Асоциациите за класическа музика на открито в София през последните години нeизменно отвеждат до името Максим Ешкенази. Той обаче е човек с много мисии и послания към подрастващите и обществото, като едно от желанията му в тази посока е да доближи класическата музика до повече хора. Ето защо става идеен двигател на три програми - "Фортисимо Фест", "Фортисимо Клас" (новаторска програма за обучение по музика, насочена към вниманието на учениците) и "Фортисимо Фамилия". Той грабна вниманието на журито по проекта "40 до 40" не само заради своите професионални качества, а и заради ентусиазма си да променя: средата, в която твори, обществените нагласи и отношението на децата към класическата музика.
Максим Ешкенази е описван като "енергичен и интелигентен" музикант, който дирижира с "пълна увереност и проницателност". Вестник "Лос Анджелис Таймс" го нарича "харизматичен и вълнуващ". В момента той живее и работи в Лос Анджелис, където създава и няколко години развива образователните проекти на втория най-голям оркестър в Калифорния - Пасифик.
Един от настоящите му музикални ангажименти в София, за наша радост, позволи да бъде гост в ефира на Дарик радио, за да разкаже повече за "музикалната си мисия", откъде черпи вдъхновение и защо всеки човек носи музиката в себе си.
Здравей, Максим. Много ми е приятно да си тук. Максим Ешкенази е един от 40-та, стигнали до финала на нашия проект "40 до 40", който излъчи 40 изключителни, вдъхновяващи хора. Каква е каузата на вашия екип?
Максим Ешкенази: Ние, екипът на Fortissimo се борим за много неща. Нашата кауза е да дадем възможност на децата да се докоснат до класическата музика и тя да стигне до по-широка публика. Едновременно с това се стремим да пазим традициите на тази музика.
Разбирам, че за теб това е мисия. Сега да кажем някои любопитни неща за теб, които нашите слушатели може би не знаят. Освен че си цигулар и диригент, ти си добър и в други поприща. Например - да летиш с хеликоптер. Това – както разбирам – е последното ти предизвикателство.
Максим Ешкенази: Хеликоптерът е най-новата ми страст. Започнах с парапланери още от малък. Всичко това е част от моя живот, но музиката е на първо място.
Летиш със самолет?
Максим Ешкенази: Лицензиран съм да летя с различни видове самолети.
Първо започна с парапланерите, после се качи на самолетите и чак след това на хеликоптерите?
Максим Ешкенази: Първо с парашути на Божурище, с помощта на Организацията за съдействие на отбраната. После с парапланери, след това – в Америка - със самолети и хеликоптери. Сега - с моторен парапланер. Слагаш една перка на гърба и летиш.
Защо накрая хеликоптерите? Това по-трудно ли е ?
Максим Ешкенази: Трудно е най-вече финансово. Хеликоптерите са три пъти по-скъпи от самолетите.
Къде ти е най-волно, най-свободно - когато си с диригентстката палка, с цигулката или когато си там горе на небето?
Максим Ешкенази: Хубаво е, че имам толкова различни увлечения в живота. От време на време човек има нужда и от почивка. Когато главата ми се затлачи от летенето, решавам да разнообразя ежедневието си с дирижиране. След това изнасям един концерт, после се връщам да работя с децата.
Учиш ги на музика?
Максим Ешкенази: Да.
Най-хубавото ти е това с децата?
Максим Ешкенази: В децата има страхотна енергия. Имаме три програми: Fortissimo class, чрез която изпращаме учители в различните училища - професионални музиканти – и те показват класическите инструменти на децата. Разказват им малка история за самите инструменти. После им показват как се свири на съответния инструмент.
Къде се случва това?
Максим Ешкенази: В държавните училища, при четвъртокласниците. "Америка за България” е спонсор на проекта. Показваме инструмента, даваме им да го пипнат и да посвирят. Във всеки клас провеждаме по девет занимания – показваме на децата цигулка, виола, чело, контрабас, флейта, обой, кларинет, тромбон, тромпет, ударни, китара. След това събираме всички тези хиляди деца в зала; софийските училища, които са 22 на брой - в зала България; в най-скоро време предстои да го правим и в Пловдив.
