Лондон и Триполи не са преговаряли за медиците и „Локърби”
Лондон и Триполи не са преговаряли за медиците и „Локърби” / netinfo
Интервю с Ивайло Калфин – вицепремиер и министър на външните работи – в "Седмицата" на Дарик радио.

Ще поиска ли България американският ракетен щит да се разпростре и над нашата страна?

Американският ракетен щит е американска програма и пази американската територия. Това е третото измерение на този щит, което според Съединените щати от тяхна гледна точка би трябвало да стои най-добре в Полша и в Чехия. Това, което е на България въпросът, е, че тази американска инициатива би трябвало да бъде включена в общата натовска система за сигурност и да не се създават действително различни зони на покриване, защото този щит, който в момента се говори, пази американската територия, но същевременно пази и още редица други страни. Остават 4 страни на практика - Румъния, България и Гърция и Турция, които не са покрити от него, така че...

Това би означавало, че тези страни стават по-уязвими. Ако някой терорист иска да удари натовска страна, ще удари тези страни. 

Точно така. Този противоракетен щит на практика не е и насочен срещу Русия, той технически не може да спре руско нападение, но той е насочен срещу различни безотговорни терористи, които биха могли да пуснат ракети откъм азиатския континент. Така че за България е много важно този въпрос да влезе в НАТО и да се обсъжда като обща стратегия, доколкото ние сме член на алианса и бихме искали действително да имаме еднаква степен за сигурност на всички страни.

Тоест България иска ракетен щит над територията си?

България иска да бъде равнопоставена с всички останали страни в рамките на НАТО по отношение на защитата от ракетни нападения. Сега, има различни видове ракетни нападения. Това се преценява откъде идва опасността, то може да е с балистични ракети, този щит се прави за такива. Могат да бъдат с малък и среден обсег на действие, тогава се правят други защитни мерки. Но при всички случаи това не е само въпрос на България между другото, това е на страните, които остават извън тази система.

Каква е позицията на президента и премиера по този въпрос, г-н Калфин, защото вие и министърът на отбраната говорите доста ясно, докато те ще трябва да поставят този въпрос достатъчно ясно на президента Буш утре и вдругиден?

Аз ви казвам българската позиция, която не е моя лична, и очаквам този въпрос действително да бъде поставен. Пак казвам, тук не става въпрос да дойдат тук американските противоракетни съоръжения в България. Става дума въпросът да влезе в НАТО и да се осигури еднаква степен на защитеност на територията на всички страни.

Тоест да има натовски ракетен щит над България?

Сега, натовската архитектура за сигурност не е нещо, което ще се случи в следващата година или две, но по принцип бихме искали НАТО да се грижи за територията на страните си, така че, отчитайки американския щит, където ние нямаме никаква възможност нито да противодействаме, нито да сме съгласни, нито несъгласни, защото не се отнася до нас, ние искаме там, където имаме глас, в НАТО, този въпрос да се обсъди.

Какво мислите за идеята на Путин щитът да бъде в Азербайджан, в Ирак, в Турция, той го местеше през двата дни в Германия с различни идеи?

Сега, разбира се... аз първо се радвам, че президентът Путин е предложил някакъв вариант, защото досега единствено се говореше против тази американска програма. Между другото имаше един период, в който Съединените щати предлагаха на Русия, и според мен това би трябвало да продължи, това е вторият момент, който ние ще настояваме пред Буш да е максимално прозрачно и в диалог включително с Русия изграждането на тези съоръжения, та ставаше въпрос Русия да участва в изграждането на този противоракетен щит. Пак казвам, той не е против руски ракети, той технически не може да спира руски ракети, той е за друг вид нападение. Имаше предложение някъде в Кавказ да има един изнесен напред радар. Разбира се, това, което е предложил президентът Путин, би трябвало да се анализира. Тук става пак за изнесен радар напред, който създава информация за това, което става на цялото пространство, включително и над Русия, и мисля, че Русия би имала интерес от това нещо, но в същото време за самите съоръжения къде да се монтират, в смисъл тези прехващачи на балистичните ракети, аз не съм убеден дали може това нещо да стане тук, но нека изчакаме...

Да, каква работа ще върши да има противоракетни установки в Азербайджан, това каква работа върши на България?

