Над 170 души са арестувани след протест пред сградата на Народното събрание, при който се стигна до сблъсъци между полиция и протестиращи и безредици в центъра на София. Близо 30 са ранените, но само 19 от тях са потърсили помощ в болница. Шестима полицаи и жандармеристи са били ранени по време на масовите безредици. Масовите безредици в столицата избухнаха след като по време на протест срещу правителството ултраси на няколко столични футболни клуба се сбиха с полицията и жандармерията. При сблъсъците бяха потрошени десетки автомобили, сред които и полицейски, и няколко магазина, нанесени са щети и на два автобуса, пътуващи по линиите 94 и 280. Протестиращите успяха да счупят и два от прозорците на парламента.
Между 1500 и 2000 души протестираха пред парламента срещу управляващите. Протестът бе организиран от студенти, природозащитници и земеделски организации, които искаха съответно промени във висшето образование и Студентския град, промени в Закона за горите, субсидии в секторите зърно- и млекопроизводство. Към протеста се присъединиха и фенове на софийски футболни отбори. Близо 1200 полицаи и около 500 жандармеристи охраняваха митинга. Близо 1200 полицаи и около 500 жандармеристи охраняваха митинга.Сблъсъците започнаха след като футболните фенове започнаха да хвърлят камъни и снежни топки и се опитаха да разбият загражденията пред парламента. Към полицаите полетяха и няколко тежки железни решетки.
Зам.-кметът на Столична община Юлия Ненкова издаде заповед за прекратяване на провеждащия се протест пред сградата на парламента. Заповедта е била издадена след получено в Столична община писмо от МВР за постъпил сигнал от администратор на интернет сайт, с което се огласяват намерения за взривяване на самоделно взривно устройство по време на протестните действия пред сградата на Народното събрание. Решението за прекратяване на протеста било взето след 30-минутен телефонен разговор между кмета на столицата Бойко Борисов и генерален комисар Павлин Димитров. След като стана ясно, че има заповед за отмяната на протеста, специалните части за борба с масовите безредици на жандармерията нахлуха на площада и буквално смачкаха протестиращите. Част от ултрасите побягнаха из околните улици, а близо 100 души бяха задържани. По-късно полицията подгони отделни части от феновете по различни столични улици. Около 40 полицаи влязоха по ул. "Цар Иван Шишман", преследвайки няколко от феновете на Левски, след което ги изкараха с белезници. Част от протестиращите се опитаха да блокират за кратко и бул. „Цариградско шосе” и бул. „Васил Левски”, но след намеса на жандармерията движението беше възстановено. Друга част от протестиращите се беше насочила към Националния дворец на културата, за да продължат протеста. Около 200 студенти се събраха пред НДК, идвайки от булевардите „Евлоги Георгиев”, „Патриарх Евтимий” и „Витоша”, след което се разпръснаха. "Писна ни да живеем в тази държава, при тези закони, писани от мутренското настъпление. Искаме ред и дисциплина. Ще протестираме ден и нощ, докато или ни пребият, или постигнем това, което искаме", каза един от протестиращите.Според организаторите на протеста силите на реда са използвали срещу тях сълзотворен газ. От МВР заявиха, че такива средства не са били използвани. От министерството уточниха, че в част от задържаните са намерени дървени пръти и боксове.
"Вероятно има ранени хора, но след издадената заповед ние сме длъжни да прекратим протестите по закон и се опитваме да го направим колкото се може по-толерантно. Полицията е единствената институция, която има право да ползва сила в особени случаи, какъвто е днешният", обясни пред Дарик Павлин Димитров. „Действията на полицията са в рамките на закона и се наблюдават от съответните компетентни прокуратури", каза още генералният комисар на МВР. „Ако искаме да сме гражданско общество, трябва да се спазват законите на Република България”, призова той и уточни, че в Закона за митингите и демонстрациите е записано, че когато протест или митинг е забранен, несъгласните със забраната търпят наказание лишаване от свобода до една година.В четвъртък студенти, еколози и млекопроизводители отново ще излязат на протест пред Народното събрание. Очакванията на студентите са, че този път няма да има действия, които да провокират предпазни мерки от страна на полицаи и жандармеристи.
Репортаж от протеста може да чуете в прикачения файл