Събирате ги на концерт?
Максим Ешкенази: Да, каним ги на концерт - с актъори и с музиканти.
Така лесно ли се научават да свирят?
Максим Ешкенази: Въпросът е не да ги научим, а просто да се докоснат до инструментите. Да имат представа, да знаят какво е това. А ако е заложено в душата им, те ще си продължат. Другата ни програма пък се казва Fortissimo Family.
Семейство?
Максим Ешкенази: Да, фамилията. Там ми помага моят близък приятел Самуил. Той е най-добре запознат. Светлина Терзиева е ръководител на програмата. Тя е цигуларка от Софийска филхармония, както и Хари Ешкенази. Програмата представя концерти за деца, но пред обща публика. Ако имаш дете, внуче, го водиш на концерта, на който представяме инструментите. Актьорите Лилия Гелева и Митко Павлов, заедно с нашите солисти, обсъждаме програмата: как да представим пианото например. Искам в бъдеще да представим не само пианото, а всички клавишни инструменти.
Да разбираме, че билетите са продадени.
Максим Ешкенази: Винаги има възможност за още. Така че елате. В събота сутрин, мисля, че е от 12.00 часа на 21 декември. Коледен пиано концерт.
Знам, че твоята амбиция е да представиш класическата музика по нетрадиционен начин, да я направиш близка, достъпна, привлекателна, интересна, разбираема. Как ще подходите?
Максим Ешкенази: Действието се развива в един замък; ще има магъосник, който ще обяви конкурс за пианисти. Ще има двама пианисти. Ще се появят една принцеса, едно дете и един елф. Сред желаещите да се явят на конкурса ще има и органист. Елфът ще му каже "Чакай. Тук пише за пиано, не за орган". Чрез грешки ще показваме на децата какви са инструментите, а мелодията от филма "Хари Потър" ще бъде изсвирена на оригиналния инструмент – както във филма. Ще представим клавишните инструменти чрез конкурс. Накрая спечелилият конкурса ще свири на концерта с магическия оркестър. Ще има и изненада, може би Дядо Коледа ще се появи.
Заслужаваше си да разкажеш за това. А сега ни разкажи за концертите за възрастни.
Максим Ешкенази: Класическата музика трябва да се оцени и човек трябва да се научи как да я цени. Това е моята работа. Миналата година представихме един тийнейджърски концерт, който се казваше Love story. Беше много успешен. Тийнейджърите са най-капризната възраст, тях най-трудно можеш да ги заинтригуваш и привлечеш към нещо интересно и полезно. Най-благодатни са четвъртокласниците, те са като ненаписана книга.
Започвате да работите с децата от четвърти клас нагоре?
Максим Ешкенази: Четвърти клас ни е главният фокус.
Защо сте го измислили така?
Максим Ешкенази: След дълго умуване стигнахме до извода, че това е възрастта, в която се формират интересите. След това е много трудно да ги хванеш. Влияят се от приятелите, от средата. Тийнейджърите са по-сложна възраст, но не се отказваме. След успешния концерт Love story замисляме още един - на 28 февруари
Какво става на тези концерти Love story?
Максим Ешкенази: Отново представяме класическата музика по по-разчупен начин, но на друго ниво. Вече за тийнейджъри. Миналата година беше по Шекспир, пиесата Ромео и Жулиета. С актрисата Ани Пападополу, с Веско Ешкеназин - цигулка и Печенката. Тази година ще бъде в зала България. За по-зрелите, по-опитните ще бъде концертът "Дворжак в Америка" на 13 април. Това е образователен концерт за зрели хора, на който ще представим историята на Новия свят, симфонията от Дворжак. Тя е написана в Америка, по времето когато Дворжак е бил нает за директор на Новата консерватория в Ню Йорк. Историята е много хубава. Разказва за неговите чувства към родната Чехия, за пътуванията му из различните Щати и съприкосновението му с местната музика.