Тази противоракетна система се състои от най-общо два компонента. Единият е радар, който показва, ако има изстреляна ракета, и вторият е ракети-прехващачи, които са изцяло отбранителни, те не са нападателни, и които се стремят да прехванат над атмосферата тази ракета...

И да я взривят горе.

И да я взривят горе, така че през атмосферата не падат, общо взето, и отломки големи, те изгарят просто във въздуха. Така че смисълът е действително, когато има нападение откъм азиатския континент към или през Европа, то тогава да има достатъчно ясна информация, това е първият компонент, радарният, и аз си мисля, че той би трябвало да бъде и би могъл да бъде изграден заедно с Русия, Русия също има интерес да знае тази информация, която се получава, и след това да се помисли къде най-добре трябва да се разположат ракети, които да прехванат тези нападателни евентуални ракети. Пак казвам, това не е американски проект срещу Русия първо, и второ, това и чисто американски проект.

А вие искате от американски да стане общо евро-трансатлантически?

Не, те ще си построят американската система, защото тя е двустранна или това най-малкото е тяхно решение. Това, което ние искаме, е, след като се изгради тази американска система, тя да стане част от общата архитектура на НАТО, тъй като имаше разговори и НАТО да изгради противоракетна програма, но Америка беше по-бърза от НАТО.

Добре, а няма ли друга логика? България предоставя съвместни бази на американците. В това очевидно има и елемент на уязвимост от всякакви терористи, които биха атакували тези, които са сътрудници на американците. Не е ли логично България да постави въпроса американците да разширят своята противоракетна отбрана освен с Чехия и Полша и с България?

Аз пак казвам, американците пазят тяхната територия. Те не пазят територията на съюзниците си в случая, защото това е двустранен американски проект, и те от гледна точка на тяхната територия изчисляват къде е най-подходящо да се разположат тези съоръжения и България е извън това. Точно затова ние бихме искали НАТО да се занимае. Между другото имаше едно паралелно проучване за противоракетна система на НАТО, тъй като се оценява, че има рискове, и то и правителства, които биха могли да достигнат до такава технология не толкова далеко между балистични ракети, пак казвам, това не е Русия, които ги имат вече, и то много, и да се изгради подобна защита. Докато НАТО правеше проучвания, обсъждаше кой би платил, това е един изключително скъп проект, американците направиха собствения си. Така че това, което ние ще искаме, е НАТО действително по-нататък да се занимае и да допълни територията, която е защитена.

Имате ли политическата подкрепа на левицата, г-н Калфин, за нещата, които казвате? Традиционно левите слушат какво се казва от Русия, реагират болезнено на американски ходове, които се приемат лошо от руснаците, а вие заемате в момента една смела позиция, която защитава очевидно българския интерес.

Ние трябва да съзнаваме, и то непрекъснато, че сме страна - членка на НАТО, в което има колективна отбрана, и когато говорим за натовска защита, то ние би трябвало действително да споделяме тези ценности. Нашият интерес стои именно в защитата от НАТО, защото, ако нещо се случи в страната ни, недай си боже, то няма да бъде друг, ще бъде по силата на член 5 от договора за членство в НАТО и натовските страни ще ни окажат съдействие. Що се отнася до конкретния проект, аз пак си мисля, тук някой път се бърка, ние не искаме, пак го повтарям, американската система да дойде в България, защото няма как да дойде. Те са си направили изчисленията, пазят си системата и т.н., но аз не искам България да е по-малко защитена от всички други страни от Европа от подобни евентуални нападения.

Чешката министърка на отбраната Власта Паркалова е записала диск с песни във възхвала на противоракетната отбрана...

Е, това е малко прекалено. Тя ли ги е пяла?

Не, някакви чешки народни певци.

А, някой ги е пял друг.

Ние такива хитри проекти имаме ли при посрещането на Буш да го впечатлим?

Страх ме е, че няма да го впечатлим точно с такива.

Какъв е проблемът да не отпаднат визите за българи в Америка?

