В 11-а детска градина пак проверка заради натровили се деца
В 11-а детска градина пак проверка заради натровили се деца / снимка: Sofia Photo Agency

Две 4-годишни деца от 11-а детска градина в столичния квартал „Лозенец” са постъпили във вторник вечерта в детската токсикология на "Пирогов", съобщиха от лечебното заведение. Взети са им кръвни проби и след анализ е установено наличие на лексотан.

След стабилизиране на състоянието им те са освободени за домашно лечение. От болницата са уведомили и компетентните органи, тъй като децата са от същата детска градина, от която на 28 ноември миналата година в „Пирогов” постъпиха 18 деца с остро отравяне, 14 от тях бяха оставени на болнично лечение.

Свързахме се с човека, който е подал сигнал в полицията за станалото. Любомир Велев е баща на две от натровените на 28 ноември деца. Дъщеря му Кристина има симптоми на натравяне и след инцидента от 29 януари. Четири дни след случая полицията и родителите на останалите възпитаници на 11-а детска градина в „Лозенец” не са информирани, че и този път децата са били отровени с лексотан. Ето какво каза Любомир Велев за Дарик радио:

Днес в полицията не се знаеше за този случай от 29 януари и че две деца са пренощували в „Пирогов”. Не знам какви процедури са им направени, но са били там със същите симптоми и е установено, че имат лексотан в организма. Кога е установено, мен не ме интересува. Мен ме интересува, че от мен се скри това нещо.

Кой го скри?

Ами явно управата на детската градина.

Служители на 4-то полицейско управление извършват проверка на втория инцидент в 11-а детска градина. На място в детското заведение дойдоха заместник-кметът по образование Йорданка Фандъкова и топ полицаят от близкото минало Ботьо Ботев, който сега работи като експерт в Столичния общински инспекторат. Фандъкова подчерта, че контролът след първия случай на натравяне е бил засилен, но няма гаранция, че подобно нещо няма да се случи отново някъде. Ето какво каза още Фандъкова:

Много е обезпокоително това, което се случва, но ще може да се разбере какво е станало едва след като приключи полицейското разследване. За мен е важно да се установи час по-скоро от компетентните органи от къде се появяват тези медикаменти, за да можем наистина да предприемем стъпки, каквито са необходими. Ако има вина някой от персонала, той ще си отиде.

Заместник-кметът по образование каза още, че в 11-а детска градина се извършва проверка от общински служители на инцидента от 29 януари. Тя добави, че очаква и доклад от директорката. „Мисля, че трябва да се работи с натровилите се деца и родителите им, най-вероятно с психолог, защото не виждам връзка между инцидента през миналата година и сега, т.е да обвиняваме пак персонала, тъй като учителката, която е подала сигнала, е нова", каза още Фандъкова.

Родителите, дошли да приберат децата си, изразиха противоречиви мнения за градината. Едните казаха, че тя е най-добрата в района, докато според другите след случилите се инциденти детското заведение трябва да бъде закрито.

Нямаме вина за натровените деца, заяви директорката на градината Богдана Иванова в интервю за Дарик радио. Според нея след предишния инцидент са били взети всички възможни мерки, за да се предотврати повторението му. Ето какво още каза Иванова за Дарик.

Този път съм почти убедена, че не идва от детската градина.

Т.е. обвинявате родителите?

Не мога да обвинявам никого.

Кога разбрахте, че те са натровени?

До 30 януари сутринта нямаше такава информация. Разбрах за това на 31 януари.

Уведомихте ли другите родители?

Не, не съм разговаряла с другите родители на 31 януари вечерта.

Защо не ги уведомихте?

Защото аз го разбрах това късно през деня.

След като сте разбрали, защо вие не сте уведомили властите?

Първо аз не съм имала представа, че трябва да уведомя властите.

Вие самата поемате ли някаква отговорност за случилото се?

Аз самата да поема отговорност? Отговорност нося като директор на детската градина, но не поемам вина и не поемам всичката отговорност, както беше при предишния инцидент, категорично.

Софийска районна прокуратура проверява случая с натровените с лексотан деца от 11-а детска градина. Случаят ще се присъедини към образуваното през ноември дело за първия случай с натравянето на 18 деца в същата детска градина на 28 ноември миналата година.

Засега прокуратурата няма яснота откъде е източникът на натравянето и в двата случая. Това съобщи за Дарик радио говорителят на Софийската районна прокуратура Руси Алексиев и добави:

Събран е огромен по обема си доказателствен материал. Извършени са над 40 експертизи, разпитани са множество свидетели, проведени са и други процесуално-следствени действия. Те не дават насока към конкретно лице. Все още не е установена обстановката, че да изградим категоричен извод откъде са дошли лексотанът и нифедипинът, както не сме събрали и доказателства за повдигане на обвинение срещу конкретно виновно лице. Единият от преподавателите в детската градина е в отпуск оттогава до днешния момент, така че не бихме могли да изградим основание, че има вътрешна намеса, както не бихме могли и да го отхвърлим, тъй като той не е единственият служител в тази детска градина.