Всичко това е разказано?
Максим Ешкенази: Всичко това е обяснено и с музикални елементи, и с картини на известния американски художник Ремингтон, творил по същото време. Това е първият ни опит да направим концерт за зрели хора. Ще бъде на 13 април 2014 в зала България.
Едни хора са музикални, други не са. Вярно ли е?
Максим Ешкенази: Не. Всички хора са музикални. Музиката съществува във всяка една клетка.
Музиката е енергия. Това са частици, които пътуват из пространството по определен начин, по хармония. Тези частици влизат в системата ни и влияят не само върху слуха. Те влияят върху цялата структура на съзнанието ни. Според теб или според хората около теб, ти може да си немузикален, но ти чувстваш музиката. Важно е да я разбереш интелектуално, макар че за мен по-важно е да я почувстваш. При музиката не е важно да знаеш езика. Трябва само да си затвориш очите и да я почувстваш. Музиката е универсалният език.
Има ли нещо, което да е с по-висок ранг от музиката?
Максим Ешкенази: Любовта може би, но тя пак е музика. Всички изкуства заедно. В днешно време малко сме ги диференцирали, а те всъщност са философският камък - нещото, което обединява всичкото.
Твърди се, че музиката е най-близкото до Бога изкуство. Ти на какво мнение си?
Максим Ешкенази: Абсолютно съм съгласен. Първо, защото съм съпричастен. Повечето главни религии позволяват вид пеене в техните молитви. Някои религии не допускат инструменти или рисунки в техните храмове, но пеенето в повечето случаи е позволено. Музиката под някаква форма е позволена, защото се знае, че тя влияе най-силно на хората. Звукът е нещо толкова първично. Музиката за мен е висшата форма на изразяване.
Има музика, която определяме като вредна. Но има хора, които й се наслаждават искрено. Питам се дали не е по-добре да се наслаждаваш, да изпиташ удоволствие от това съприкосновение с музиката, дори тя да е от по-ниска проба, отколкото въобще да нямаш контакт?
Максим Ешкенази: Музиката си е музика. Ние не можем да я определяме като добра или лоша. На определена група хора този тип музика им говори, хваща ги за сърцата, разплаква ги дори. В далечното минало бях музикален сноб, но това вече е минало. Признавам си, ако на някой тази музика му харесва, аз не съм този, който ще го съди. Моята работа е да дам музиката, която на мен ми харесва, класическата, да я дам на много хора и те да се докоснат до нея.
Кажи за двете действителности, в които живееш - за американската и за българската. Разкажи малко повече за дома си в Калифорния, и тук в София…
Максим Ешкенази: Да ви кажа за Калифорния. Вече не живея в малка колибка до океана. Сега живея в апартамент на 5 мили навътре в континента. Идеите ми за живота започват да се променят – насочени са все повече към семейството. Тук казвате, че сезонът е сив, но пък да ви кажа, че и всеки ден да те грее слънцето също е досадно. В София се отпускам повече, спя повече часове, защото тук е по-спокойно. Разликите между двете действителности са в разстоянията. Тук най-голямото разстояние с кола е 15 - 20 минути. Там, най-малкото разстояние е 45 минути - ако няма задръстване.
Не си ги даваш и двата свята?
Максим Ешкенази: Аз не мога да намеря разлика между двата свята. Абсолютно еднакво ми е.
Това, което виждат очите ти, това, което усещат сетивата ти, не е ли различно?
Максим Ешкенази: Еднакво е.
Хората, общуването в двете действителности не е ли различно?
Максим Ешкенази: Аз превключвам между двете общества автоматично. Даже и езика превключвам бързо. Навсякъде е еднакво. Хората,с които работя тук в България, работят по америкaнски образец, т.е. много сериозно - Хари, Самуил, Светлина, Ростислава.
Пътуваш ли из страната? Кое е най-затънтеното място, на което си бил в България?
Максим Ешкенази: Къде ли не съм ходил. Сега на 23 декември имаме концерт в Русе, на който представяме арфата.