Проблемът е чувството, то се засили особено след 11 септември, чувството в американското общество, че Америка е мишена на терористични актове от всякакъв мащаб, и затова целият визов режим, не само визовият режим, ами ако сте пътувал наскоро и със самолет до Америка, сте видели какво е направо унижение влизането в самолета... Всички тези мерки за сигурност се взимат по тази причина. Ние имаме подписан, даже първи от Централна и Източна Европа подписахме план за действие за отмяна на визите със Съединените щати. Има неща, които ние трябва да свършим, трябва да се издадат паспорти с биометрични данни и т.н., но има един показател...

Тоест без паспорти с биометрични данни България не може да очаква отпадане на визите за Америка?

Не, не може да очаква, но това нещо аз мисля, че... не знам каква е програмата на МВР, до края на годината те ще започнат да издават такива паспорти. То няма да е задължително, разбира се, но този, който...

Който иска да ходи в Америка, ще си вади...

Който иска да ходи в Америка, ще си извади такъв паспорт. Но ние ще си свършим нашата част от работата. Проблемът е, че там има едни критерии, като например този да няма повече от 3 процента откази за визи или пресрочени визи на българи, които са в Америка.

Ние на какъв процент сме?

Ами ние сме на един доста висок процент...

Колко?

...който очевидно, че... първо трудно би могло да повлияеправителството върху това, освен това основното е с хора, които отиват в Америка и си пресрочват визите. Голямата част от тях се връщат обратно. Това са студенти, които отиват на летни бригади, хора, които отиват и виждат дали могат да се пробват да намерят шанса си в Америка, но 3 процента е изключително нисък процент. Това, което може да се направи, е действително да се увеличи. Ако обобщя, критерии ще има за отпадане на визите, те няма да станат с едно голямо политическо решение изведнъж, но ние бихме искали да има ясен ангажимент, че тези критерии ще бъдат изпълними, и то в близко бъдеще. Ние ще си свършим нашата част от работата. В Америка би трябвало да се приеме, вече е започнала процедурата в Сената и Конгреса на законодателни промени, и разбира се, администрацията на президента би трябвало да бъде много активна. Така че ние ще чакаме оттук ангажимент на президента.

Четох във вестниците, че в американския Конгрес имало и проектозакон за въвеждане на визи за всички граждани на Европейския съюз и заради това пък съюзът се готвел да отговори реципрочно с визи за американците. Възможно ли е това да стане?

Не вярвам да се случи.

Добре, а България да въведе реципрочен отговор на Америка?

Това винаги е възможно, но ние сигурно ще гледаме на себе си, така, много гордо и ще кажем: вижте как въведохме на американците визи, само че ще ви напомня, че България е в обратната ситуация в много други страни. Примерно за страните от Западните Балкани, нашите съседи Сърбия, Македония, ние издаваме визи, а български граждани влизат без виза там. Значи, ако навсякъде така се приема тази реципрочна мярка, то тогава и ние би трябвало да бъдем обградени или поне от запад със страни с визи, така че не е необходимо да показваме мускули по този начин. По-скоро е необходимо действително да дадем максимални аргументи, аз мисля, че България има... между другото, вие ги казахте голяма част от тях при откриването на предаването, действително визите за Съединените щати в кратък срок да бъдат отменени.

Какво значи кратък срок? Каква е перспективата от...

Това няма да...

...анализа, който вие правите?

Това няма да бъде месеци, но...

Колко години?

...но се надявам между година и две години да може да се случи. Аз пак казвам...

Президентът Буш...

...ние...

...спомена до три.

Ние би трябвало от наша страна също да свършим определен вид дейност. Но рано или късно този процес трябва да започне. В смисъл, когато започнем и тръгнем вече действително в активни действия и знаем къде отиваме, той много по-бързо ще свърши.

Може ли да бъдат аргумент пред американците базите, които се предоставят за съвместно ползване в България, участията ни в коалициите?

Базите и участията сами по себе си не, но това е цялото съдържание на отношенията...

Може ли да бъде...

...между България и Съединените щати.

...и аргумент от типа "ние пък няма"? Ако вие не махнете визите, ние няма да предоставим базите. Нали, може би така съвсем наивно ви представям какво си мислят много българи, но... които искат да отидат в Америка, без да изживяват всички унижения на...

Ами, ние ще направим всичко...

...посолството в София.

