Всяка година 800 души у нас се самоубиват, а всеки втори опит за самоубийство в България е свързан с конфликт в семейството. Това сочат последните данни на Националния център по обществено здраве и анализи. Оказва се, че у нас всеки ден се правят най-малко 8 опита за самоубийство. За съжаление всеки 10-и от тях е успешен.
43% от хората, опитали да сложат край на живота си, са го направили заради проблеми в най-близкото им обкръжение. Най-чести сред конфликтите се оказват тези между съпрузите, както и с родителите.
Втората по честота причина за самоубийства са психичните разстройства. От несподелена любов посягат на живота си едва 8 процента от всички случаи, а заради финансови проблеми - 4%, информира директорът на центъра доц. Христо Хинков.
"Ние се опитваме да оборим един мит, който битува, че безпаричието, социалните проблеми, безработицата, водят до самоубийства. Нашите данни показват категорично, че личните проблеми, семейните, емоционалните проблеми, са много по-честа причина за опити за самоубийства, отколкото финансовите и социално-икономическите проблеми", обясни той.
"Всяка година 800 души си отиват от този свят в България поради реализирано самоубийство", посочи още експертът.
Доц. Хинков е на мнение, че обществото трябва да обърне внимание на липсата на емоционално възпитание у някои от младите хора.
"Повод за това ми дава този човек, който ритна жената в метрото в Германия и сега предстои да бъде съден. това е безпричинна агресия, но това за мен е още един сигнал, че младите хора у нас не са научени да сдържат своите емоции. Казвам това, защото самоубийството се счита като агресия насочена навътре. Когато една агресия не може да бъде утилизирана във външния свят, тя се насочва към носителя на това чувство", разясни доц. Хинков.
От Центъра по обществено здраве и анализи са установили още, че най висока е смъртността от самоубийства в североизточния регион на България, където умират 12 души на всеки 100 000, а най-ниска е смъртността в северозападния регион, като там тази цифра е два пъти по-малка.