На кое място ти се ходи много?
Максим Ешкенази: Във Видин, защото баба ми е оттам. Вчера бях в Ботевградско. Оттам е родът на майка ми.
Максим Ешкенази потвърди известната истина, че светът е декор...
Максим Ешкенази: Или както Шекспир казва: "Това е просто една пиеса"...
netinfo
7 минути
Шолц: Използването на новата руска ракета срещу Украйна е „ужасна ескалация“
Германският канцлер Олаф Шолц нарече използването от страна на Русия на нова експериментална ...
10 минути
Несебър вече има изготвена визия, пътна карта и чернова на План за опазване и управление
Министърът на културата Найден Тодоров се запозна с актуалното състояние на „Старинен ...
22 минути
Все повече жени у нас се подлагат на забременяване с донорска яйцеклетка
Все повече жени у нас се подлагат на процедура по забременяване с донорска яйцеклетка ...
25 минути
Израел отново нанесе въздушни удари по южните предградия на Бейрут
Израел за втори път днес нанесе въздушни удари по южните предградия на Бейрут - район, ...
35 минути
Откриха опасен предмет в багажа на пътник на лондонското летище „Гетуик“ (ВИДЕО)
Британската полиция изпрати екип за обезвреждане на взривни устройства на лондонското ...
47 минути
Айфеловата кула затвори заради обилния снеговалеж във Франция (ВИДЕО)
Обилен снеговалеж в Западна Европа доведе до проблеми с движението по пътищата и се ...
55 минути
Шефът на Bluesky обърка възрастовата граница за потребителите
Главният изпълнителен директор на социалната мрежа Bluesky, Джей Грабър, направи грешка ...
58 минути
Акция в подкрепа на самотна майка, чието жилището изгоря при пожар в Търговище
В Търговище подемат акция в подкрепа на самотна майка - Стилияна Стефанова, жилището ...
1 час
14-годишното момче, заподозряно в убийство на свой връстник в Тирана, остава в ареста
Съд в Тирана определи днес мярката задържане под стража за 14-годишно момче, заподозряно ...
1 час
Птиците в града имат нужда през зимата да ги храним
Навън застудя и е време да се погрижим за дивите птици в града, като им предоставим ...
1 час
Русия е превзела още едно село в Източна Украйна
Руските въоръжени сили са поели контрол над село Новодмитровка (Новодмитривка на украински) ...
1 час
Димитър Маринов вдъхнови младежи в Бургас и ще представи за първи път книгата си (СНИМКИ)
Известният актьор Димитър Маринов, който е първият българин носител на “Оскар”, гостува ...
1 час
Британската полиция унищожи подозрителен пакет до посолството на САЩ
Британската полиция унищожи днес с контролиран взрив подозрителен пакет, намерен ...
1 час
Ужасяваща прогноза: 30 млн. души може да загинат до 2100 г. заради климатичната криза
Изследователи от Института по химия „Макс Планк“ предупредиха, че до 2100 г. 30 милиона ...
1 час
Какво знаем за ракетата „Орешник“, която порази Днипро (ВИДЕО)
Главното управление на разузнаването (ГУР) на Украйна обяви днес, че руската хиперзвукова ...
1 час
Прокуратурата поиска постоянен арест за мъжа, намушкал приятелката си в Бургас
Прокуратурата поиска постоянен арест за мъжа, намушкал приятелката си в Бургас.
Нападението ...
1 час
По 18 часа чакат камиони, за да преминат „Дунав Мост“ при Русе
Шофьори на камиони изчакват по 18 часа да минат Граничния контролно-пропускателен пункт ...
2 часа
Шестима чуждестранни туристи загинаха от отравяне с фалшив алкохол в Лаос
Втора австралийска тийнейджърка стана жертва на предполагаемо отравяне с метанол ...
2 часа
Катастрофа затруднява движението в дефилето Варвара-Велинград
Катастрофа затруднява движението в дефилето Варвара-Велинград.
Това съобщи говорителят ...