...всичко възможно и визите са един от основните въпроси, които България ще постави и които ще поискаме от Съединените щати. Така че те не трябва да се притесняват, че ще има пасивна позиция, точно обратното. Но това не се случва с някакъв вид изнудване, а още по-малко пък с отмятане от поети вече ангажименти.

Впрочем Буш ще ходи ли в Безмер? Каквито...

Не.

...съобщения имаше.

Не.

Освен ако не е военна тайна, нали, никой не казва нищо...

Не, не.

...до последно къде ще бъде Буш.

Няма да ходи в Безмер.

Според вестник "Политика" американският президент щял да пита за пречките пред инвеститорите в България, свързани със забавянето на някои разрешителни. Какъв ще е българският отговор? Впрочем за какви конкретни случаи очаквате да бъдем питани?

Икономическите отношения са другият основен приоритет, който бихме искали да се развие със Съединените щати. Имаме чудесни приятелски стратегически отношения в политическата, във военната област. Икономическата би трябвало да навакса. Има редица американски големи инвестиции, които идват и в последните години, въобще последните две години мисля, че има силно нарастване на американските инвестиции, които се правят в България. Има много резерви, разбира се, и в бъдеще. Има някои случаи обаче, които създават въпросителни в американската страна. Знаете, че единият, той не е конкретен случай, а принцип, който поставя непрекъснато американският посланик в София, е свързан с ефективността на съдебната система и защитата на инвеститорите, на техните права. А конкретните случаи са свързани с тези канадски и американски фирми, които проучват и добиват злато в България...

Впрочем вие...

...и които...

...ръководите работната група по концесиите.

...които очакват лиценз от повече от две години, за да продължат работата си. Аз не мисля, че държавата има основание да забави отговора. В смисъл, какъвто и да е отговорът, той трябва да бъде даден и инвеститорите имат право да искат това нещо.

А какъв отговор според вас трябва да бъде даден след всички анализи, които направихте в работната група, конкретно на "Дънди прешъс метълс"? Питам ви за това, защото...

Работната...

...тази седмица те обявиха, че ще сезират...

Работната група, за която...

...Европейския...

...вие споменавате, не се занимава с този конкретен случай. На нас ни беше... тя е съставена със заповед на министър-председателя, има три цели. Едната, двете изпълнихме, едната беше преразпределение на концесионните такси между общините и централния бюджет, така че общините да могат да получават също в бюджетите си пряко от концесиите, това се случи. Втората беше определяне на нова тарифа на концесионните възнаграждения за бъдещи договори. И тя вече е такава, че до голяма степен зависи от пазарните цени на, на подземните богатства, които се изваждат, много по-справедлива е. И третата задача е подготовка на нов закон за концесиите, в момента работим по нея. Така че тази група не се занимава с конкретния случай. Конкретният случай е в Министерството на околната среда и водите. Разбирам, че министър Чакъров е казал, че иска да го внася на съвет на коалицията, в смисъл този въпрос от експертен се превръща...

Добре, де, и Буш...

...в политически очевидно.

...ви пита, утре вечер на вечерята ви пита какво правим с "Дънди" и вие му казвате "ами, Чакъров", нали...

Не, ние не му казваме...

...в смисъл България какъв отговор има?

...Чакъров, правителството не може да се крие зад един от министрите си. Действително това е проблем, който действително трябва да намерим начин да бъде решен максимално бързо. Пак казвам, какъвто и отговор да дадем, ние трябва да го дадем. На инвеститорите.

Но няма да кажете вие в каква посока сте склонен да мислите. Отказ или...

Аз не съм склонен...

...удовлетворяване на исканията на...

...да изземам функциите на колегата ми.

Какво ще поиска България от Буш по либийския казус?

По Либия ние имаме една много ясно заявена политическа подкрепа. Спомняте си в края на 2005 г., когато президентът Първанов беше в Съединените щати, след срещата президентът Буш каза "ние искаме сестрите да се върнат вкъщи веднага". Тазиподкрепа продължава, нея я има на всички равнища, които досега, досега контактуваме със Съединените щати. Тя е много ясно заявена и пред либийската страна. Това, което би могло да стане допълнително, освен, разбира се, запазване на тази силна политическа подкрепа, е свързано с участие в тези усилия, които основно Европейският съюз в момента прави, за консолидиране на един достатъчно убедителен пакет от мерки, включително политически, по отношение на Либия, който би направил възможно съгласието на семействата да не търсят от медицинските сестри някаква отговорност. Между другото от страна на Европейския съюз има значителни усилия и в момента, даже аз очаквам в съвсем близките дни, да не кажа часове, и допълнително развитие в това отношение.

