Всяка четвърта жена у нас е жертва на домашно насилие, сочат проучвания. Според изследвания на наши неправителствени организации основните причини за насилието над жените са безпаричието и употребата на алкохол, както и психологически травми в детството.
Най-често мъжете упражняват насилие над своите половинки по време на празници. Според експертите обаче в голяма част от случаите на домашно насилие причините са в желанието за власт над другия.
Станимира Хаджимитова - президент на Български фонд за жените, директор и съосновател на фондация "Джендър проект в България" коментира, че насилието в днешно време съществува под много форми и е много масирано. Според нея в голяма част от случаите на домашно насилие, причините не са употребата на алкохол и бедността, а желанието за власт над другия. По данни на неправителствени организации, които работят по тази проблематика, случаите на домашно насилие у нас нарастват. Няма точна статистика, защото жертвите на насилие се срамуват или страхуват от признание, а други нямат подкрепата на близки и роднини, посочи експертът.
Фондация "Джендър проект в България" прави през 2000 г. първото национално представително изследване за домашно насилие у нас. Според проучването в 92 процента от случаите на домашно насилие извършителите на физическо насилие са мъже, останалите 8 процента са жени. Жените са по-големи "майсторки" на психологическо и психическо насилие, което е не по-малко страшно от физическото, посочи Хаджимитова. Склоняването към проституция също трябва да се разглежда като форма на насилие и затова преди да решим да я узаконим, трябва този проблем да се подложи на широка дискусия, смята тя.
България е една от малкото страни в ЕС, която може да се похвали, че има Закон за защита от домашно насилие, но това не е достатъчно, необходима е превенция в училищата, в семействата, отбеляза Хаджимитова. Според нея темата за превенцията от домашно насилие трябва да влезе в гражданското образование в училищата.
Татяна Кметова - изпълнителен директор на фондация "Център за изследвания и политики за жените", смята, че е нужно да се подобри "стиковането" между съдебната и полицейската статистика по проблема с насилието. Тя посочи, че у нас към изнасилването като сексуално престъпление съществува много високо ниво на толерантност, обичайно трудно се доказва, а присъдите са малко.
За насилие над жени се приема всеки акт на насилие, който предизвиква физическо, сексуално или психическо увреждане или страдание на жените, коментира за БТА бившият депутат от ДПС Фатме Илиаз, член на ПАСЕ, участвал в кампаниите на Парламентарната асамблея на Съвета на Европа /ПАСЕ/ за насилието над жените. Илиаз, която е настоящ адвокат-консултант, отбеляза данни от доклад за домашното насилие в България, представен в ПАСЕ в края на 2008 г., според които в България всяка четвърта жена е жертва на домашно насилие.
Мит е, че малтретирането на жени се среща предимно в неграмотните слоеве на обществото, сочат данните на наши неправителствени организации във връзка с кампанията на ПАСЕ, посочи Фатме Илиаз. Статистиката показва, че насилието над жени съществува във всички слоеве на обществото. Около 10 пъти повече са случаите на насилие над жени в сравнение със случаите на насилие над мъже, отбеляза Илиаз.
Според българския доклад в страната има много малко наказателни дела по случаи на домашно насилие. Основните причини са две. Първата, е че действащото гражданско наказателно законодателство не дава бърза и ефективна защита на жертвите на домашно насилие, съдилищата и прокуратурата все още показват склонност да разглеждат малтретирането в дома като семеен проблем, а не като престъпно деяние, обясни Илиаз. Тя посочи, че в резултат на това полицията често проявява неохота да се намесва в случаите на домашно насилие. Втората основна причина е, че жените, жертви на насилие, възприемат темата като табу, а не като значим социален и обществен проблем.