за наблюдение на пазара, които съществуват в Европа, да станат факт и в Китай, Китай да поеме отговорността за този износ, за този пазар с наблюдение на тези производители, които ние сме дали сигнал от Европа, че внасят некачествени стоки в Европейския съюз.

Да разбираме ли, че ще отправите директен сигнал към китайската страна, че ако не вземе мерки, не помисли качеството на продукцията на компаниите, за които говорите, достъп до европейският пазар ще им бъде отказан?

Вижте, на европейския пазар нямат достъп стоки, които са опасни за живота или за здравето на хората, независимо дали са с произход Китай или с произход някоя от европейските страни или други трети страни. Тонът ми по никакъв начин не е заплашителен, нямам съмнение, че моите думи ще бъдат добре разбрани още от подготвителните срещи с китайската страна. Целта, за която сме тук, е всъщност да направим възможно и да изясним сътрудничеството си и начина, по който могат да бъдат избегнати неблагополучията на пазара, но тук, на извора, а не когато вече дойдат в Европейския съюз – от това не би имал полза никой – нито търговците, нито производителите, нито репутацията на тези стоки, защото аз ще направя публичен резултата от нашите проверки в Европа. За да може китайските стоки да спечелят репутация, те трябва да отсъстват от този списък на опасните стоки в Европейския съюз.