Впрочем днес информационните агенции, включително "Дарик нюз", цитират излизащия в Глазгоу вестник "Хералд", позоваващ се на близкоизточни източници, че либийските власти са обсъждали с Великобритания прехвърлянето на атентатора от Локърби Абделбасет Али ал Меграхи в Либия, където да доизлежи остатъка от присъдата си в замяна на освобождаването на българските медицински сестри и палестинския лекар. Известни ли са ви такива преговори?

Такива преговори няма. Двата случая са изцяло различни. Аз продължавам да твърдя, че случаят с българските медицински сестри няма нищо общо с Меграхи, който е в затвора за атентата в Локърби. Над Локърби по-точно. Така че преговорите, които са водени от Тони Блеър с Кадафи, по-скоро са стигнали до подписване на едно принципно съгласие за подписване на споразумение за правна помощ. Между другото ние имаме такова с Либия. И при отсъствие на смъртни присъди ние по силата на това споразумение ще поискаме прехвърлянето на сестрите в България. А Великобритания няма. Това, което те са се договорили, е принципно да започнат работа по подписването на такова споразумение. Едва след подписването му либийците биха могли да поставят въпроса за Меграхи. Но пак казвам, че не би трябвало да се прави връзка между тези два случая.

Добре, вие какво очаквате, като говорите за близките часове даже, много различни дипломатически източници говорят за края на германското председателство като срока, в който ще се разреши въпросът? Какво точно ще се случи?

Аз в близките часове не очаквам да се реши случаят, а да имаме нови доказателства и новини за усилията, които се правят от страна на Европейския съюз по този въпрос. За разрешаването на случая не бих сложил срок. На всички ни се иска той да е максимално бързо и ви уверявам, че правим всички усилия и сме мобилизирали целия потенциал, който бихме могли да мобилизираме, сред нашите партньори за, така, максимално активна и масирана работа с Либия.

Тоест от Буш няма да бъде искан твърд курс спрямо Либия.

Политическа подкрепа има. Ако имате предвид под твърд курс Буш да наложи ембарго...

Ами, например...

...икономическо върху Либия...

...както казват на американски инвеститори да не ходят при други диктатори по света и такива, които газят човешките права заради подобни или сравними случаи с нашия...

Значи, ако се върнем малко...

Така да направят с либийците.

Ако се върнем малко назад, допреди няколко години Либия беше страната под ембарго. Това ембарго беше отменено, то беше...

По наше предложение.

...наложено от ООН. С участие на българското правителство тогава. Аз действително не мога да разбера този ход, но както и да е. Това ембарго е отменено заради това, че Либия е прекратила разработката на ядрени оръжия при нея. Така че икономическото ембарго не съществува, него го няма. И то го няма, защото е постигната договореност. Освен отмяната на тези мерки тогава са постигнати договорености по изплащането на компенсации за Локърби, за взрива в дискотеката "Лабел" и за взривяването на самолета на Ю Те А във Франция. За съжаление в този пакет тогава не е включен случаят с българските медицински сестри.

Споменахте, че очаквате и президентът Буш да постави въпроса за бавното правосъдие и защитата на инвеститорите в...

Не, не съм казвал...

...България...

...че очаквам той да го постави. Казвам, че американският посланик го поставя като един от потенциалните проблеми пред американските инвеститори.

А какво ви кара да мислите, след като и в Америка отчитат този проблем, че докладът на Европейската комисия за България по този въпрос ще бъде положителен? И че няма да има предзпазни клаузи за българските съдебни решения.