2 часа
Русия тайно увеличи доставките на петрол за Северна Корея с 1 милион барела за 2024 г.
Русия е доставила на Северна Корея един милион барела петрол допълнително през тази ...
2 часа
Случаят с откритите цигари без бандерол в Пловдивско: Повдигнаха обвинения на шестима души
Повдигнаха обвинения на шестима души по случая с откритите цигари без бандерол в Пловдивско, ...
2 часа
Първи проекторешения от СОР29 – 250 млрд. долара годишно за развиващи се страни
Часове преди края на СОР29 председателството публикува първи проекторешения на конференцията, ...
2 часа
Главчев: На 12 декември ще се вземе финалното решение за влизането ни в Шенген
Еврокомисар Йохансон в края на пресконференцията за Шенген каза „аплодисменти за ...
2 часа
България: Заповедтта за ареста на Нетаняху не допринася за мирния процес в Близкия Изток
Отбелязваме решенията на Международния наказателен съд от 21 ноември 2024 г. да издаде ...
2 часа
Радостин Василев: Това, което ние предложихме, остава неразбираемо за ДБ и БСП
Това, което ние предложихме, остава неразбираемо за ДБ и БСП. Днес отново нямаме избран ...
2 часа
Вандали надупчиха ледената пързалка в Русе, щетите са сериозни
Ледената пързалка в Русе започна да се топи, след като вандали я надупчиха с остър предмет ...
2 часа
Какви са оплакванията при Хроничната обструктивна белодробна болест
Хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ) се развива като възпалителна реакция ...
2 часа
Костадинов: Днес видяхме политическото самоубийство на „Демократична България“
Днес видяхме политическото самоубийство на „Демократична България“, това заяви в ...
3 часа
След сигнали за насилие: Уволниха учителка в детска градина във Варна
Учителката на втора група от филиал 2 на детска градина №4 „Теменужка“, срещу която ...
3 часа
Страх от Русия: Парламентът на Украйна отмени часът за въпроси към правителството
Украинският парламент отмени заседанието си на 22 ноември. Това съобщи БГНЕС. Причината ...
3 часа
Нападнаха и ограбиха възрастен мъж във Врачанско
Нападнаха и ограбиха възрастен мъж от Борован, съобщиха от полицията във Враца.
В ...
3 часа
Кремъл: Изстрелването на хиперзвукова ракета срещу Украйна е предупреждение към Запада
Кремъл каза днес, че ударът по територията на Украйна с нов тип хиперзвукова балистична ...
3 часа
Бизнес активността в еврозоната отново се сви
Слабото търсене сви бизнес активността в еврозоната за втори път в рамките на три месеца. ...
3 часа
Казахстан засилва мерките за сигурност заради „ескалацията в Украйна“
Президентът на Казахстан, който е съюзник на Русия, нареди днес да се "предприемат спешни ...
3 часа
Радев: Зад сегашното правителство няма ясно изразена воля и от това се възползват редица „хищници“
Зад сегашното правителство няма ясно изразена политическа воля и оттова се възползват ...
3 часа
Арестуваха 73-годишна българка за телефонни измами в Гърци
73-годишна българска гражданка е задържана в Солун за участие в схема за телефонни измами, ...
3 часа
След срещата за Шенген: Австрия се съгласи да оттегли дългогодишното си вето
Австрия се съгласи да оттегли дългогодишното си вето върху пълноправното членство ...
3 часа
Окръжен съд – Варна поиска прокуратурата да доразследва делото за авариралата тръба под Варненското езеро
Варненският окръжен съд отмени постановлението на Окръжна прокуратура – Варна, с ...
3 часа
Ремонтираха военни паметници, посветени на Балканските войни в Старозагорско (СНИМКИ)
Военни паметници в четири старозагорски села възвърнаха облика си след реставрация, ...
3 часа
НАТО и Украйна ще проведат среща в Брюксел заради атаката на Русия с хиперзвукова ракета
НАТО и Украйна ще проведат във вторник в Брюксел среща, посветена на атаката на Русия ...