Значи, тук има два въпроса. Единият е свързан с бизнес средата и бизнес средата във всяка една страна би могла да се подобрява. Тя има различни компоненти, единият от тях е защитата на правото на собственост и ефективността на съдебната система. Под съвсем друг ъгъл и от съвсем друга гледна точка гледа докладът на Европейската комисия. Там имаме шест показателя, които са конкретни в областта Правосъдие и вътрешни работи. България трябва да убеди своите партньори, че тези въпроси са окончателно решени, за да отпадне този механизъм. Аз мисля, че не само нямаме основания за притеснение от лошия вариант, налагането на предпазна клауза, но би трябвало действително и да поставим въпросите за отпадане на някои от тези показатели. Разбира се, по други би трябвало допълнително...

Какво, какви показатели да отпаднат?

Ами, те са шест, сега... ще говорим с Европейската комисия за нашето предложение. Не бих искал в детайли да влизам, но ще ви кажа за първия примерно. Първият е промени в конституцията. И тези промени в конституцията бяха направени, и то бяха направени съгласувано с експертите на Европейската комисия, които, така, грубо казано, ги харесват. Те смятат, че те са в правилната посока. Но в същия този критерий пише и създаването на инспекторат. Пък създаването на инспектората следва от приемането на Закона за съдебната власт, който е вече в парламента, но това е вторият критерий. Така че тук е въпрос на... на четене на тези критерии. Според мен има основание първият критерий действително да се търси да отпадне, а може би и някои от другите.

Какво ще кажете на онези, които намират ограниченията пред софиянци заради Буш за прекомерни, за дразнещи?

Аз мисля, че смисълът, политическият на посещението на американския президент в България действително си струва затруднението от един ден на практика...

Какъв е политическият смисъл?

...на жълтите павета в София. В никакъв случай не мисля, че това би трябвало да бъде основание за обявяване на почивен ден. Това би...

Защо?

Това би създало много повече хаос в страната. Първо, защото, пак ви казвам, зоната за сигурност, която ще бъде затворена за един ден, това са жълтите павета в София. Ще ви напомня, миналата година правихме една голяма среща на външните министри на страните от НАТО в София. С много добра работа на общината и на полицията преди това това беше един от най-спокойните дни в София. Хората използваха повече градския транспорт. Превозните му средства бяха увеличени и в София имаше, в центъра на София, много по-малко коли. Мисля, че спокойно това нещо може да се случи и сега. Политическият смисъл на посещението на...

Е, то, ако е толкова добре, дайте тази Буш система, която сме въвели да си стане постоянна в София.

Вие не мислите ли, че колите са повече в центъра на София. Мисля, че...

Това, да, така е, да. В рамките на шегата обаче...

...всеки, който виси с часове по задръствания, го вижда това нещо. Но така или иначе това са ограничения, които... неудобства, притеснения действително, които софиянци ще понесат в рамките на един ден. Политическият смисъл е значим. По отношение на темите, които ще обсъждаме, които освен двустранни имаме и много многостранни теми, които ни интересуват, включително и Западните балкани, Косово и т.н. По отношение на възможността много ясно да поставим въпроса за визите, да поставим въпроса за американските инвестиции, да поставим въпроса за сестрите. Така че мисля, че действително си струват тези неудобства. Още един път искам да поднеса извинения на тези, които ще ги изпитат. Те действително са направени така, че да засегнат минимален кръг от български граждани.

Доколкото вие сте връзката с американците като външен министър при организацията на това посещение, предполагам, че сте информиран за този македонски студент, който заплашил по интернет от България Буш. Сериозна заплаха ли е било това или просто израз на протест, да кажем?

Аз не знам доколко една заплаха може да се приеме за сериозна...

Написал, че Буш ще пострада по време на присъствието си на Балканите, даже не е казал, че в България ще пострада.

Да, той и в Албания ще...

И в Албания ще ходи.

...ще бъде за три часа. Така че...

При нас ли ще стои най-много?

Не. Най-много стои, но там са посещение в две страни, около 30 часа... (не се разибра - бел. ред.)... ще бъде в Италия, но там посещават Италия и Ватикана. Има среща с папата.

А, тоест, ако ги разделим, значи, при нас е най-много.

Е, не бих, не бих изчислявал в часове къде е най-много. Но въпросът е, че всяка една подобна заплаха... разбира се, службите за сигурност имат своите механизми да анализират рискът какъв е. Доколкото разбрах, същият този човек не за пръв път отправя подобни заплахи. Така че естествено е да се вземат мерки.

Политически въпроси. Одобрявате ли оттеглянето на Румен Овчаров от кабинета, без да има никакви доказателства за обвиненията, които бяха хвърлени срещу него в контекста на това, че абсолютно същото може да се случи на абсолютно всеки министър, включително и на вас - някой нещо казва, излиза, приказва.

За съжаление това е реалността в политическия живот. Човек може много бързо действително да загуби и не само да загуби общественото доверие, но и да започне масирана кампания срещу него даже и без някакви реални доказателства. За съжаление Румен Овчаров изпадна именно в такава ситуация. Няма нито едно доказателство, факт е дотук, че той е злоупотребил с властта си, а в същото време оставането му на власт изключително много би затруднило неговата работа. В смисъл оставането му в министерството. Защото си представете целия медиен натиск, който включително и от вас би дошъл, той... че не може ефективно да работи.

А как гледате на обяснението, че президентът Георги Първанов стои зад отстраняването на Овчаров заради Русия, за да ограничи влиянието му по проектите, свързани с Русия - петролопровод, газ, новата атомна електроцентрала? Вие бяхте съветник впрочем на Първанов, преди да станете...

Това е абсолютно несериозно. Решенията, които се взимат, включително по тези теми, до голяма степен се обсъждат и в правителството. И те са теми, по които внимателно оглеждаме националния интерес от всички възможни страни, не само от икономическата. Така че това е несериозно.

А видимо ли беше напрежението с вътрешния министър Румен Петков, между...

Не...

...двамата Руменовци, както ги наричат.

Не, то беше повече медийно.

Не сте забелязал такова...

Така, външни прояви, аз никога не съм видял.

А как ви изглежда това, което става в НДСВ? Сега, вие с кои ще бъдете, като управлявате - с тези, които искат да правят нов конгрес, изглеждат мнозинството, наричат ги юридическото лоби, но към тях, да кажем, се прибавя и солидна част икономисти, или с другото около Милен Велчев и Антон Станков?

Аз в никакъв случай... не е и прилично да се бъркам във вътрешните работи на НДСВ и да коментирам различните групи, които са в НДСВ. За мен това е важно и ние ще бъдем с тези, които биха искали действително правителството да продължи да работи и да си довърши ангажиментите и работата, които е поело.

Ами те изглеждат много малко в НДСВ тези.

На мен ми се вижда много странно. Това в малко страни е допустимо поведение, обществено допустимо поведение, да има значителни кръгове в една партия, които да казват "ами ние сигурно ще излезем от правителството, но ще видим кога". Повече нестабилност от това трудно би могла да се състави. Когато съставихме правителството, то не беше само за влизането на България в Европейския съюз. Това беше важна задача, това беше един от факторите, които направиха възможна тази коалиция, но НДСВ никога досега не е казвало, че то участва до 1 януари 2007 година, след което си губи аргументите за участие. Ако е така, то беше по-коректно да ги каже далеко преди 1 януари, да каже "ние участваме за тази една година, след това бихме искали или да отидем на нови избори, или да се оттеглим от правителството". Така че ангажимента на НДСВ аз го разглеждам като ангажимент за пълен и пълноценен мандат на правителството. Ако някой там си мисли, че ей сега ще държат партньорите си под напрежение - можем да излезем този месец, ама може и другия и другия месец, ама може и следващия, може още една година да седим, това е изключително несериозно поведение.

Е, те, общо взето, там настроението беше изказано от Соломон Паси, вашия предшественик като външен министър, така, аргумент да стоят в правителството, той видя до идването на президента Буш.

Мисля, че това е бил единственият, така, негов личен аргумент, защото, първо, надали голямата част от избирателите на НДСВ знаеха за това посещение и кога точно ще дойде. Просто мисля, че то действително беше организирано и стана факт през последните примерно два месеца.

Добре, де, и какво ще направите, ако стане точно така, както го описването като нежелателно и неприемливо? Всеки месец значителни, влиятелни фактори от партията, с която сте в коалиция - НДСВ, обясняват как а-ха, ще излязат, искат да излязат. Вие какво ще направите, левицата?

Това, което можем да направим, е да искаме ясен, публичен, обществен ангажимент от страна на НДСВ ще присъстват ли, ще участват ли правителството или няма да участват.

Е под каква форма?

Под формата на политически решения и на публични декларации. И мисля, че обществеността не би простила лъжата на една партия, когато тя прави...

Тоест вие...

...едни публични заявления...

Тоест вие искате...

...а прави друго след това де факто.

...искате да видите нещо писано...

Не, не става въпрос...

...какво са решили.

Не, според мен...

Той, царят, казва ще стоим, обаче цялото му ръководство казва - няма да стоим...

За мен са важни...

...и когато вдигат ръка...

...политическите решения. Тогава, когато на политическите им органи има решение да останат в коалицията, когато има ангажимент, когато има ангажимент политическото ръководство, според мен ние нямаме основание да...

Това е деликатен момент. Вие какво искате - политическо решение, с което да кажат, че ще стоят, или приемате това, че нямат никакво решение, като че ще стоят?

Това, което ние искаме, е ясен ангажимент. Той може да мине през политическо решение, може да бъде изявление, политическа декларация, които да са достатъчно убедителни. Пак ви казвам, проблемът не е...

Че политическият съвет се е събрал и го е решил.

Проблемът не е на левицата, проблемът е на обществото. Ако обществото е склонно да търпи една партия, която заявява едно, прави друго, непредвидима е, не се знае утро какво ще реши и как ще реши, цели се в следващите избори да си търси под чие крило точно да се включат или поне части от нея. То това мисля, че избирателят ще го накаже.

Добре. Ама, така ли мислихте...

Така че това е за тяхна сметка.

Ама, така ли мислихте, когато влязохте в коалиция с тях, след като преди това бяха три месеца приказвали в предизборната кампания и по-рано, че никога няма да се съберат с вас?

Ами затова не се правят подобни декларации. Защото резултатите от изборите бяха такива, че това беше възможната коалиция. Другият вариант беше да отидем на нови избори и много вероятно да стигнем до същия резултат в тези нови избори при много по-малка популярност. Аз мисля, че това правителство с всички компромиси, които бяха направени от всички участници в него, започна да работи, свърши една огромна работа, защото беше действително изключително тежка работата миналата година, последната преди членството, и сега може да си постави нови амбиции действително за три години напред след членството като първите години за страна членка, така че ние да влезем с достатъчно висока скорост в Европейския съюз. А пък на следващите избори избирателите ще кажат какво мислят.

А кой е по-възможният модел, г-н Калфин, ако НДСВ се разпадне или напусне коалицията, какъв модел е по-възможен за левицата - да тръгне на предсрочни избори или да се опита да закрепи правителство за следващите две години? Това е доста реалистичен въпрос, предвид...

Ако има...

...политическата ситуация.

Ако има в парламента подкрепа за продължаване на работата на правителството, било в тази или в друга конфигурация, тя ще бъде...

От независими депутати, БНС примерно.

...тя ще бъде очевидно, очевидно използвана. При положение че няма такава подкрепа, ще отидем на нови избори и мисля, че левицата няма основания или най-големите основания поне да се притеснява от предсрочни избори.

Тоест вие до последно ще се опитате обаче в парламента да закрепите, т.е. самата левица няма да стане причина за предсрочни избори. Защото това също е възможен сценарий...

Не, защото, аз пак...

...вие да излезете от правителството и край.

...пак казвам, мисля, че има достатъчно ресурси това правителство да направи изключително много за следващите години в страната. Аз действително не виждам някъде, не обичам да казвам, че не виждам алтернативи, но не виждам стабилни алтернативи, поне очевидни, които сме ги видели и знаем какво правят и обществото би могло да им довери управлението на страната. Така че аз мисля, че ще използваме всички ресурси за работа на това правителство. Ако това не е възможно, ще отидем на избори, без да се притесняваме особено.

Добре. Трябва да свършваме. Кога ще видите Буш за първи път? Вие...

На стълбичката на самолета утре вечер.

Вие го посрещате...

Да.

...по протокол.

Така е в протокола, да.

Да, а срещите с президента и премиера са след това, те няма...

На следващия ден.

...те няма да бъдат на летището.

Не.